BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: DPS w Gościeradowie

Niepełnosprawni jadą na wózkach do Matki

Latem mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej im. Eligiusza Suchodolskiego i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gościeradowie przybyli pieszo do Sanktuarium Maryjnego w Księżomierzy.

Pielgrzymka ta była nieco odmienną formą pielgrzymowania ponieważ osoby niepełnosprawne postanowiły same dotrzeć na wózkach inwalidzkich do swojej Matki. Do miejsca szczególnie wybranego sobie przez Maryję. Bo Księżomierz jest miejscem gdzie przed czterystu laty Maryja zjawiła się jako wiejska kobieta siedząca na polnym kamieniu. I od tej pory znajduje się tu Sanktuarium Maryjne, szczególne miejsce kultu Matki Najświętszej. A dla osób niepełnosprawnych spotkanie z Bogiem poprzez Matkę ma szczególny wydźwięk i znaczenie. Przed rozpoczęciem Mszy świętej jeden z uczestników Warsztatów a jednocześnie mieszkaniec Księżomierzy opowiadał swoim przyjaciołom o tym jakże szczególnym miejscu. Andrzej opowiadał o historii cudownego obrazu Matki Najświętszej i historii parafii oraz spalonego kościoła. Opowieść ta wzbudziła ogromne zainteresowanie obecnych na tej pielgrzymce osób.

O godzinie 11 przed obliczem Pani Księżomierskiej odprawiona została uroczysta Msza Święta w której czynny udział wzięły osoby niepełnosprawne poprzez chociażby czytanie tekstów liturgicznych. Podczas tejże mszy jedna dziewczyna na wózku przywiozła i ofiarowała Pani Księżomierskiej piękny bukiet z lilii. Lilje są symbolem tego szczególnego miejsca gdyż jak nam mówi tradycja poprzez pojawienie się kwiatów Matka sama wyznaczyła sobie miejsce gdzie pragnęła aby znajdował się Jej łaskami słynący obraz. Podczas homilii ksiądz Andrzej Woch proboszcz miejscowej parafii mówił o znaczeniu świadectw wiary osób niepełnosprawnych dla życia naszego Kościoła Świętego. „Wy jesteście świadkami wiary, o których Błogosławiony Jan Paweł II mówił, że jesteście skarbem naszego Kościoła….Każde cierpienie ma sens o ile oparte jest na wierze i na Maryji….Pani Księżomierska cieszy się widząc waszą wiarę i zawsze z miłością czeka na was.”

Wierni niepełnosprawni z wielką uwagą wsłuchiwali się w słowa kapłana z ufnością wpatrując się w oczy Maryji. A te oczy w tym miejscu patrzą ze szczególną miłością. Spojrzenie Matki na swoje dzieci w tym szczególnym miejscu dodaje niesamowitych sił i odwagi w dalszym pokonywaniu niedomagań ciała.

Po Mszy świętej niewidomy parafianin uczestnik Warsztatów wraz z proboszczem oprowadzał swoich przyjaciół po terenie wokół nowej świątyni. Opowiadał o znaczeniu poszczególnych kapliczek dla kultu Matki Bożej księżomierskiej i dla całego Kościoła katolickiego.

Następnym punktem spotkania była wspólna zabawa połączona z modlitwą przez wspólne grillowanie. Uczestnicy pielgrzymki śpiewali przeróżne piosenki a przez to wyrażali swoją wdzięczność Bogu za to spotkanie i za możliwość odwiedzin swojej Matki. Wielu uczestników tejże pielgrzymki po raz pierwszy uczestniczyło w takim spotkaniu w Księżomierskim Sanktuarium. Pielgrzymi byli pod niesamowitym wrażeniem uroku tego niezwykłego miejsca. Jeden z pielgrzymów uczestnik WTZ powiedział „Jest tu tak niesamowicie pięknie, że Człowiek zapomina o swojej chorobie i o opuszczeniu. ”

Na to odpowiedział Mu inny „Gdzie będzie lepiej jak nie u prawdziwej kochającej mamy??.” Takie spotkania w domu Matki są jedną z form terapii dla osób niepełnosprawnych. Wszak liczą się nie tylko ćwiczenia rehabilitacyjne, ale ważne są także ćwiczenia dla duszy, aby odważnie iść i swoim cierpieniem świadczyć o Miłosiernym Bogu.

Andrzej Grabowski
Uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej
w Gościeradowie

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies