BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat promujący wydarzenie

Na tropie Niepodległej – plenerowe wydarzenia kulturalno-historyczne z tłum. na PJM

Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice serdecznie zaprasza na weekendowe, plenerowe wydarzenia kulturalno-historyczne. Na terenie miasteczek do dyspozycji uczestników będzie tłumacz Polskiego Języka Migowego Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego.

Cykl plenerowych wydarzeń kulturalno-historycznych odbędzie się w trzech dzielnicach Lublina! WSTĘP WOLNY!

Piątek, 25 września 2020 roku – godz. 15:00 – tereny zielone przy ul. Sulisławickiej (dzielnica Kośminek)
Jak trafić? – Link do mapy

Sobota, 26 września 2020 roku – godz. 15:00 – tereny zielone przy ul. Gospodarczej (dzielnica Tatary)
Jak trafić? – Link do mapy

Niedziela, 27 września 2020 roku – godz. 15:00 – tereny zielone przy ul. Bronowickiej (dzielnica Bronowice)
Jak trafić? – Link do mapy

Wideozaproszenie w PJM Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego

Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice pod szyldem #NaTropieNiepodległej pragnie zaprosić Państwa w podróż sto lat wstecz, w świat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową polskiej państwowości. Każda z trzech dzielnic Lublina na jeden dzień zamieni się w miasteczko historyczne, ukazujące codzienność lat 20. XX wieku, którym towarzyszyć będą inscenizacje i rekonstrukcje historyczne.

Na terenie miasteczek zaaranżowane zostaną stoiska z dawnym rzemiosłem. Krawcowa będzie prezentowała modę lat dwudziestych, a także tradycyjne sposoby szycia. Stoiska kowala i łucznika umożliwią przegląd broni białej – oręża na przestrzeni dziejów, między innymi: mieczy, noży i łuków, ale także pozwolą dzieciom obserwować tworzenie form użytkowych z żelaza oraz nauczyć się strzelania z łuku do celu. Całość dopełni punkt dawnych gier i zabaw podwórkowych.

Podczas wydarzeń zaprezentuje się grupa rekonstruktorów z projektu Wojsko Polskie 1918-1921. Będzie można zobaczyć umundurowanie polskich formacji i uzbrojenie żołnierzy piechoty Wojska Polskiego, a także ekspozycje ciężkiego karabinu maszynowego, repliki namiotu sztabowego używanego w 1920 roku z kompletem mebli polowych oraz namiotów żołnierskich. W przygotowanych do scen frontowych zasiekach, rekonstruktorzy przedstawią musztrę i taktykę walki piechoty zgodnie z regulaminem z epoki.

Dzieciom i młodzieży proponujemy grę terenową, która będzie żywą i interaktywną lekcją polskiej historii. Podczas pokonywania ścieżki edukacyjnej, uczestnicy poznają postaci historyczne związane z Bitwą Warszawską, między innymi: Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera, Franciszka Latinika czy Władysława Sikorskiego. Gra terenowa przeprowadzi uczestników przez miejsca ważnych walk: Twierdzę Modlin, Kaplicę upamiętniającą bitwę pod Radzyminem czy Pomnik Poległych na Powązkach. Rozpoczęcia gier terenowych planujemy o każdej pełnej godzinie. O godzinie 17:00 odbędzie się wyjście z tłumaczem Polskiego Języka Migowego Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego – zbiórka przy punkcie informacyjnym nieopodal sceny.

Od godziny 19:00 zapraszamy natomiast na koncerty muzyki dwudziestolecia międzywojennego. Każdego dnia przed Państwem zaprezentuje się inny z trzech zaproszonych przez nas zespołów: Stylowa Orkiestra Taneczna, Maciejowa Kapela, a także duet – Aneta Nieścior i Jacek Sribniak.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Facebook