BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Przód ulotki promującej wystawę Mai Warzechy w galerii Art Brut

Maja Warzecha “da da” – wystawa kolaży w galerii Art Brut

We wrześniu do Galeria Art Brut w Centrum Kultury w Lublinie po raz kolejny zawitała Maja Warzecha i jej wyjątkowe kolaże.

Ekspozycję można oglądać w Galerii Art Brut, prowadzonej przez Fundację Teatroterapia Lubelska.

Najlepszym zaproszeniem do galerii są słowa samej artystki:

“W 2014 roku poznałam kolaż i pokochałam go od pierwszego skrawka papieru. Moje pierwsze podejście było opowieścią o potrzebie bycia bezpiecznym, o złamanych obietnicach i sile, którą wtedy dopiero w sobie odkrywałam. Od tamtego czasu moje życie zmieniało się wielokrotnie, często drastycznie i niespodziewanie, ale sztuka jest niezmiennie ważną jego częścią. 

Ona mnie leczy. Są takie sprawy, których nie umiem powiedzieć inaczej. Ciężko znaleźć w sobie odpowiednie słowa. Ale kiedy siadam w swojej pracowni i wyjmuję z pudełek kawałki zapełnione literami i obrazami – to najpiękniejsze uczucie jakiego doznaję – natchnienie płynie w moich żyłach, wypełnia moje serce. Czuję się zrozumiana, gdy oddaję kartce swoje emocje. 

Jestem dumna z każdego kolażu i każdy z nich reprezentuje moje uczucia/przeżycia/poglądy/przemyślenia/… 

Kochany widzu, zwracam się do Ciebie z prośbą: otwórz swoje serce. To, co dziś zobaczysz to moja absolutna emocjonalna nagość. Wszystkie granice, bariery, wątpliwości są wygnane z tych stron. Chcę przez to ośmielić także Ciebie, żebyś użył/użyła moich prac jako lustra, by wejrzeć w głąb. Co tam zobaczysz?”

Dostępność

Galeria znajduje się na parterze budynku Centrum Kultury w Lublinie, które jest instytucją dostępną architektonicznie dla osób z niepełnosprawnościami.

Z deklaracją dostępności instytucji można się zapoznać na stronie: https://ck.lublin.pl/dostepnosc/

Uroczysty finisaż wystawy odbędzie się w piątek, 29 września 2023 r. o godz. 17.00.
Już dziś gorąco zapraszamy!

Notka biograficzna o autorce

We wrześniu 2023 roku w Galerii Art Brut zawisną kolaże 25-letniej Mai Warzechy z Bobowej-Małej, wsi w Małopolsce. Maja jest mamą 9-letniej Lilki i 3-letniego Frania. Jej retrospektywne, dadaistyczne obrazy-kolaże powstają, gdyż “swędzi” ją dramatyczna przeszłość i bolesna historia rodziny, która rozpada się codziennie a ona codziennie ją odbudowuje – rozliczając siebie teraźniejszością.

Maja Warzecha w Lublinie, w 2014 roku zagrała w spektaklu “Mój Babel”, realizowanym w ramach projektu Teatroterapii Lubelskiej wraz z najzdolniejszymi uczennicami i uczniami szkół średnich z Małopolski. Namalowała wtedy mural na siedzibie Teatru Ludzi Niepełnosprawnych, który istnieje aż do dzisiaj. Ten debiut malarski Mai był najbardziej dramatyczną próbą opowieści o tym, co wydarzyło się w życiu małej, bezbronnej dziewczynki. Obraz ten podlega specjalnej ochronie wszystkich mieszkańców Bronowic, którzy milkną wobec talentu malarki…  a i nikt nie zamalował go aż do dzisiaj.

Galeria Art Brut w Lublinie
Fundacja Teatroterapia Lubelska

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies