BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat kampanii społecznej przeciwko oszustwom. Na środku plakatu rysunek seniorki i za jej plecami oszusta. Wokół obrazka wpisane są zasady jak działają oszuści i jak się chronić.

Nie daj się oszukać!

Wyłudzanie pieniędzy czy danych nie tylko od osób starszych nie traci na popularności. A w ostatnich tygodniach czy wręcz w dobie pandemii statystyki oszukanych ludzi rosną i co rusz słychać, widać czy wyczytać w mediach informacyjnych można o kolejnej oszukanej osobie, która utraciła oszczędności lub swoje dane.

Utrata danych może być o tyle niebezpieczna, że ktoś może na nasze dane wyłudzić kredyt lub wziąć pożyczkę! Na oszustwo najbardziej narażeni są ludzie mieszkający samotnie, bez rodziny. Ludzie w podeszłym wieku najczęściej nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i – z typową dla siebie otwartością – chętnie nawiązują kontakty z obcymi. Każdy może zostać oszukany – czy to młody czy senior lub niepełnosprawny.

Najczęściej spotykane przypadki oszustw, na które trzeba uważać !

  1. Na wnuczka: dzwoni ktoś podający się za rodzinę lub przyjaciela rodziny i prosi o pomoc finansową w związku z wypadkiem, chorobą albo wyjątkową okazją do zarobienia pieniędzy. Sytuacja jest nagła i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony seniora i uniemożliwienie kontaktu z kimkolwiek
  2. Na policjanta: Dzwoni policjant i informuję, że grupa przestępcza chce ofiarę okraść – np. z lokat w banku i prosi o współpracę.
  3. Na zaliczkę, przedpłatę czy nadpłatę: Nakłanianie do przesłania pieniędzy z góry za jakiś produkt lub usługę lub przekazanie czeku na kwotę wyższą niż ustalona cena, z prośbą o odesłanie nadwyżki środków za pośrednictwem przekazu pieniężnego (jednak czek okazuje się fałszywy).
  4. Na ofertę pracy: Prośba o przesłanie pieniędzy w zamian za przyjętą propozycję zatrudnienia.
  5. Na loterię, nagrodę: Zawiadomienie o wygranej na loterii i prośbę o wysłanie pieniędzy, aby móc odebrać nagrodę.
  6. Na nieruchomość: Oferta wynajmu/zakupu nieruchomości i prośba Cię o wysłanie pieniędzy, podając przyczyny, które wydają się zasadne, jednak nieruchomość nie jest prawdziwa.
  7. Na zakupy przez internet: Prośba o przesłanie pieniędzy w celu zapłaty za produkt, przedmiot aukcji lub usługę reklamowaną przez Internet.
  8. Na znajomości: Ofiara poznaje kogoś przez internet, związuje się z tą osobą, a następnie jest proszona o przysłanie pieniędzy
  9. Na chwilówkę: Propozycja unikalnej promocji uzyskania pożyczki, potem okazuje się, że faktyczne oprocentowanie jest bardzo wysokie
  10. Na pracownika administracji, hydraulika, pracownika socjalnego, spółdzielni, itd: Pod pretekstem wywiadu środowiskowego, sprawdzenia stanu technicznego instalacji w mieszkaniu, wykorzystując chwile nieuwagi, dokonywane są kradzieże pieniędzy lub kluczy do mieszkania;
  11. Na dostawcę prądu / usług telekomunikacyjnych: W ramach fałszywej promocji podkładane są umowy z zawyżonymi stawkami z inną firmą.
 

Oszuści działają różnymi metodami i co rusz wymyślają nowe! 

Aby się zabezpieczyć przed utratą danych lub pieniędzy – wystarczy pamiętać o kilku zasadach:

  • zawsze bądź ostrożny, czujny i przewidujący
  • Policja nigdy nie prosi telefonicznie o przekazywanie pieniędzy lub kosztowności czy danych osobowych obcym osobom – jeśli otrzymasz taki telefon bądź pewien że to oszust
  • jeśli ktoś telefonicznie prosi cię o pieniądze i masz wątpliwości z kim rozmawiasz skontaktuj się z najbliższymi lub Policją dzwoniąc pod numer 112 – zablokuj również ten numer!
  • zawsze chroń swoje dane i dokumenty tożsamości/płatnicze – nie podawaj i nie udostępniaj ich osobom trzecim pochopnie! Upewnij się, czy na pewno jest to konieczne i czy instytucja, którą reprezentuje osoba jest sprawdzona.
  • Pamiętaj, że w świetle nowych przepisów kopiowanie, skanowanie dokumentów tożsamości jest zabronione! – UODO
  • Zabezpiecz się na przyszłość i skorzystaj z usługi Alerty BIK
    Dzięki niej otrzymasz powiadomienie sms lub email za każdym razem, gdy do banku wpłynie wniosek kredytowy złożony na Twoje dane osobowe – BIK

Więcej informacji o oszustwach/przestępstwach i sposobach zabezpieczania się m.in w internecie znajdziecie Państwo w poniższych linkach:

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies