BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Uczestniczki spotkania w PCK

“O zależnościach między snem a odżywianiem” w Klubie Seniora Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK

W czwartek, 20 kwietnia 2023 r. w siedzibie Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża przy ul. Bursaki w Lublinie, w ramach Klubu Seniora PCK odbyły się zajęcia z Panią mgr inż. Eweliną Stachel-Miedzianowską - Dietetykiem Klinicznym, Technologiem Żywności i Żywienia, Psychodietetykiem.

Tematem czwartkowego spotkania były “Zależności między snem a odżywianiem”.

Pani Ewelina poruszyła szereg zagadnień, związanych ze snem, który jest niezbędny dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, pełniąc rolę regeneracyjną.

Omówione zostały fazy snu w pojedynczym cyklu, trwającym zazwyczaj ok. 1,5 godziny; rytm a także zalecenia i praktyki, dotyczące jego długości w przełożeniu na wiek człowieka.

Okazuje się, że świadomość działania mechanizmu śnienia, może pomóc zaplanować odpowiednią godzinę pobudki. Najlepiej jest ustawić budzik na czas będący wielokrotnością 90 minut, np. 6 godzin. Obudzenie się po zamkniętym cyklu jest bowiem znacznie łatwiejsze i daje więcej energii na cały dzień.

W dalszej części prezentacji poruszono także biochemiczne aspekty snu, a więc wpływ neuroprzekaźników, czyli melatoniny i serotoniny.

Wśród konsekwencji zdrowotnych krótkiego snu wymienić można przede wszystkim osłabienie funkcji poznawczych oraz negatywny wpływ na procesy psychologiczne i fizjologiczne. Po nieprzespanej nocy pojawia się większy głód; zwiększa się ochota na jedzenie, a zatem można powiedzieć, że gorsza dieta oznacza gorszy sen i odwrotnie.

Po przerwie uczestnicy spotkania dowiedzieli się, w jaki sposób wzory żywieniowe wpływają na sen oraz jakie diety są najbardziej wskazane i korzystne dla zdrowia (dieta śródziemnomorska, dieta DASH). Wskazane zostały konkretne przykłady produktów, które powinny być spożywane na co dzień. Omówiono także niedobory witamin, które wpływają na zaburzenia snu i pogorszenie jego jakości. 

Podsumowując informacje przekazane przez Panią Ewelinę, sen poprawiają: melatonina, serotonina, kwasy tłuszczowe omega-3, magnez, witaminy B5, B6, C, D, pomidory, kiwi, wiśnie, rośliny strączkowe. Natomiast na pogorszenie snu wpływ ma spożycie: kofeiny, tłuszczów nasyconych, cukru, słodyczy.

W trakcie zajęć Pani Ewelina chętnie i wyczerpująco odpowiadała na wszelkie pojawiające się pytania i wątpliwości. Całe spotkanie miało charakter nie tylko edukacyjny, ale także aktywizujący i przebiegało w bardzo miłej atmosferze. 

Kluby Seniora PCK

Kluby Seniora PCK prowadzone od 2012 roku, funkcjonują pod nazwą “Centra Zainteresowań Ambitnych Seniorów” w 16 miejscowościach na terenie województwa lubelskiego:

  • Lublinie,
  • Zamościu,
  • Chełmie,
  • Łukowie,
  • Lubartowie,
  • Tomaszowie Lubelskim,
  • Kraśniku,
  • Biłgoraju,
  • Dęblinie,
  • Hrubieszowie,
  • Opolu Lubelskim,
  • Radzyniu Podlaskim,
  • Puławach,
  • Świdniku,
  • Włodawie,
  • Krasnymstawie.

W PCK Seniorzy mają możliwość aktywności w strukturach wolontariatu, uczestnictwa w wycieczkach,
wyjściach do kina, teatru, w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, w warsztatach artystycznych,
prozdrowotnych, ruchowych. Mają swoje miejsce gdzie mogą napić się kawy i porozmawiać z drugim człowiekiem.

“Seniorzy i Seniorki uczestniczą w bardzo wielu aktywnościach. Dbamy o ich kondycje fizyczną organizując profilowane zajęcia gimnastyczne, naukę pływania, spacery z kijami nordic walking, taniec. Zapraszamy na zajęcia tematyczne, wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi. Seniorzy są nieocenionym wsparciem wolontariackim, dumnie nosząc kamizelkę z logo PCK, który jest znakiem pokoju, nadziei i wsparcia”.

Zajęcia odbywają się w ramach projektu “Więcej CZAS-u”, dofinansowanego ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. W ramach projektu Seniorzy i Seniorki uczestniczą w zajęciach ruchowych (gimnastyka, taniec, basen), rękodzieła, wykładach i lekcjach języka angielskiego.

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies