BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Uczestnicy konferencji siedzą przy stole prezydialnym

Memoriał Kamili Skolimowskiej 6 września

Już 6 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się zaliczany do prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour Gold LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej.

Wezmą w nim udział m.in. legenda francuskiej tyczki Renaud Lavillenie i jedna z najlepszych europejskich biegaczek na średnich i długich dystansach – Brytyjka Laura Muir. O medale powalczą również sportowcy z niepełnosprawnościami.

Rozgrywany od ponad dekady mityng został w 2020 roku doceniony przez światową federację lekkoatletyczną i włączony do World Athletics Continental Tour Gold – drugiego najważniejszego, po Diamentowej Lidze, cyklu mityngów na świecie.

Memoriał Kamili Skolimowskiej znalazł się wśród najlepszych mityngów świata. To wspaniała wiadomość dla polskiego sportu. Dołączenie do prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour Gold podkreśla rangę mityngu poświęconego pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej. Po modernizacji Stadion Śląski stał się jednym z najnowocześniejszych obiektów lekkoatletycznych w Europie i bardzo się cieszę, że odbywają się tu tak prestiżowe zawody, jak Memoriał Kamili Skolimowskiej czy przyszłoroczne mistrzostwa świata sztafet – powiedziała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Tradycją mityngu jest start paralekkoatletów. Nie inaczej będzie w tym roku. Ich występy na Stadionie Śląskim to także realizacja jednego z marzeń Kamili Skolimowskiej, której niepełnosprawni sportowcy byli bliscy.

Jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć to wydarzenie, które przynosi sportowcom, zwłaszcza tym niepełnosprawnym, satysfakcję z możliwości stanięcia w szranki z gwiazdami światowej lekkoatletyki i poczucie spełnienia. Memoriał Kamili Skolimowskiej to turniej, który integruje, wspiera ducha zdrowej rywalizacji i wzmacnia więzi sportowej rodziny – powiedział Tomasz Maruszewski, zastępca prezesa zarządu PFRON.

Niezwykle ambicjonalnie start w LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej traktuje Paweł Fajdek. Czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem ma świetne wspomnienia z tych zawodów. Wyjątkowe emocje towarzyszą także Piotrowi Małachowskiemu, który podczas tegorocznego mityngu planował zakończyć swoją wspaniałą karierę. Jednak przeniesienie na przyszły rok igrzysk w Tokio sprawiło, że popularny „Machałek” mocno trenuje, by jeszcze przez rok utrzymać wysoką formę.

Przez pandemię o rok wydłużyłem swoją sportową przygodę. Memoriał Kamili, która była moją przyjaciółką, jest co roku ważnym punktem w moim startowym kalendarzu. W tym roku memoriałowy konkurs rzutu dyskiem będzie chyba najmocniej obsadzony w całym sezonie – podkreślił Małachowski, który 6 września zmierzy się z mistrzami świata z 2017 i 2019 roku, czyli Szwedem Danielem Ståhlem i Litwinem Andriusem Gudžiusem.

Znakomitą obsadę będzie miał także bardzo lubiany przez kibiców konkurs skoku o tyczce. Tutaj dojdzie do kolejnego pojedynku Piotra Liska z francuską gwiazdą, czyli niegdysiejszym rekordzistą świata Renaudem Lavillenie’m. Chociaż w ogólnym rozrachunku to Francuz – mistrz (2012) i wicemistrz (2016) olimpijski – w bezpośrednich starciach prowadzi z Liskiem 42 do 19, to z ostatnich potyczek zwycięsko wychodził Polak.

Emocjonującą konkurencją podczas memoriału będzie bieg na 1500 metrów. Tutaj kibiców rozgrzeje niezwykle waleczna i słynąca ze znakomitych finiszów wicemistrzyni Europy Sofia Ennaoui. Rywalką Polki będzie słynna Laura Muir. Brytyjka to mistrzyni Europy ze stadionu (2018) oraz hali (2019). W biegu na 100 m przez płotki rywalką polskiej gwiazdy Karoliny Kołeczek będzie znakomita Białorusinka Elwira Hierman, mistrzyni Europy z Berlina.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się także rywalizacja na skoczni wzwyż. Kamila Lićwinko, halowa mistrzyni świata z Sopotu, zmierzy się z dwiema ukraińskimi wicemistrzyniami globu – Juliją Łewczenko (Londyn 2017) i Jarosławą Mahuczich (Doha 2019).

Start w Memoriale potwierdziły także takie gwiazdy światowej lekkoatletyki, jak Dafne Schippers, wicemistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata w biegu na 200 metrów, czy niemiecki mistrz świata w rzucie oszczepem Johannes Vetter.

Podczas LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej nie zabraknie też oczywiście polskich gwiazd Królowej Sportu. Swój start na bieżni, rzutniach i skoczniach Stadionu Śląskiego potwierdzili już m.in. brązowy medalista ostatnich MŚ, średniodystansowiec Marcin Lewandowski, złoty i srebrny medalista mistrzostw Europy w pchnięciu kulą, czyli Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki, najszybsza Polka Ewa Swoboda, brązowy medalista olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki, a także mistrzyni Europy na 400 m Justyna Święty-Ersetic.

LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej rozegrany zostanie 6 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wstęp na zawody będzie bezpłatny. Zmagania gwiazd lekkiej atletyki będzie mogło oglądać na żywo około 27 000 kibiców (50% powierzchni trybun) – liczba ta wynika z obowiązujących obecnie w Polsce przepisów sanitarnych.

Źródło: www.pfron.org.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies