BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Pani Urszula Porębska trzyma pomarańczowe kwiaty, stoi wśród osób przybyłych na wernisaż, na ścianach wiszą wykonane przez Nią prace

“Moje obrazy to Ja” – wernisaż prac Urszuli Porębskiej

We wtorkowe popołudnie, 6 czerwca 2023 r. w Galerii Po 111 Schodach Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie przy ul. Bernardyńskiej 14A odbył się wernisaż prac Urszuli Porębskiej "Moje obrazy to Ja".

Pani Urszula Porębska urodziła się w 1992 r. w Lublinie. W technice haftu diamentowego tworzy obrazy o tematyce religijnej a także przyrodniczej. Jej pasją są także różnego rodzaju prace plastyczne i rękodzieło. Od 5 lat jest Członkiem Lubelskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na Padaczkę i Ich Przyjaciół “Drgawka”.

Prezentowane podczas wystawy prace, wykonane zostały w technice haftu diamentowego (ang. diamond painting), który polega na układaniu wielokolorowych obrazów przy pomocy diamencików, zgodnie z określonym schematem.

Efekt jest niezwykle zjawiskowy, ponieważ kolorowe „diamenty” pięknie odbijają światło, tworząc wspaniałe, trójwymiarowe obrazy o szlachetnym wyglądzie.

Rękodzieło to jest bez wątpienia dla osób dokładnych, preferujących zadania wymagające dużej precyzji i cierpliwości. Może przeobrazić się w prawdziwe hobby lub być sposobem na kreatywne spędzanie wolnego czasu. Pozwala ćwiczyć palce i dłonie, umiejętność koncentracji, ale może także być elementem terapii.

Słowami:

“Witam bardzo serdecznie w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 na ul. Bernardyńskiej w to piękne słoneczne popołudnie na wernisażu Pani Urszuli Porębskiej w naszej Galerii Po 111 Schodach. Nasza galeria już kilkakrotnie gościła u siebie Podopiecznych Stowarzyszenia Osób Chorych na Padaczkę i Ich Przyjaciół “Drgawka”. (…) Pani Urszula Porębska tworzy swoje prace w technice haftów diamencikowych, polegającej na wyklejaniu obrazków małymi kamyczkami w różnych kolorach, które tworzą jakiś widok (…)”

– powitała zebranych Pani Barbara Gawryjołek i zaprosiła wszystkich do sali wystawowej na piętrze.

Zanim jednak można było całkowicie oddać się kontemplacji prac, wszystkich zebranych powitała Pani Joanna Wypiórkiewicz, pracownik Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin a prywatnie recytatorka, laureatka konkursów recytatorskich oraz tegoroczna stypendystka Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, która uświetniła wernisaż niezwykle emocjonalną recytacją poezji, wprowadzając odbiorców w podniosły nastrój. Inspiracją do dokonania wyboru dzieł poetyckich były oczywiście prace Pani Urszuli: pejzaże, obraz Matki Boskiej a także portret Jana Pawła II. W skupieniu wysłuchano zatem wierszy: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. “Prośba o wyspy szczęśliwe” oraz “Spotkanie z matką”, Błażeja Szumana pt. “Widok” oraz pochodzące z tomiku “Tryptyk Rzymski” – “Myśli o kładce”, autorstwa Jana Pawła II.

Prace Pani Urszuli spotkały się z życzliwym i entuzjastycznym przyjęciem odbiorców, którzy podziwiali zwłaszcza kunszt i precyzję ich wykonania.

Po obejrzeniu wystawy na zebranych czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez Pracowników MDK-u, gdzie przy kawie, herbacie i zimnych napojach można było prywatnie porozmawiać z Panią Urszulą o Jej pasji.

Głos zabrała Pani Barbara Lisek – Prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na Padaczkę i Ich Przyjaciół – “Drgawka”, która w imieniu Pani Urszuli i własnym z całego serca podziękowała wszystkim za przybycie na wernisaż a pracownikom MDK-u za pomoc w organizacji wydarzeń oraz wystaw Członków i Przyjaciół Stowarzyszenia, które odbyły się w bieżącym roku w Galerii przy ul. Bernardyńskiej.

Wystawę można oglądać w Galerii Po 111 Schodach Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie przy ul. Bernardyńskiej 14A do połowy lipca 2023 r.

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach
życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies