BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Mężczyzna w fioletowym kapturze i okularach uśmiecha się, wskazując na mural przedstawiający kobiecą twarz. U góry widnieje napis: '21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa w Lublinie 2025'. Na zdjęciu umieszczona jest informacja o wydarzeniu. U dołu znajdują się logotypy Stowarzyszenia Camino, Miasta Lublin oraz Skende Shopping.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa

Każdego roku 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa.

Miasto Lublin, Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „CAMINO” oraz Centrum Handlowe Skende zapraszają do udziału w wydarzeniach przygotowanych wspólnie z osobami, które są dotknięte tym zespołem wad wrodzonych.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek (21 marca) od godz. 10:00 w pasażu CH Skende.

Odbędą się warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci i młodzieży „Nie do pary, czyli co kolorowe skarpetki mają wspólnego z zespołem Downa?”, podczas których uczestniczki i uczestnicy będą wykonywali prace plastyczne, m.in. maskotki ze skarpetek, zakładki do książek w formie skarpetek czy kolorowanki związane tematycznie z tym dniem. Uczestniczące w warsztatach dzieci i młodzież dowiedzą się także czym jest Zespół Downa i jak funkcjonują osoby dotknięte tym zespołem wad wrodzonych, a także otrzymają ulotki informacyjne, dzięki którym będą mogły podzielić się tą wiedzą z najbliższymi. Zajęcia zaplanowano w godzinach 10:00-18:00 w formie 45-minutowych modułów dla grup liczących około 20 osób.

Na stoisku „Skarpetki PoMocy” będzie można kupić skarpetki nie do pary – oficjalny symbol Dnia Zespołu Downa, z kolei w punkcie „Plakaty PoMocy” będą sprzedawane plakaty, których twórcami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną a dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na organizację zajęć arteterapeutycznych.

Zapraszamy także do obejrzenia wystawy plenerowej na Placu Litewskim „Różni, ale równi – historie pełne kolorów”. Ekspozycję będzie można obejrzeć do 6 kwietnia.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa razem z nami w tym wydarzeniu!

Zdjęcia grupy ludzi ubranych w luźne ubrania, stojących razem i uśmiechających się przed muralem. Obok zdjęć 5 dymków komentarzowych: 'Nigdy nie używaj określeń typu "down", "osoba z downem" te słowa mają prześmiewcze i obraźliwe znaczenie.'; 'Nie omijaj nas i nie traktuj jak powietrze. Szanuj tak jak innych ludzi.'; Traktuj nas jak dorosłych, nie jak dzieci.'; 'Nie mów o mnie gdy jestem obok... Rozmawiaj ze mną.'; Bądź życzliwy i szczery wobec mnie tak jak ja to robię. Ja też mam uczucia. Poniżej tekst: 21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto to od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W tym dniu zwracamy większą uwagę na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, staramy się przełamywać stereotypy, promować prawo osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa i integracji w życiu społecznym. Wiele osób z Zespołem Downa mimo wyzwań, z którymi codziennie się borykają, może żyć pełnią życia, uczęszczać do szkół, pracować, nawet osiągać wybitne sukcesy w różnych dziedzinach. Czasem potrzebują pomocy, ale sami też chcą być potrzebni i nieść pomoc innym. Dzięki naszej akceptacji, zrozumieniu, życzliwości, wsparciu - może ukazać się ich niezwykła wartość i potencjał.

Joanna Olszewska
Dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych

Facebook