BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Uczennice ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w piosence "Być Kobietą", fot. Wiktoria Kwiecień

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Centrum Kultury w Lublinie – 26 kwietnia 2023 r.

26 kwietnia 2023 r. w Centrum Kultury w Lublinie zainaugurowano miejskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Gospodarzem wydarzenia było Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym “Słoneczko”, które od 2007 r. wspiera osoby z niepełnosprawnością, organizuje zajęcia, wycieczki i wyjazdy wakacyjne a także prowadzi Teatr dla osób z Zespołem Downa.

Uroczystość poprowadził Pan Piotr Mochol, wydarzenie było tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM) przez Panią Magdalenę Gach. W Sali Widowiskowej Centrum Kultury licznie zgromadzili się zaproszeni Goście: osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny, wolontariusze, Dyrektorzy oraz Kierownicy Środowiskowych Domów Samopomocy wraz z Uczestnikami, Dyrektorzy Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych oraz lubelskich Szkół i Przedszkoli, Kierownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z Uczestnikami, Przedstawiciele Organizacji Pozarządowych, działających na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Pani Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych powitała wszystkich zgromadzonych słowami:

“Dzień dobry wszystkim Państwu. Ogromnie cieszę się, że mogę dzisiaj tutaj być razem z Wami i świętować – podkreślać, jak ważne są osoby z niepełnosprawnościami w naszym mieście. Te dwa święta – formalnie obchodzone 5 maja – Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami, to bardzo szczególne dni. Tak naprawdę to powinniśmy przez cały rok świętować, pamiętać o tym, by chronić osoby z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim by dbać o ich godność, o to by były szanowane, dostrzegane w społeczeństwie w każdym aspekcie ich życia i funkcjonowania – od malutkiego dziecka, aż po starszego, seniora z niepełnosprawnością. Szczególnie dzisiaj pochylamy się też nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Dziś chcemy się solidaryzować, chcemy też pokazać to, co robimy na co dzień, bo tak naprawdę to jest też ukłon w stronę wszystkich Państwa, którzy na co dzień organizujecie edukację, nawet opiekę w żłobkach, bo też ją dedykujemy osobom z niepełnosprawnościami – dzieciom, ale także tym wszystkim, którzy prowadzą placówki opiekuńcze, placówki dydaktyczne, placówki wspierające, myślę też o tych, które już dalej aktywizują: warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy. Tych form wsparcia jest bardzo wiele w naszym mieście. To także podziękowanie dla Was, za Waszą codzienną pracę, bo dzięki Wam, dzięki całej społeczności, także zaangażowanych osób z niepełnosprawnościami, organizacji pozarządowych – mówię o całej wielkiej społeczności – całej rodzinie naszej lubelskiej, osoby z niepełnosprawnościami mają szanse by się szkolić, kształcić, edukować, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, żyć godnie w naszym mieście. Bardzo za to wszystko dziękuję! Dzisiaj będziemy podziwiać, oglądać te wszystkie piękne występy, przygotowania, co pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mają tak wiele do zaoferowania i naprawdę chcą w pełni i uczestniczą w życiu społecznym, w tym by się realizować, by być szczęśliwym i spełnionym (…)”.

W części artystycznej zaprezentowali się następujący wykonawcy:

  • Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” – przedstawienie  „Wesoły pociąg”,
  • Przedszkole Specjalne nr 11 w Lublinie – inscenizacja muzyczno-ruchowa „Cztery pory roku”,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1- występ wokalny – utwory: “Być kobietą”, “Esmeralda”,
  • Akademia Pana Piotra, uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 26  w Lublinie – taniec „Tańczymy w dżungli”,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Lublinie – piosenka inscenizowana „Mali kucharze”,
  • Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 26 w Lublinie, Zespół „Chochliki” – występ taneczny: Jazzowe wyznanie…,
  • Środowiskowy Dom Samopomocy MOZAIKA oddział nr 1 – prezentacja „Na pokładzie  różnorodności”,
  • Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 26 w Lublinie – etiuda taneczna „Wiosna”,
  • Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 26 w Lublinie, Zespół „Chochliki” – występ taneczny: A tymczasem na Bronxie…

Miejskie Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych obchodzone są 5 maja.

Miasto Lublin oraz miejskie placówki terapeutyczne włączają się w działania, mające wyrazić solidarność z osobami dotkniętymi niepełnosprawnościami, a także zwrócić uwagę na ich potrzeby i codzienne życie.

25 maja br. Środowiskowy Dom Samopomocy „Mozaika” Oddział nr 1 zorganizuje Piknik Żeglarski nad Zalewem Zemborzyckim. Z kolei Ośrodek Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością „Benjamin” zaprasza na cykl warsztatów: kulinarne (10 maja), muzyczne (17 maja) i turniej boccia na świeżym powietrzu (24 maja).

Galeria zdjęć

Tekst: Wiktoria Kwiecień

Foto: Adrian Bassa, Wiktoria Kwiecień

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies