BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Ogólnopolska konferencja „SM – i co z tego?” odbędzie się 24 i 25 maja w Gdańsku

Prelekcje specjalistów, panele dyskusyjne, warsztaty, indywidualne konsultacje - to tylko niektóre z elementów programu ogólnopolskiej konferencji "SM – i co z tego?", organizowanej przez Fundację StwardnienieRozsiane.info.

Konferencja odbędzie się w dniach 24-25 maja 2025 roku w Gdańsku, w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności.

Spotkania z ekspertami, możliwość wymiany doświadczeń, wzajemnego wsparcia osób z SM

Wydarzenie skierowane jest do osób chorych na stwardnienie rozsiane oraz ich rodzin, a także dla osób zainteresowanych tematyką SM.

Udział w konferencji jest bezpłatny (uruchomiona zostanie bezpłatna rejestracja uczestników przez internet).

Jak przekonują organizatory, jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce, nie tylko w obszarze konferencji pacjenckich dotyczących stwardnienia rozsianego, ale konferencji pacjenckich w ogóle. Na podstawie ich szacunków i obserwowanego rokrocznie wzrostu zainteresowania konferencją, w tym roku liczą kolejny rekord liczby uczestników (w ubiegłym, rekordowym, w konferencji wzięło udział prawie 500 osób).

W programie konferencji znajdą się m.in.:

  • prelekcje specjalistów zajmujących się SM (m.in. neurologów, psychologów, psychiatrów, fizjoterapeutów, przedstawicieli organizacji pacjenckich)
  • panele dyskusyjne
  • warsztaty w mniejszych grupach
  • sesje pytań i odpowiedzi (Q&A)
  • indywidualne konsultacje
  • rozmowy kuluarowe, zarówno z ekspertami, jak i pomiędzy uczestnikami.

Doświadczenia poprzednich konferencji pokazują, że nie tylko spotkania z ekspertami, ale też możliwość wymiany doświadczeń, wzajemnego wsparcia osób z SM i ich bliskich, to wartość dodana tego spotkania i bezcenna korzyść dla uczestników.

W wydarzeniu weźmie udział ok. 50 ekspertów specjalizujących się w pracy z osobami ze stwardnieniem rozsianym z terenu całej Polski.

- Naszym celem jest przekazywanie rzetelnych informacji i obalanie mitów związanych z SM. Chcemy budować świadomość społeczną i zmieniać sposób myślenia o tej chorobie. Kluczowym elementem konferencji jest edukacja pacjentów i ich bliskich, a także integracja społeczności SM. Szczególny nacisk kładziemy na walkę z dezinformacją i dostarczanie wiedzy naukowo popartej - deklarują organizatorzy.

W realizacji tych celów wspierają ich specjaliści z całego kraju, w tym eksperci z Kliniki Neurologii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, partnera merytorycznego całego cyklu konferencji. Liderem ekspercko-programowego wymiaru konferencji jest prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Kliniki Neurologii Dorosłych UCK i konsultant krajowy ds. neurologii.

Od 2019 roku odbyło się 5 edycji konferencji „SM – i co z tego?”.

Fundacja StwardnienieRozsiane.info powstała w 2018 roku. Jest organizacją założoną przez osoby chorujące na stwardnienie rozsiane (SM). Realizuje również działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami wywołanymi innymi czynnikami. Fundacja jest członkiem Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Forum Organizacji Pacjentów przy NFZ.

Facebook