W dniu 8 maja 2023 r. o godzinie 16:00 w siedzibie LSS Społem w Lublinie przy ul. Wyszyńskiego 15, odbyło się comiesięczne spotkanie Członków Koła Nr 3 Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Lublinie.
Gościem majowego spotkania była Pani dr n. med. Małgorzata Kowal – Specjalista Okulistyki z Oddziału Okulistyki 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie. Tematem spotkania były “Oczy & cukrzyca”.
Pani Małgorzata poruszyła wiele interesujących zagadnień, m.in.: czynniki ryzyka, niepokojące objawy, powikłania, nowoczesne i małoinwazyjne metody obrazowania stosowane w okulistyce a także programy badawcze i akcje cykliczne organizowane w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie.
Cukrzyca to cichy i podstępny “zabójca” o negatywnym wpływie na organizm, w tym także na działanie narządu wzroku. Często zaburzenia wzroku są obecne jeszcze przed rozpoznaniem choroby, która przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Mimo to, przez wysokie stężenie glukozy, uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów stopniowo postępuje. Pogorszenie jakości widzenia może w konsekwencji doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Dlatego też podczas prezentacji Pani Małgorzata wielokrotnie podkreślała, jak istotne znaczenie dla osób ze zdiagnozowaną cukrzycą mają badania profilaktyczne. Omówiła nowoczesne metody diagnostyki chorób wzroku oraz sposoby ich leczenia. Pozwalają one właściwie zadbać o oczy, kontrolować stan narządu wzroku – a nierzadko w chorobach typowych dla diabetyków – wykryć zmiany na wczesnym etapie występowania. Jest to niezbędne, aby móc w odpowiednim czasie wdrożyć właściwe leczenie, zapobiegające powikłaniom, mogącym prowadzić do znacznego ograniczenia sprawności a nawet całkowitej utraty widzenia.
Okulistka wskazała na następujące czynniki ryzyka:
- długość trwania choroby – po około 10 latach objawy występują u 50% pacjentów, a po 25-30 latach u 90% chorych;
- słaba kontrola glikemii – nieuregulowany poziom cukru;
- poziom hemoglobiny glikowanej;
- ciążą, nadciśnienie tętnicze, nefropatia;
- hiperlipidemia i otyłość;
- palenie papierosów.
A także omówiła niepokojące objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, zwłaszcza takie jak:
- pogorszenie ostrości wzroku;
- występowanie “muszek”, mętów w polu widzenia;
- zniekształcenie obrazu;
- krzywienie się liter podczas czytania;
- pojawienie się ciemnej przesłony przed okiem, plamy w polu widzenia, nieostre widzenie;
- krzywienie się obrazu;
- wyblakłe kolory;
- nocne pogorszenie widzenia.
Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni poddawać się systematycznym kontrolom okulistycznym. Jeżeli nie doszło do powikłań ocznych – kontrole są zalecane raz w roku. Jeżeli natomiast u pacjenta stwierdza się objawy retinopatii cukrzycowej, częstotliwość kontroli ustala lekarz.
Podczas prelekcji Pani Małgorzata nie tylko przekazała ogrom praktycznej wiedzy z zakresu okulistyki i właściwej profilaktyki narządu wzroku, ale także cierpliwie i wyczerpująco odpowiadała na zadawane pytania.
Na koniec, po przeprowadzonej prezentacji Pani Małgorzata otrzymała w imieniu wszystkich zebranych Członków Koła nr 3 PSD bukiet róż, który wraz z podziękowaniami przekazała Pani Prezes Elżbieta Sagan.
Galeria zdjęć
Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień