BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Budynek o barokowym stylu architektonicznym. Napis na dole obrazka wskazuje: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Widać dwie młode dziewczyny z długimi włosami odwrócone plecami do aparatu. Na prawym dolnym rogu obrazka jest informacja, że Muzeum zostało uznane za NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO 2023.

Muzeum bez barier w Kozłówce. “Budowanie dostępności do kultury dla wszystkich użytkowników”

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, zwane również Perłą Lubelszczyzny, od 80 lat cieszy zwiedzających swoimi niezwykłymi przestrzeniami.

Dzięki funduszom europejskim od niedawna to wyjątkowe miejsce jest dostępne dla wszystkich zwiedzających, również osób z niepełnosprawnościami.

Muzeum w Kozłówce

Od 20 lat Polska jest w Unii Europejskiej. Dzięki członkostwu w tym gospodarczo-politycznym związku państw, a także dzięki unijnym funduszom, nasz kraj bardzo się rozwija i powstaje coraz więcej miejsc, w których osoby ze szczególnymi potrzebami mogą swobodnie spędzać czas i wypoczywać. Jednym z nich jest Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

- To zespół pałacowo-parkowy, którego głównym, najważniejszym miejscem jest pałac wybudowany w XVIII wieku z oryginalnym wystrojem z przełomu XIX i XX wieku. Właścicielami tego pałacu była jedna z najznamienitszych rodzin w Polsce, rodzina Zamoyskich. Tutaj właśnie od XIX wieku właściciele zadbali o wyjątkowy wystrój. Jest to styl drugiego cesarstwa. W każdym z pomieszczeń liczne obrazy, dekoracje były sposobem budowania opowieści o splendorze i randze tego rodu. Tak naprawdę przenosimy się niczym w kapsule czasu do momentu, gdy mieszkali tutaj Zamoyscy i korzystali jako użytkownicy z tej rezydencji - opowiadała Magdalena Pilsak z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Niepowtarzalne atrakcje w muzeum są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

- Dla mnie najważniejsze w takich muzeach są właśnie takie dostosowania, na przykład makiety przestrzenne, audioprzewodniki - przyznała Kaja Lorenc, osoba niewidoma.

- Fundusze europejskie urzeczywistniają jedno z działań Unii Europejskiej, jakim jest budowanie dostępności do kultury dla wszystkich jej potencjalnych użytkowników. Ta bogata oferta edukacyjna była możliwa w rozbudowaniu dzięki temu, że zyskaliśmy w remontowanym budynku taką przestrzeń - podkreśliła Magdalena Pilsak.

Muzeum bez barier

Jedną z odnowionych przestrzeni w muzeum jest Galeria Sztuki Socrealizmu. Jest to pierwsza w Europie galeria prezentująca sztukę PRL-u. W pałacu można przeżyć również prawdziwą przygodę i poczuć się jak detektyw. Pokój zagadek jest dostępny dla wszystkich zwiedzających.

- Legenda o zaginionym klejnocie z portretu stała się kanwą do stworzenia historii zagadkowej - wyjaśniła przedstawicielka Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

W jednym z budynków znajduje się kolejna ciekawa atrakcja, jaką jest wideomapping.

- Jest tak skonstruowany, aby osoba korzystająca z wózka mogła bez żadnego problemu również uczestniczyć w tego typu formie narracji. Dla osób, które nie mogą zobaczyć tego wideomappingu, jest możliwość, żeby makietę potraktować jako dodatkową opowieść o tym, jak zmieniała się historia tego miejsca - wskazała Magdalena Pilsak.

Źródło: dziendobry.tvn.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies