W piątek, 21 marca 2025 r., w Centrum Handlowym Skende rozpoczęły się dwudniowe Lubelskie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa.
Wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez Miasto Lublin, Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „CAMINO” oraz Centrum Handlowe Skende, miało na celu zwiększenie świadomości na temat Zespołu Downa oraz promowanie solidarności i integracji osób z tą wrodzoną wadą genetyczną.
„Skarpetki PoMocy” i „Plakaty PoMocy” – symbol wsparcia
W pasażu Skende zorganizowano stoisko, na którym można było nabyć wyjątkowe „Plakaty PoMocy” stworzone przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a także oficjalny symbol Dnia Zespołu Downa – „Skarpetki PoMocy” marki Many Mornings, które mimo różnic we wzorach tworzą zgrany zestaw i są symbolem tego dnia. Ich zakup to sposób na okazanie wsparcia osobom z Zespołem Downa oraz pomoc w realizacji celów związanych z aktywizacją społeczną tej grupy osób.
Warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci i młodzieży
Z okazji obchodów przygotowano także warsztaty edukacyjno-plastyczne pod hasłem „Nie do pary, czyli co kolorowe skarpetki mają wspólnego z Zespołem Downa?”. W ramach tych zajęć dzieci i młodzież, pod okiem instruktorów, miały okazję wykonać kreatywne prace plastyczne – od zakładek do książek w kształcie skarpetek, przez kolorowanki tematyczne, aż po maskotki wykonane z wykorzystaniem skarpetek – które ich kreatywni twórcy mogli zabrać do własnych domów. Do dyspozycji uczestników były farby, kredki, flamastry, naklejki oraz szeroki wybór artykułów pasmanteryjnych. Bogactwo kolorów, wzorów i połysków sprawiało, że można było poczuć się jak w artystycznym raju. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, czym jest Zespół Downa oraz jak ważne jest zrozumienie i wsparcie dla osób dotkniętych tą wadą genetyczną. Zajęcia były także okazją do uzyskania informacji na temat genezy święta i symboliki tego dnia.
W godzinach przedpołudniowych stoisko odwiedzili m.in. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie oraz członkowie Stowarzyszenia „Źródło” Osób Niepełnosprawnych Umysłowo i ich Rodzin i Przyjaciół.
Po południu do obchodów dołączyli lubelscy urzędnicy, w tym m.in. Pani Anna Augustyniak – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych, Pani Joanna Olszewska – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. Osób Niepełnosprawnych, Pan Sławomir Skowronek – Dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin, a także dyrektorzy placówek z terenu miasta Lublin, działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wzięli oni udział w warsztatach, spotkali się z uczestnikami oraz ochoczo zaprezentowali w co odziali swoje stopy, aby wyrazić solidarność z osobami z Zespołem Downa. Przy czym okazało się, że nie tylko skarpetki mogą być różne… Można pójść o krok dalej i założyć niejednakowe buty!
Wystawa plenerowa „Różni, ale równi” na Placu Litewskim
Równolegle, na Placu Litewskim (do 6 kwietnia) korzystając z pięknej słonecznej pogody, można było zobaczyć wystawę plenerową pt. „Różni, ale równi – historie pełne kolorów”, której celem jest ukazanie codziennego życia osób z Zespołem Downa i przełamywanie stereotypów na ich temat.
Ekspozycja składa się z ośmiu plansz, które przedstawiają pasje, marzenia oraz sukcesy członków Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „CAMINO”. Wystawa ma na celu pokazanie, że osoby z Zespołem Downa są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, którzy prowadzą bardzo bogate życie pełne radości, twórczości i osiągnięć.
Symbolika Światowego Dnia Zespołu Downa
21 marca to data, która nawiązuje do trisomii 21, czyli obecności dodatkowego trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów, co charakteryzuje osoby z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem tego dnia, a ich noszenie to sposób na wyrażenie wsparcia, solidarności i akceptacji. To także szansa na okazanie szacunku i zrozumienia dla osób z Zespołem Downa, które, mimo różnic, są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.
Podsumowanie
Lubelskie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa stały się wyrazem wsparcia oraz inspiracją do budowania świata pełnego zrozumienia i solidarności. To wyjątkowa okazja do edukacji, integracji i przełamywania barier, a także do wspólnego świętowania solidarności z osobami dotkniętymi Zespołem Downa.
Galeria zdjęć
Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień