BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Ogólnopolskie Konfrontacje Artystyczne Niepełnosprawnych

Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka z Grudziądza było organizatorem Ogólnopolskich Konfrontacji Artystycznych Niepełnosprawnych.

Zaproszenie do udziału w konfrontacjach przyjął Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy, który jest placówką – PSONI Kolo w Łęcznej. W konfrontacjach poetycko – recytatorskich wzięła udział Katarzyna Kozdra a w wokalno-muzycznych – Łukasz Lisek, opiekunami były Eliza Cyfra i Maria Lisek-Zięba.Niepełnosprawni artyści z różnych miast Polski w dniach 18-23.06.2018 r. doskonalili swoje umiejętności w Ośrodku Konferencyjno Wypoczynkowym (OKW) ”Posejdon” w Ustce.

Konfrontacje odbywały się w kilku kategoriach: poetycko-recytatorskie, wokalno-muzyczne, plastyczne „Oddziaływanie plastyki na współczesnego człowieka”- funkcje i cele sztuki, wybrane metody i techniki plastyczne, światło, barwa, linia, forma, faktura.

Główny celem konfrontacji było zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia. Konfrontacje muzyczne, recytatorskie prowadzili panowie: Zbigniew Kulwicki – aktor, reżyser i scenograf; Stanisław Jaskułka – aktor, reżyser i scenograf; Beniamin Koralewski – aktor.

Podczas prowadzonych przez cały tydzień konfrontacji wokalno-muzycznych i poetycko – recytatorskich uczestnicy dowiedzieli się jak wykorzystywać przestrzeń na scenie, trzymać mikrofon, grać przodem do widza. Prowadzący dużo czasu poświęcili omawiając poszczególne utwory muzyczne, pokazywali gdzie należy poprawić wymowę, kłaść akcent, czym jest emisja głosu, mówienie „na podparciu”, aby słyszały wykonawcę wszyscy i rozumieli śpiewane treści.

Na sali przy stoliku siedzi dwóch mężczyzn, a za nimi przy stole stoi mężczyzna patrzący w kierunku stołu. W tle jest baner z napisem “Ogólnopolskie konfrontacje artystyczne niepełnosprawnych”

Konsultanci konfrontacji

Dowiedzieli się, co to jest przepona i rezonatory. Tak im wyjaśniali prowadzący „ … my służymy Wam pomocą pokazujemy jak wyrazić to o czym śpiewacie, to o czym mówicie”.

Sa sali stoi kobieta. Przed sobą ma statyw z mikrofonem. Za nią jest duży baner z napisem “Ogólnopolskie konfrontacje artystyczne

Katarzyna Kozdra recytacja

Dwóch mężczyzn stoi obok siebie na sali. Jeden z nich trzyma w prawej dłoni mikrofon, a drugi obrócony w jego kierunku ma otwartą buzię i rękę przy szyi.

Łukasz Lisek i Stanisław Jaskułka

Pobyt w Ustce to też czas na rekreację, spacery nad morzem, poznawanie miasteczka, czerpanie z uroków przyrody i miejsca.

Organizator konfrontacji w Ustce zadbał też o integrację środowisk. 21 czerwca na terenie OKW „Posejdon” miało miejsce spotkanie z grupami artystycznymi osób niepełnosprawnych z okolic Słupska, Ustki i uczestnikami konfrontacji. Część artystyczną prowadził Stanisław Jaskułka.

Czterech mężczyzn jest na scenie. Jeden z nich jest na wózku inwalidzkim. Mężczyzna po prawej trzyma w rękach mikrofon.

Po prezentacjach artystycznych było wspólne grillowanie.

Po prawej stronie stoi mężczyzna z mikrofonem blisko twarzy. Po lewej stronie siedzą ludzie przy stołach. Niektórzy są tyłem do obiektywu.
Mężczyzna i kobieta stoją obok siebie. Mężczyzna ma głowę skierowaną w stronę kobiety i patrzy w dół.

Krystyna Grabowska

W ramach konfrontacji odbył się 22 czerwca br. koncert „Przyjaciele po to są” na scenie Domu Kultury w Ustce. W koncercie wystąpili artyści niepełnosprawni, wielokrotni Laureaci i uczestnicy ogólnopolskich przeglądów i festiwali. Gościem Honorowym koncertu był najpopularniejszy polski wykonawca bluesa Sławomir Wierzcholski, twórca „Nocnej Zmiany Bluesa”. Patronat nad imprezą objęli: Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski, Przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego Jan Olech oraz Burmistrz Miasta Ustki Jacek Graczyk. Koncert zorganizowany został w ramach projektu „Ogólnopolskie Konfrontacje Artystyczne Niepełnosprawnych”, współfinansowany został ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Na pierwszym planie stoi mężczyzna trzymający w ręku mikrofon. W tle jest grupa ludzi elegancko ubranych którzy siedzą na krzesełkach.

Były podziękowania i kwiaty od miasta dla Pani Krystyny.

Na zdjęciu jest grupa ludzi stojących na scenia. Jedna z Pan po lewej stronie trzyma w ręku mikrofon, a w drugiej ręce kwiaty. NA pierwszym planie są też statywy na mikrofony wraz z mikrifonami.

Na zakończenie pobytu odbyło się podsumowanie przez panią prezes Centrum Rehabilitacji i konsultantów całości realizowanego programu w ramach Ogólnopolskich Konfrontacji Artystycznych.

Centrum Rehabilitacji im. Biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu prowadzi działalność z zakresu rehabilitacji leczniczej, sportu wyczynowego i rekreacyjnego oraz twórczości artystycznej. Twórczość artystyczną wspierają od lat m.in. pisarz Ernest Bryll artyści Krzysztof Daukszewicz, Stanisław Sojka, Ewa Bem, Stanisław Jaskułka, Tadeusz Woźniak, Jacek Frankowski, Zbigniew Kulwicki, Beniamin Koralewski, Sławomir Wierzcholski …

Biskup Jan Chrapek za swojego życia pomagał w organizacji artystycznych spotkań, wspierał aktywnie działania podejmowane przez Centrum Rehabilitacji w Grudziądzu. Po jego tragicznej śmierci, twórcy współpracujący z Centrum postanowili, że Teatr Życia nosił będzie jego imię.

Działalność Centrum Rehabilitacji i Teatru Życia jest możliwa dzięki wielkiemu zaangażowaniu i poświęceniu prezes Centrum, Krystyny Grabowskiej. Wszystkie spotkania niepełnosprawnych artystów są dzięki jej ciężkiej pracy, zdobyciu środków finansowych. To jej inicjatywa i pomysł.

Takie spotkania są zawsze doskonałą okazją do przełamania strachu przed publicznymi występami, można było poćwiczyć dykcję oraz sprawdzić swoje, być może ukryte, talenty. To wszystko stało się możliwe dzięki uporowi w poszukiwaniu na ten cel środków przez Krystynę Grabowską.

Dziękujemy za zaproszenie, wspólnie spędzony czas, gościnność, otrzymane wskazówki i uwagi, konsultacje dotyczące naszych uczestników i konsultacje dotyczące przygotowanej nowej inscenizacji teatralnej.

„Przeciwności, z którymi musimy się zmierzyć,
często sprawiają, że stajemy się silniejsi.
To, co dziś wydaje się stratą,
jutro może okazać się zyskiem”

Nick Vujicic

Powyższy cytat dedykuję wszystkim niepokornym i zbuntowanym.

M.Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies