BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
platak z informacjami: 19 przegląd małych form teatralnych; mała scena - duża radość; Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Poniatowej. Na tle leży maska włoska.

„Mała scena – duża radość”

W środę 29 listopada 2017 r. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy prezentowali swoje umiejętności wokalne, teatralne i recytatorskie na deskach Opolskiego Centrum Kultury podczas XIX Przeglądu Małych Form Teatralnych.

Organizatorem przeglądu było Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Pinokio” w Poniatowej. W Opolu Lubelskim prezentowały się zespoły, grupy z różnych miejscowości województwa lubelskiego. „Mała scena – duża radość” to hasło spotkań w Poniatowej i Opolu Lubelskim.

Niepełnosprawni artyści zaprezentowali się w czterech kategoriach – teatr, piosenka, poezja i taniec.

Plakat zapraszający na 19 przegląd małych form teatralnych. Na górze plakatu biała maska karnawałowa na tle materiału z czerwonej satyny.

W śród publiczności nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych.

Grupa z PSONI Koło w Łęcznej – WTZ Janowica prezentowała swoje umiejętności w następujących kategoriach:

  • Teatr –Grupa Teatralna „Figiel” – spektakl „Bezdenna Sadzawka”;

  • Piosenka – Łukasz Lisek – utwory takie jak: „Oj nie nie nie” , „To jest Twój dom” , „Powiedz stary gdzieś ty był’’;

  • Poezja – Katarzyna Kozdra – wiersze takie jak: „Życie to amatorski teatr” S. Popek i „Odlatującym bocianom”.

Nie zabrakło również występu zespołu „Bębnoludy” pod kierunkiem pani kierownik WTZ – Marii Lisek – Zięba. Zespół zagrał na instrumentach perkusyjnych utwory do muzyki instrumentalnej świata – greckie – boat In the east, polską polkę szabasówkę, wiązankę ludowych utworów ukraińskich. Występ na scenie daje osobom niepełnosprawnym ogromną satysfakcję, z wielkim zaangażowaniem przygotowują się do występów i są dumni, że mogą prezentować swoją twórczość. Prezentacja na scenie to efekt długiej terapii teatralnej, która jest formą rehabilitacji.

„ Świat jest teatrem, aktorami ludzie,

którzy kolejno wchodzą i znikają”.

Wiliam Szekspir

Wszyscy uczestnicy przeglądu byli bardzo dobrze przygotowani do prezentacji, publiczność ciepło przyjmowała występy i nagradzała je gromkimi brawami. Uczestnicy mieli możliwość integracji i spędzenia czasu z innymi wykonawcami oraz przeżywania wspólnie emocji związanymi z występami. Po zakończeniu części artystycznej organizatorzy pogratulowali i podziękowali wszystkim wykonawcom wręczyli dyplomy, statuetki okolicznościowe słodkie upominki oraz zaprosili wszystkich na XX Przegląd Małych Form Teatralnych.

Podczas przeglądu organizatorzy prezentowali prace wykonane przez uczestników placówki. Prace przypominały o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Każdy mógł zjeść do syta specjalnie przygotowanych kanapek oraz do kawy, nabyć pyszne domowe ciasto.

W dniu przeglądu na antenie lokalnego Radia Progres, od godz. 9.00 gościli uczestnicy przeglądu. Rozmowy, wywiady z opiekunami i podopiecznymi poszczególnych grup teatralnych.

Grupę z Łęcznej w radiu reprezentowali – Kasia Kozdra, Adam Czerniak i p. Maria Lisek-Zięba.

Świat jest teatrem, w którym nie grają zazwyczaj jednej sztuki naraz. Tutaj człowiek przychodzi, by obejrzeć groteskę lub komedię, by pośmiać się i odpocząć.

Natalia Kowal

Maria Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies