BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Związane rogami flagi Polski i Urainy, za nimi front budynku ratusza z plakatem: Lublin solidarny z Ukrainą #StandWithUkraine

Lubelski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

Miasto Lublin serdecznie zaprasza w najbliższy piątek (29 kwietnia) na tegoroczne obchody Lubelskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej.

Dzień ten został ustanowiony przez Komisję Europejską i ma na celu umacnianie więzi łączących pokolenia oraz promowanie Unii Europejskiej przyjaznej wszystkim grupom wiekowym. Przy okazji obchodów tego dnia chcemy zaakcentować rolę naszego miasta jako miejsca otwartego na budowanie dialogu i integracji różnych pokoleń mieszkańców.

“Lublin Międzypokoleniowy Solidarny z Ukrainą” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Lubelskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej. Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami z Ukrainy, w pełni się solidaryzujemy z walczącymi na froncie jak i z tymi, którzy znaleźli w Lublinie schronienie przed toczącą się w ich ojczyźnie wojną. Chcemy to mocno podkreślić podczas planowanych obchodów Dnia Solidarności Międzypokoleniowej.

Wydarzenie odbędzie się 29 kwietnia (piątek) w godzinach 11:00 – 12:00 na placu Króla Władysława Łokietka 1, przed Ratuszem.

Uczestnicy wydarzenia podkreślą więzi łączące różne pokolenia lublinian, ale także solidarność z obywatelami Ukrainy, których gościmy w Lublinie.

– Dzień Solidarności Międzypokoleniowej ma w tym roku wyjątkowe znaczenie, stając się okazją do wyrażenia nie tylko gestów symbolicznych, ale również do podjęcia jak najbardziej praktycznych i konkretnych działań. Obchody tego święta wpisują się w wydarzenia ostatnich tygodni, które dostarczyły licznych przykładów solidarności – międzyludzkiej, międzynarodowej, międzypokoleniowej. Chcemy zaznaczyć naszą zdecydowaną postawę wobec potrzebujących szerokiego wsparcia obywateli Ukrainy. Zapraszając na uroczystość Konsula Generalnego Ukrainy pana Valaha Artema, pragniemy podkreślić solidarność z jego Rodakami, zarówno tymi, bohatersko broniącymi swojej ojczyzny, jak też uchodźcami: osobami starszymi, kobietami i dziećmi, które w naszym mieście znalazły schronienie przed wojną – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych. 

Miasto Lublin co roku włącza się w obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej organizując Lubelski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. W tym roku spotkanie jest pod hasłem „Międzypokoleniowy Lublin solidarny z Ukrainą”. Podczas wydarzenia uczestnicy utworzą Most Pokoleń z wykorzystaniem balonów w kolorach białym, czerwonym, niebieskim i żółtym. Część artystyczną uświetnią m.in. występy Chóru Kasjopea, Chóru Zespołu Ośrodków Wsparcia, Zespołu Ludowego Sławiniacy oraz ośmioletniej Anastazji Pustowit, która wykona utwory „Moja Ukraina” i „Ocean łez”.

Oprawę artystyczną zapewnią dzieci z lubelskich przedszkoli i szkół oraz seniorzy, a także osoby z Ukrainy które goszczą w naszym mieście w tym trudnym czasie.

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej obchodzony jest 29 kwietnia. Święto ustanowione przez Komisję Europejską w roku 2011 ma promować porozumienie międzypokoleniowe wśród mieszkańców naszego kontynentu i podkreślać znaczenie, jakie dla Europy ma tworzenie przyjaznej do życia przestrzeni dla wszystkich grup wiekowych.

Sławomir Skowronek
Dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych
ul. Leszczyńskiego 23, 20-068 Lublin
tel.: 81 466 30 52

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies