BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grafika przedstawia mężczyznę, który trzyma jedną rękę za głową, a drugą wykonuje gest machania. W tle znajdują się szkice białych głów z różnymi symbolami - jedna z chaotycznymi liniami przypominającymi zamotane myśli, druga z gwiazdami, a trzecia z kołami zębatymi i żarówką

(Neuro)różnorodne supermoce – III edycja programu „Sprawny staż”

Do 26 maja osoby z niepełnosprawnościami, w tym neuroatypowe, mogą się zgłaszać do udziału w III edycji programu „Sprawny staż”. Organizuje go Fundacja Grupy ERGO Hestia Integralia wraz z dużymi, renomowanymi firmami.

Gdy Jakub trafił na „Sprawny staż”, kończył studia licencjackie na kierunku finanse i rachunkowość. Jest osobą w spektrum autyzmu, więc ważne było dla niego to, że już na etapie rekrutacji nie musiał tego ukrywać. Mimo młodego wieku miał certyfikat CIMA Certificate in Business Accounting, będący pierwszym etapem do uzyskania kwalifikacji CIMA z zakresu rachunkowości zarządczej. Dlatego trochę się zdziwił, gdy na początku stażu w Accenture trafił na obowiązkowe dla wszystkich stażystów szkolenie z podstaw Excela. Później było już jednak tylko lepiej. – Zaskoczyła mnie otwartość Accenture Operations, która dotyczyła także osób neuroatypowych – przyznaje.

Jakub jest jedną z kilkudziesięciu osób, która co roku bierze udział w programie „Sprawny staż” współtworzonym przez Fundację Integralia. Projekt stanowi unikatową okazję dla firm, by zdobyć doświadczenie we współpracy z osobami z niepełnosprawnością i przełamać istniejące bariery związane z takim wyzwaniem. W tym roku w programie weźmie udział jeszcze większa liczba pracodawców niż poprzednio. Do trzeciej edycji zgłosiło się bowiem aż 12 firm: Accenture, Bayer, Credit Agricole, Deloitte, ERGO Hestia, IKEA, mBank, ORLEN, Procter & Gamble, Rossmann, Siemens Healthineers oraz State Street.

– To świadome i odpowiedzialne podmioty, które zaoferowały ciekawe stanowiska i możliwości rozwoju kompetencji zawodowych w przyjaznych warunkach – mówi Monika Truszkowska-Bednarek, prezeska Fundacji Integralia. Oferta obejmuje stanowiska dotyczące administracji i obsługi klienta, analizy danych, bankowości, chemii i inżynierii procesowej, finansów, ekonomii i zarządzania, HR, marketingu, informatyki i prawa.

Ambitny projekt

Możliwość zdobycia doświadczenia w międzynarodowym środowisku biznesowym to dla osób neuroatypowych nie tylko szansa na udział w ambitnym projekcie, ale też w wielu przypadkach możliwość zdobycia ciekawej pracy. Tegoroczne praktyki rozpoczną się w lipcu i potrwają trzy miesiące, choć część pracodawców oferuje staże półroczne, a nawet roczne. W wielu przypadkach możliwe są elastyczne formy zatrudnienia. W dodatku staże są płatne, a minimalna stawka wynagrodzenia wynosi 4872 zł brutto za miesiąc.

Projekt pomyślany jest tak, że firma zatrudniająca stażystę sama określa wymagania. Dotarcie do osób zainteresowanych stażem i wyłonienie najlepszych kandydatów to z kolei zadanie Fundacji Integralia, która od prawie 20 lat działa na rzecz włączenia osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.

– Ważne jest dla nas stworzenie dostępnego procesu rekrutacji na każdym jego etapie – deklaruje Monika Truszkowska-Bednarek. – Kandydaci, którzy mają jakiekolwiek potrzeby wynikające z niepełnosprawności, proszeni są o poinformowanie nas o tym w formularzu rekrutacyjnym lub podczas rozmowy telefonicznej z rekruterką. Zadbamy o nie w trakcie rekrutacji – zapewnia.

Szansa dla pracodawców

Jakub nie ukrywa, że dzięki „Sprawnemu stażowi” dowiedział się, jakie zadania mu sprzyjają. – Sprawdzam się w pracach powtarzalnych, które jednocześnie wymagają dokładności – przyznaje. Na stażu dowiedział się też, że jest mniej skłonny do pracy zdalnej niż większość osób. – Zwykle lubię rozdzielić miejsce pracy od miejsca zamieszkania, dzięki temu osiągam work–life balance – podsumowuje. – W porównaniu z innymi ofertami skierowanymi dla osób z niepełnosprawnością „Sprawny staż” proponował dużo lepsze warunki oraz bardziej rozpoznawalne firmy. W dodatku Accenture zaproponował ciekawe zadania oraz atrakcyjne wynagrodzenie – podkreśla.

Program to też szansa dla firm, by pozyskać świetnych pracowników. Aż 40 proc. uczestników programu z poprzednich edycji kontynuowało współpracę z firmą, w której odbyło staż. Jakub na razie musiał wrócić na studia, ale nie wyklucza, że jego przygoda ze stażodawcą będzie miała ciąg dalszy.

– Jeśli w Accenture będzie oferta, która mnie zainteresuje, rozpatrzę ją w pierwszej kolejności! – podkreśla.

Źródło: mycompanypolska.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies