BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Baner promujący wydarzenie ze zdjęciem przedstawiającym dwie kobiety: jedna w pozycji skulonej, druga mocno pochylonej, zaglądają pod czerwoną kurtynę.

„Marzenia” na wystawie Laureatów Konkursu Fotograficznego „Teatr w Obiektywie”

W Centrum Kultury w Lublinie 9 kwietnia odbędzie się wystawa prac konkursowych oraz oficjalne ogłoszenie wyników 12. edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Teatr w Obiektywie”, który jest nieodłączną częścią Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku.

Konkurs Fotograficzny “Teatr w Obiektywie” tradycyjnie już realizowany jest podczas Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Osób z Niepełnosprawnościami SANS. Zeszłoroczna 12. edycja odbyła się (mimo obostrzeń covidowych) w ramach 31. SANS “Marzenia” w dniach 27-30 maja 2021 r. w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku zapraszają w najbliższą sobotę na wernisaż wystawy Laureatów ubiegłorocznej edycji TwO. Wydarzenie będzie częścią programu Akademii Odkryć Fotograficznych.

Celem Konkursu Fotograficznego “Teatr w Obiektywie” jest kształtowanie pozytywnego stosunku społeczeństwa do twórczości osób z niepełnosprawnościami, promowanie fotografii o charakterze społecznym, a także zwrócenie uwagi środowiska fotografów na istnienie twórczości teatralnej osób z niepełnosprawnościami.

– Dla fotografów udział w konkursie to niepowtarzalna okazja zrobienia zdjęć w teatrze, mają oni możliwość wejść za kulisy, do garderoby, być bardzo blisko aktorów, uczestników SANS i doświadczyć bezpośrednio twórczości osób z niepełnosprawnościami. “Teatr w Obiektywie” jest jedynym tego typu konkursem w Polsce. Dla uczestników to na pewno ogromne przeżycie, wyzwanie, ale i niezapomniana przygoda. – mówi Monika Jasińka, organizatorka Konkursu “Teatr w Obiektywie”.

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny “Teatr w Obiektywie” realizowany jest zawsze w pięciu kategoriach: AKTORZY, WOKÓŁ FESTIWALU, PORTRET, ARTYSTYCZNE SPOJRZENIE. Piąta kategoria konkursowa to – temat przewodni SANS – w roku 2021 był to temat: MARZENIA, ocenie zaś podlega fotograficzne ujęcie tematu.

W ten sposób organizatorzy chcą ukazać “w obiektywie” różne oblicza festiwalu i towarzyszące mu emocje – zarówno te na scenie, jak i za kulisami. Kategorie konkursowe umożliwiają uchwycenie Teatru z perspektywy widza, ujęcie portretu emocjonalnego, wyrażenie siebie jako artysty-fotografika, ale także bycie aktywnym uczestnikiem całego festiwalu – poza prezentacjami teatralnymi fotografowie mogą brać udział w przerwach, animacjach na scenie, wystawach, warsztatach…

Jury Konkursu Fotograficznego TwO w składzie: Magdalena Wójcik, Robert Pranagal, Zbigniew Wójcik, Emil Zięba spośród zgłoszonych 138 fotografii nagrodziło zdjęcia w 5 kategoriach, przyznało 5 wyróżnień oraz wyróżnienie specjalne (Grand Prix) za ideę działalności artystów z niepełnosprawnościami. Grand Prix 12. edycji Konkursu „Teatr w Obiektywie” otrzymała Katarzyna Anna Kubiak za zdjęcie zatytułowane “Przyjaźń”.

Wernisaż prac konkursowych to zwieńczenie ubiegłorocznej edycji Konkursu “Teatr w Obiektywie”. Wydarzenie to jest okazją spotkania się ludzi z pasją, poznania nowych osób oraz rozwijania fotograficznych zainteresowań. Wystawa prac laureatów konkursu fotograficznego obejmuje 21 fotografii. Pełna lista nagrodzonych prac została opublikowana pod linkiem strony Teatru w Obiektywie.

Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku przygotowują 32. SANS RELACJE, który odbędzie się w dniach 26-29 maja 2022 r. w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Podczas Przeglądu Teatralnego także będzie można oglądać wystawę Laureatów Konkursu TwO. Przeglądowi towarzyszyć będzie kolejna 13. edycja Konkursu “Teatr w Obiektywie”.

Wszelkie informacje odnośnie kolejnych edycji TwO znajdują się na stronie internetowej poświęconej Konkursowi “Teatr w Obiektywie” www.teatrwobiektywie.pl

Można tam także oglądać nagrodzone i wyróżnione prace z poprzednich edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego.

Kontakt dla mediów: Agnieszka Wojnarowska-Śmietana, tel.: 609 050 010
e-mail: nieprzetartyszlak@gmail.com

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies