BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wielka radość lubelskiej Młodzieży, władz miasta i zaproszonych Gości, chwilę po otrzymaniu symbolicznego klucza do Europejskiej Stolicy Młodzieży

Lublin oficjalnie został ogłoszony Europejską Stolicą Młodzieży 2023!

W czwartek, 16 marca 2023 4. w Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS "Chatka Żaka", przy ul. Radziszewskiego 16 odbyła się uroczysta Gala Otwarcia Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Wydarzenie poprowadzili Pani Aleksandra Borzęcka oraz Pan Maciej Cieciora.

Gala była tłumaczona na PJM przez Panie: Magdalenę Gach oraz Jolantę Gromadę.

Na scenie nie zabrakło występów artystycznych, przeplatanych projekcją filmów promujących, dotychczas podejmowane przez władze i młodych mieszkańców Miasta Lublin działania, zmierzające do objęcia zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Ceremonię rozpoczęła „Oda do Radości” w wykonaniu solistów i muzyków z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Jadwigi Czerwińskiej oraz solistek zespołu The Helping Hand. Na scenie artystom towarzyszył pokaz taneczny w wykonaniu Teatru Tańca zMYsł.

W dalszej części widowiska można było również podziwiać występ tancerzy ze Studia Tańca UDS.

Aktorzy Teatru Imperialnego, działającego przy ACKiM UMCS “Chatka Żaka”, zaprezentowali spektakl-performance pt. „Rusałki” w reżyserii dr Ekateriny Scharapovej, oparty na motywach “Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza.

W finale części artystycznej zaprezentowali się Fundacja Sztukmistrze oraz Rewia Dziecięca Sylaba, którzy zachwycili publiczność pokazami akrobatycznymi.

Nie zabrakło oficjalnych wystąpień. Na scenie pojawili się: Pan dr Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin w towarzystwie Pani Aleksandry Kulik, Prezes Zarządu Fundacji Sempre a Frente.

“Żadne inne miasto w Polsce tego tytułu do tej pory nie miało, więc jest to dla nas prestiż, jest to wyróżnienie, ale przede wszystkim jest to zobowiązanie. Zobowiązanie do tego, by z młodymi mieszkańcami naszego miasta budować miasto otwarte, przyjazne, miasto bezpieczne, ale też miasto stwarzające możliwości realizacji ambitnych projektów, planów naszych młodych mieszkańców” – podkreślił Prezydent Krzysztof Żuk.”

Krótkie wystąpienie w języku angielskim przygotowała Pani Natalia Kallio – Członkini Zarządu Europejskiego Forum Młodzieży.

Pani Katarzyna Świętochowska, Producent Kreatywna studia Science Now, operatora projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej krótko opowiedziała o nowej szansie rozwoju dla młodych ludzi. Jest ona związana z wejściem Europejskiej Agencji Kosmicznej do grona partnerów Europejskich Stolic Młodzieży i realizacji programu Direction Earth/Space.

Na scenie wystąpiła także Pani Alina Prochasek – Przewodnicząca Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych.

Ponieważ Partnerem Strategicznym Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 są IKEA oraz SKENDE SHOPPING,  na scenie pojawiła się Pani Dagmara Pozowska, Członkini Zarządu Ingka Centres Polska, która podkreśliła, że:

“SKENDE aktywnie uczestniczy w życiu mieszkańców już od pierwszych dni funkcjonowania w Lublinie. Partnerstwo w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży było dla nas naturalnym krokiem rozwijania współpracy z lokalnymi społecznościami. Z dużą przyjemnością i satysfakcją włączyliśmy się w tę inicjatywę, m.in. tworząc Miejscówkę. Jest to kreatywne miejsce zabawy i integracji młodzieży, ale również przestrzeń realizacji ważnych projektów ułatwiających młodym ludziom aktywny udział w życiu miasta oraz rozwijanie ich pasji i kompetencji”.

Andrij Sadowy – Mer Lwowa w swoim wystąpieniu powiedział, że za dwa lata także Jego miasto obejmie ten tytuł – jako pierwsze na Ukrainie:

“(…) Lublin jest pierwszym polskim miastem, które otrzymało prawo do bycia Europejską Stolicą Młodzieży. Lwów jest pierwszym miastem ukraińskim, które również otrzymało to prawo. To jest most, to jest fantastyczna odpowiedzialność (…).”

Dodał także, że:

“Młodzież będzie budować przyszłość, jaką ona będzie. Przed nami dużo pracy.”

oraz wyraził nadzieję, że za dwa lata Lwów i cała Ukraina będzie wolna.

“Drugie zadanie (jest takie), żeby Ukraina była w Unii i żeby Ukraina była w NATO” – dodał.

Program projektu Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023 przedstawiła Pani Aleksandra Najda, aktorka Teatru Imperialnego w prezentacji pt. “Lublin znów stolicą”. Na kolejnych slajdach zaprezentowane zostały nowe projekty (Akademia Miasto, Szkolny Budżet Obywatelski, Wolontariat), finansowanie projektów (Lublin Akademicki, Młodzież Inspiruje Dzielnice, Stypendia Sportowe i Kulturalne). Aktorka opowiedziała także o nowopowstałych przestrzeniach (Hej!, Miejscówka, Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży) oraz programach (#SpotkajmySię, #CzilujwLublinie, #LublinToTY, #PrzyszłośćToMY).

Wreszcie przyszedł radosny moment, na który wszyscy czekali – chwila przekazania klucza do Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Na scenę zaproszono reprezentantów zeszłorocznej Europejskiej Stolicy Młodzieży – miasta Tirana (stolicy Albanii): Panią Irenę Topalli oraz Pana Bledara Iljazi. Wraz z nimi na scenie pojawili się przedstawicieli Miasta Lublin: Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży, Pan Kamil Konieczny – Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, Pan dr Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin, Pani Aleksandra Kulik – Prezes Zarządu Fundacji Sempre a Frente oraz Pani Agnieszka Parol-Górna – Koordynatorka Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak w kilku zdaniach podziękowała zespołowi młodych osób, urzędników, organizacji pozarządowych i instytucji, które od dwóch lat projektowały “Lublin Marzeń”.

Podkreśliła, że “(…) mają cały czas ogromną pasję, determinację do tego, by wszystko to, co sobie zamarzymy, rzeczywiście przekładać na realne działania. Tym wszystkim osobom w dniu dzisiejszym chciałam bardzo, bardzo serdecznie podziękować. (…) My dopiero się rozkręcamy, my dopiero zaczynamy i z końcem 2023 roku nie zapomnicie Państwo nigdy o tym, że Lublin był, ale on cały czas będzie Europejską Stolicą Młodzieży.”

Po tych słowach, na scenę zaproszono wszystkie osoby, które współtworzyły wieczór. W Ich obecności, przedstawiciele Tirany przekazali na ręce Pani Prezydent Beaty Stepaniuk-Kuśmierzak klucz do Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, co wywołało wybuch radości i aplauz wśród wszystkich osób zgromadzonych tego wieczoru w “Chatce Żaka”!

Po Gali w holu ACKiM “Chatka Żaka” odbył się bankiet dla zaproszonych Gości. Towarzyszył mu, odbywający się przed budynkiem pokaz FireShow a wewnątrz można było podziwiać występ taneczny zespołu ludowego.

Partnerami Ceremonii Otwarcia byli: Centrum Kultury w Lublinie, Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Partnerem strategicznym Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 jest IKEA oraz Skende Shopping.

Europejska Stolica Młodzieży (European Youth Capital)

Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży (European Youth Capital) przyznawany jest od 2009 roku przez Europejskie Forum Młodzieży (European Youth Forum), które zrzesza narodowe rady i międzynarodowe organizacje pozarządowe, działające na rzecz młodzieży.

Celem jest m.in. promowanie wewnątrz-europejskiej współpracy pomiędzy młodymi ludźmi. Głównym celem jest poprawa warunków życia młodych ludzi w wybranym mieście będącym Stolicą Młodzieży – nie tylko w trakcie noszenia tytułu, ale również w dłuższej perspektywie. Dodatkowym celem jest aktywizacja młodzieży do współdziałania w tworzeniu i realizacji projektów włączonych w obchody tytułu w swoim mieście, a także zwiększenie atrakcyjności i promocja turystyczna miasta w Europie. Tytuł przyznawany jest zwycięskiemu miastu na 1 rok.

W 2022 roku Europejską Stolicą Młodzieży była Tirana (stolica Albanii), w 2024 r. tytuł otrzyma Gandawa (Belgia), a w 2025 r. – Lwów (Ukraina). Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, któremu przyznano ten tytuł.

Nadchodzące wydarzenia towarzyszące

Festiwalowi Otwarcia Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 towarzyszą wydarzenia, które odbędą się w ciągu najbliższych dni:

Dzień Frankofonii / 20 marca
II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego, ul. Ogrodowa 16
Święto języka francuskiego wydarzenie realizowane przez uczniów lubelskich szkół.

Studiuj w Lublinie – ESM 2023, Dzień Wagarowicza / 21 marca
10.00-14.00 / Plac Litewski
Organizator: Miasto Lublin i lubelskie uczelnie
To pierwsze i największe tego typu wydarzenie skierowane do kandydatów na studia
zarówno z województwa lubelskiego, jak i całej Polski. Uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak studiuje się w Lublinie oraz dlaczego warto stać się częścią lubelskiej społeczności akademickiej. Miasto Lublin oraz lubelskie uczelnie zaprezentują własny program atrakcji, który ukaże potencjał akademicki miasta.

Koncert Jazz: Martin Listabarth – „Dedicated” / 21 marca
19.00 / Filharmonia im. H. Wieniawskiego, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5 / wstęp wolny
Organizator: Miasto Lublin oraz Konsulat Honorowy Austrii w Lublinie, Konsulat Honorowy Austrii w Katowicach, Konsulat Honorowy Austrii we Wrocławiu, Konsulat Generalny w Krakowie, Austriackie Forum Kultury.
Jazz i muzyka klasyczna połączone ze sobą w niezwykle harmonijny sposób – w swoim drugim solowym albumie „Dedicated” wiedeński pianista i kompozytor Martin Listabarth kultywuje brzmienie, w którym melodia, radość gry i finezja muzyczna łączą się w porywający sposób.

„Oda do wolności” Zespół Taneczny Arabeska i Teatr Panopticum / 22 marca
11.30, 13.00 / Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12 / wstęp wolny – zapisy: poczta@mdk.lublin.eu, tel: 81-532 27 40
Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie
Spektakl „Oda do wolności” jest głosem młodzieży w ważnych sprawach dotyczących
poszanowania praw człowieka, w tym podstawowego – prawa do wolności. W spektaklu biorą udział tancerze zespołów „Arabeska” we współpracy z Teatrem Panopticum. Akcję wzbogacono o efekty wizualne i nagrania wykonane w lubelskich plenerach. Reżyseria: Mieczysław Wojtas, choreografia: Agnieszka Kępka, Anna Kiełczykowska.

Debiuty. Ogólnopolski Konkurs Młodych Wokalistów / 23-24 marca
10.00 / Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18 – finał / wstęp wolny
Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury nr 2
Prezentacja dorobku artystycznego młodych wykonawców.

Warsztaty wokalne które poprowadzi p. Grażyna Łobaszewska odbędą się 23.03.2023 r. (czwartek) od 10:00 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie przy ul. Bernardyńska 14a, a o 12:00 będzie losowanie kolejności występów w dniu 24.03.2023 r. (piątek).

Finał: 24.03.2023 r. od 10:00 do 14:00 w Teatrze Starym w Lublinie, ul. Jezuicka 18 odbędą się przesłuchania konkursowe II etapu.
Koncert Finałowy i Wręczenie Nagród o godz. 16:00 w Teatrze Starym

 

Galeria zdjęć

Relacja i foto: Wiktoria Kwiecień

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies