Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Programu Sprawiedliwość zrealizowało projekt predefiniowany Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych finansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
W projekcie chodziło przede wszystkim o poprawę przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych. Jednym z działań zwiększających kompetencje osób na co dzień wspierających osoby starsze i niepełnosprawne było przeprowadzenie szkoleń z czterech obszarów tematycznych. Wzięli w nich udział przedstawiciele jednostek organizacyjnych, organów ścigania, wymiaru sprawiedliwości czy ochrony zdrowia oraz inni bezpośrednio pracujący z osobami doznającymi przemocy w rodzinie, oraz z osobami stosującymi przemoc. Łącznie przeszkolono 1951 osób.
Opracowanie modelu profilaktyki
Jednym z ważniejszych efektów projektu jest opracowanie Modelu profilaktyki przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych zagrożonych i doznających przemocy oraz ich rodzin.
Cel powstania modelu profilaktyki
Model profilaktyki przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych powstał po to, aby dostarczyć jednostkom samorządu terytorialnego narzędzi służących zapewnieniu osobom starszym i niepełnosprawnym tak jak wszystkim członkom społeczeństwa, godnego i bezpiecznego życia.
Charakterystyka modelu profilaktyki
Model profilaktyki przeciwdziałania przemocy składa się z dwóch modułów. Pierwszy, profilaktyczny, ma zapobiegać przemocy, a drugi, interwencyjny – ma zastosowanie w sytuacji, kiedy doszło do krytycznego zdarzenia. Przed opracowaniem rozwiązań zbadano wymagania i oczekiwania osób z grupy ryzyka. Zaproponowane w modelu narzędzia są odpowiedzią na ich potrzeby. Należy jednak pamiętać, że rozwiązania te mają charakter lokalny.
Zapraszamy do zapoznania się z modelem poniżej:
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Źródło: www.gov.pl