BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Przy kaplicy Matki Bożej stoją ludzie. Budynek jest starodawny i przyozdobiony niebiesko- biało- żółtym materiałem.

Nadbużański Integracyjny Festiwal

„Muzyka jest jak morze – widzisz brzeg, na którym stoisz, lecz drugiego dojrzeć nie podobna.” Henryk Sienkiewicz, Quo vadis

 28 lipca 2021 r. na Kodeńskiej Kalwarii odbył się XIV Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny.

Celem Festiwalu była integracja osób niepełnosprawnych pochodzących z różnych środowisk, promowanie osiągnięć osób niepełnosprawnych, nauka zdrowej rywalizacji, wzmocnienie wiary we własne możliwości, oraz przegląd twórczości artystycznej.

Głównym punktem imprezy były prezentacje artystyczne podopiecznych z placówek dla osób niepełnosprawnych.

Ogółem w Festiwalu wzięło udział 19 placówek zajmujących się rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Zaprezentowały się m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej z Kodnia, Konstantynowa, Włodawy, Janowicy – PSONI Łęczna, DPS z Kozuli, Konstantynowa, Kalinki, Kani, Łukowa, Kostomłotów; Środowiskowe Domy Samopomocy w Łęcznej, Kodniu, Końskowoli, Międzylesiu; Powiatowy Ośrodek Wsparcia z Lublina i Włodawy.

Festiwal dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, środków Powiatu Bialskiego, Gminy Kodeń i licznego grona sponsorów.

Oczywiście nie zabrakło podczas tego spotkania wielu, wielu gości w tym z JST. Gośćmi festiwalu min. byli pani dyrektor PFRON Oddział Lubelski Małgorzata Paprota, Prezes LFOON-SW p. Alicja Jankiewicz … i wielu innych.

Jako pierwsi zaprezentowali się gospodarze WTZ w układzie tanecznym i ŚDS z Kodnia.

Kobiety i mężczyźni stoją na kamienistej dróżce na przeciwko siebie i trzymają niebieski tiul. Kobiety są ubrane w niebieskie sukienki, a mężczyźni w eleganckie spodnie i białe koszule.
Kodeń WTZ i ŚDS
Na scenie występują kolorowo ubrani ludzie. Wszyscy tańczą.

W festiwalu nie zabrakło reprezentacji PSONI w Łęcznej Zespołu „Bębnoludy” oraz solisty Łukasza Liska z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy.

Na scenie stoją ubrane w stroje ludowe kobiety i mężczyźni. Niektóre z nich trzymają w rękach tamburyna. Przed nimi siedzi mężczyzna z bębnem a inny ustawia kolejny bęben.

Zespół zaprezentował 3 utwory „Melodie świata” wykonując je na nietypowych instrumentach – przeszkadzajki perkusyjne, magiel ręczny, tara do prania.

Na scenie śpiewa młody mężczyzna. Trzyma on mikrofon.

Łukasz porwał swoim śpiewem wszystkich zgromadzonych, zaśpiewał do własnej aranżacji utwory: ”Bałkanica”, ”Czarny Alibaba”; „Wolność”.

Na scenie występuje dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Stoją oni naprzemiennie. Jeden z nich śpiewa do mikrofonu,a kobiety tańczą.

W czasie występu Łukasza nie zabrakło tańców na scenie zebranych. Dodatkowo zabawiali poprzez taniec Justyna, Daniel, Magda, Kasia.

Osoby podziwiają fontannę i roślinną kolumnę w której się znajdują.

Będąc w Kodniu nie można nie być u Kodeńskiej Pani czy pospacerować po dróżkach. Podziwialiśmy poletka ziołowe a zachwycał nas Raj na Ziemi wejście do fontanny poprzedzają tablice z 10 Przykazaniami a wewnątrz bardzo piękne cytaty. „ Oczyść mnie Panie z grzechów moich”.

Ogromny labirynt, zapach ziół, piękna altana a wokół założenie parkowe. To Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, gdzie można odpocząć fizycznie i duchowo.

Zielona kopuła w środku kręgów z roślin przypominających labirynt. Prowadzi do niego kamienna dróżka. Wokół są drzewa i łąka.

Całości towarzyszyła piękna sceneria ogrodów Kalwarii oraz niesamowita pogoda, która pozwalała by w pełni cieszyć się atmosferą płynącą z przebywania w tym niezwykłym miejscu. Organizatorzy pamiętali o wszystkich, zadbali o poczęstunek dla uczestników i zaproszonych gości, obdarowali występujących upominkami i nagrodami.

W przygotowanie Festiwalu zaangażowali się pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Urzędu Gminy w Kodniu, Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu.

Podczas pobytu w Kodniu można było spotkać znajomych, nawiązać nowe znajomości, podziwiać przygotowane prezentacje zespołów, solistów odwiedzić Matkę Bożą w bazylice, kupić pamiątki.

Uczestniczka zespołu „Bębnoludy” Kasia komentuje wyjazd: „Po zaostrzeniach pandemicznych mogliśmy wreszcie wystąpić na żywo. Wielka to radość dla nas pracujących nad repertuarem. Graliśmy tak jak nikt inny. Mogliśmy się bawić, śpiewać, poznawać. Bardzo smaczny był obiad i lody. Zwiedzanie ogrodu to radość i przyjemność a byliśmy też na modlitwie w bazylice u Matki Bożej.

Łukasz – „dziękuje za bawienie się podczas mojego występu. Modliłem się do Matki Bożej aby pomogła nam wybudować dom a jutro poproszę o pomoc pana wójta podczas naszego święta w WTZ”.

Dziękujemy za zaproszenie i wspaniale spędzony czas.

Maria Lisek-Zięba
Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies