BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Otwórzmy przed nimi życie,.

Łamanie barier

„Co my wiemy,

to tylko kropelka. 

Czego nie wiemy,

to cały ocean.”

Isaac Newton

Rodzice opiekunowie osób niepełnosprawnych z Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Łęcznej 16 maja 2017 roku odwiedzili placówki prowadzone przez Koło PSONI w Jarosławiu. W wyjeździe uczestniczyło 14 osób. Wyjazd do Jarosławia to realizacja wniosku postawionego na walnym zebraniu sprawozdawczym Koła w Łęcznej. Jako rodzice bardzo często nie myślimy, że nas może zabraknąć. Należy stawiać sobie pytanie co z moim dzieckiem będzie kiedy odejdę (umrę). Żyjąc mamy wpływ na to, jak będzie nasze dziecko funkcjonować bez nas. Przykładem godnym naśladowania są rozwiązania podjęte przez Zarząd Koła, rodziców w Jarosławiu. Dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą mieszkać w małych formach mieszkaniowych, w zależności od swoich możliwości i umiejętności jak też potrzeb i pragnień – w tzw. warunkach chronionych. Mogą to być oddzielne domy, zespoły mieszkań czy też pojedyncze mieszkania pod opieką. Koło PSONI w Jarosławiu prowadzi pierwszy w regionie Grupowy Dom Rodzinny, w którym zamieszkuje 7 osób.

„Bo miłość nie zna pór dnia,

a nadzieja nie ma końca,

a wiara nie zna granic,

tylko wiedza i niewiedza skrępowane

są czasem i granicami”

Gunter Grass

Tylko wiedza i niewiedza skrępowane są czasem i granicami. W Jarosławiu dostaliśmy ogrom wiedzy w zakresie zabezpieczeń mieszkaniowych, opieki i różnych rozwiązań. Dziękujemy Wam za to.

Dzięki uprzejmości wiceprzewodniczących Jana Wilka i Katarzyny Lepszy, oraz Wiesława Grendy kierownika ZAZ w Jarosławiu zobaczyliśmy proces wytwarzania ekologicznej podpałki K-Lumet, profesjonalnego niszczenia dokumentów w ZAZ w Oleszycach Starych , Galerię Przedmiotu, usługi z zakresu gastronomii, mieszkalnictwo.

Ludzie stoją na chodniku. Uśmiechaja sie. Jest pochmurnie.

Z mieszkań korzystają rodziny wychowujące osoby głęboko, wielorako niepełnosprawne znajdują się w sytuacji permanentnego obciążenia psychicznego i fizycznego. Aby rodzice mogli wypełniać swoje obowiązki potrzebna jest im okresowa pomoc w opiece nad dzieckiem, pozwalająca na zadbanie o własne zdrowie, przeprowadzenie spraw rodzinnych czy też „złapanie oddechu” do dalszej opieki nad dzieckiem. Stowarzyszenie w Jarosławiu i Oleszycach realizuje program tzw. opieki czasowej, w którym uczestniczy 20 rodzin.

Ludzie stoją w pomieszczeniu. Ich twarze są skierowane do siebie.

Zakład w Jarosławiu prowadzi również kawiarenkę zlokalizowaną na jarosławskiej starówce.

Kobieta stoi na środku pomieszczenia. W tle ludzie.

Bardzo podobają nam się rozwiązania w Jarosławiu. Zaczniemy pracować nad świadomością nas jako rodziców aby wzorem Jarosławia zapewnić naszym dzieciom spokojną starość.

„Sens życia polega na tym,

aby cieszyć się z niego  i

czynić go piękniejszym 

dla każdej ludzkiej istoty”

Dawid Ben Gurion

Cieszmy się życiem, nie tylko naszym, ale zadbajmy o najbliższych.

Maria Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies