BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Zdjęcie przedstawia Seniorów trzymających klucze do bram Miasta. W prawym górnym rogu znak wodny loga Lublina Miasta Inspiracji

Bezpłatne wycieczki i miejsca do zwiedzania w ramach Lubelskich Dni Seniora

Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych zachęca do skorzystania z wyjątkowo bogatej w tym roku oferty kulturalnej: bezpłatne wycieczki oraz miejsca do zwiedzania w dniu 9 czerwca br. podczas X Lubelskich Dni Seniora.

Zapisy na wszystkie wydarzenia są wymagane. Prowadzi je Beata Górka  – pod numerem telefonu 81 466 20 69.

Harmonogram godzinowy Lubelskich Dni Seniora 2022 – 9 czerwca – Dzień z kulturą

  1. Muzeum Narodowe w Lublinie (Zamek Lubelski)
    • w godzinach 9:00-18:00 bezpłatny wstęp na wystawy stałe, do Kaplicy Trójcy Świętej i donżonu. Wstęp na wystawy nie wymaga żadnych rezerwacji, trzeba wyłącznie pobrać bezpłatny bilet w kasie muzealnej.
    • o godzinie 10:00 bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie “Tamara Łempicka. Kobieta w podróży” (maksymalna liczba uczestników – 30 osób).
  2. Ogród Botaniczny UMCS – w godz. 9:00-20:00 bezpłatne zwiedzanie indywidualne dla Seniorów na hasło „Lubelskie Dni Seniora” podane w kasie;
  3. Muzeum Wsi Lubelskiej – godz. 12:00 – bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem dla dwóch grup po 25 osób każda;
  4. Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej – godz. 14:30-16:00 – bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem – grupa 40-osobowa;
  5. Teatr im. Juliusza Osterwy – godz. 19:00 – spektakl „Psie serce” na podstawie Michaiła Bułhakowa. Cena specjalna biletu dla seniorów: 25 zł. Spektakl trwa 2,5 godziny z przerwą.

Wycieczki z „Przewodnikami inspiracji”

godz. 9:00-10:30 Aleje Racławickie – główna arteria miasta

Miejsce spotkania: plac Teatralny, przed wejściem do budynku Centrum Spotkania Kultur.

Spacer rozpoczyna się na placu Teatralnym od krótkiego oprowadzania po nowoczesnym obiekcie Centrum Spotkania Kultur – niedawno otwartym, ale z długą historią, będącym betonową perłą współczesnej architektury, projektu arch. B. Stelmacha. Wjedziemy windą na tarasy umieszczone na kolejnych kondygnacjach, gdzie znajdują się: pasieka, szklane korytarze, miejskie łąki i piękne widoki na tę część Lublina.

Później spacer po Ogrodzie Saskim – założonym w 1837 roku parku miejskim. Jedno z wyjść z Ogrodu doprowadzi nas prosto do dawnej szubienicy, potem składu amunicji i domku ogrodnika. W czasie zwiedzania nie zabraknie informacji o historii Lublina, anegdot i ciekawostek.

Na zakończenie czeka nas krótkie zwiedzanie starego gmachu KUL – dawnego klasztoru OO. Dominikanów, późniejszych koszar wojskowych – obecnie siedziby uniwersytetu.

godz. 11:00-12:30 Lubelskie ślady Karola Wojtyły i św. JP II

Miejsce spotkania: ul. Chopina 27, pod budynkiem Biblioteki Uniwersyteckiej KUL.

9 czerwca – równo w 35. rocznicę wizyty ojca świętego Jana Pawła II w Lublinie warto przybliżyć sylwetkę Karola Wojtyły i stąpać po Jego śladach. Związany był z Lublinem w szczególny sposób, najpierw jako człowiek nauki, potem jako hierarcha Kościoła – odwiedzał nasze miasto w roli arcybiskupa krakowskiego, kardynała i papieża.

Najwięcej pamiątek powiązanych z osobą Karola Wojtyły, dziś – św. Jana Pawła II znajduje się w siedzibie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Poczujemy wyjątkowy klimat korytarzy starego gmachu, którymi profesor Wojtyła podążał na zajęcia, zobaczymy salę, w której wykładał, a także tron ze spotkania Papieża ze społecznością akademicką, jego pomnik oraz relikwie przechowywane w kościele pod wezwaniem Św. Krzyża.

godz. 13:00-14:30 Place Lublina – tam, gdzie energia miasta emanuje najmocniej

Miejsce spotkania: plac Litewski przy środkowym wejściu do budynku Poczty Głównej.

Spacer pokaże uczestnikom najważniejsze place, gdzie w sposób skumulowany toczyło się życie w dawnym Lublinie. Obecnie, poza miejscem spotkań mieszkańców, są to przestrzenie organizacji niektórych wydarzeń kulturalnych. Uwaga zostanie zwrócona na istniejące i nieistniejące budynki, które wyznaczyły wykrój placów lub nadały im charakterystyczne cechy. Nastrój w danym miejscu tworzy przede wszystkim obecność ludzi i wydarzenia z nimi związane. Na placach spotykały się osoby z różnych grup społecznych, odbywał się handel, brano udział w manifestacjach lub mszach świętych, doświadczano radości i dramatów życia.

Rozpoczynamy na  placu Litewskim. Był to dawny plac musztry, po którym paradowały rosyjskie wojska zaborcze. W czasie okupacji niemieckiej nazwano go Adolf Hitler-Platz. Obecnie jest to miejsce, gdzie odbywają się pokazy wizualne z wykorzystaniem fontann. Plac staje się ulubioną przestrzenią spotkań mieszkańców. Kolejnym punktem będzie plac Wolności z dawnymi urządzeniami wodociągowymi. Na pobliskim placu Łokietka (dawne Korce) uwaga uczestników zostanie zwrócona na Bramę Krakowską i przestrzeń przed nią, gdzie istniał plac targowy. Następnie uczestnicy przejdą na plac Katedralny, na którym jeszcze w XIX wieku były zabudowania jezuickie. W tym miejscu spotykali się wierni uczestniczący w mszach świętych. Pamiętnym momentem był cud, który zdarzył się 3 lipca 1949 roku, gdy obraz Matki Boskiej z katedry zapłakał krwawymi łzami. Następnym punktem programu będzie rynek z Trybunałem Koronnym – dawny plac targowy. Zostaną opisane najważniejsze zabytki i najpiękniejsze kamienice (Lubomelskich, Konopniców). W dalszej kolejności uczestnicy przejdą na plac Rybny, gdzie w średniowieczu sprzedawano ryby z pobliskiej Czechówki i gdzie była siedziba kata oraz dom publiczny. Kolejnym miejscem będzie plac po Farze, na którym zostanie pokrótce opisany zespół zabytków (nieistniejące kościół pw. Michała Archanioła, dom Wikariuszy – własność Janusza Palikota oraz kamienica, z której rozprzestrzenił się pożar, jaki w 1575 roku zniszczył cały gotycki Lublin). Ostatnim miejscem spaceru stanie się plac Zamkowy (poprzednio plac Zebrań Ludowych). Uczestnicy dowiedzą się o aktywności społeczności żydowskiej w tym miejscu i istotnych obiektach (synagogi, dom Widzącego z Lublina). 

godz. 16:30-18:00 Welocyped i cykliści – spacer ulicami dawnego Lublina

Miejsce spotkania: przed wejściem do kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (ul. Ewangelicka 1). 

Pierwsi cykliści pojawili się w na ziemiach polskich w latach 60. XIX wieku, do Lublina przykołowali pod koniec lat 80., wzbudzając stalowymi rumakami sensację wśród mieszkańców. Cykliści odjechali, jednak fascynacja bicyklem pozostała – kilka lat później grupa pasjonatów jazdy na bicyklu powołała do życia Lubelskie Towarzystwo Cyklistów, którego celem było propagowanie i nauka jazdy na rowerze.

Pokażemy, jak wyglądał świat pierwszych lubelskich cyklistów, jazda po ulicach Lublina. Opowiemy o wycieczkach rowerowych, wyścigach kolarskich i sukcesach lubelskich kolarzy, o wypadkach i kradzieżach, o rowerowych strojach, sklepach, warsztatach, a także o jedynej lubelskiej wytwórni rowerów pod firmą inż. W. Świąteckiego. Zabierzemy Was w miejsca zapomniane, dziś już nie istniejące ale istotne dla rozwoju sportu kolarskiego, turystyki rowerowej i przyjaznej komunikacji w naszym mieście.

Główne punkty spaceru:

ulica Ogrodowa (w miejscu pierwszego Cyklodromu), Krakowskie Przedmieście (kilka przystanków m.in. róg ulicy Ewangelickiej/Chopina, plac Litewski – przed Pocztą Główną), Krakowskie Przedmieście (Hotel Europa), plac Łokietka 1, ulica Królewska 11 (zakończenie trasy).

Trasa przewidziana została w taki sposób, by uczestnicy mogli skorzystać z ławek i odpocząć chwilę podczas spaceru. 

godz. 18:00-20:00 O diabłach, duchach i innych lubelskich strachach…

Miejsce spotkania: plac Zamkowy przed wejściem do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Co straszyło w dawnym Lublinie, a co straszy dzisiaj? Jakie czarty, czorty i licha w mieście bywały, a jakie wolały usadowić się na przedmieściach? Czy w mieście bywały czarownice? Czego dawniej bali się mieszkańcy, czego mogą obawiać się dzisiaj?

Zapraszamy na spacer szlakiem „mrożących krew w żyłach”  historii, legend i opowiastek lubelskich.

Szlak poprowadzi nas przez Stare Miasto, a na swojej drodze zobaczymy najbardziej znane zabytki i miejsca, okraszone historiami niecodziennymi i nierzadko mrocznymi…

Dodatkowo proponujemy 4 trasy spacerowe z przewodnikami PTTK (Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego):

Trasa I – Szlak dziejów lubelskiego przemysłu – godz. 10:00

  • Browar Vetterów, ul. Bernardyńska 15 (tu się spotykamy)
  • Warsztat Plagego,
  • Fabryka Wolskiego,
  • LWS.

Trasa II – Stare drzewa – niemi świadkowie historii Lublina – godz. 12:00

  • plac po Farze (miejsce zbiórki)
  • klasztor Dominikanów,
  • plac Litewski,
  • Ogród Saski,
  • dach Centrum Spotkania Kultur.

Trasa III – Święci i błogosławieni Lublina – godz. 14:00

  • Krakowskie Przedmieście 62 – Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (miejsce zbiórki)
  • kościół Kapucynów na placu Litewskim
  • Przejście Krakowskim Przedmieściem na ul. Bernardyńską, z przystankiem przy kościele św. Ducha,
  • ul. Bernardyńska – przystanek przed Pałacem Sobieskich,
  • ul. Miedziana – Zamojska w górę. Przystanek przed Pałacem Arcybiskupim,
  • Katedra.
  • Brama Krakowska.

Trasa IV – Spacer po Wieniawie – godz. 16:00

  • Ogród Saski (miejsce zbiórki – przy głównym wejściu, obok lodziarni Bosko),
  • ul. Wieniawska,
  • dawny cmentarz żydowski na Wieniawie,
  • ul. Leszczyńskiego (dawna Bożnica, Rynek),
  • ul. Snopkowska,
  • Al. Racławickie,
  • KUL.

Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych
ul. Leszczyńskiego 23, 20-068 Lublin
tel.  81 466 30 50

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies