BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Baner Konferencji Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych

Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych w Łukasiewicz – EMAG

W imieniu Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, który należy do Sieci Badawczej Łukasiewicz, informujemy o ciekawym działaniu, które już 4 października rozpocznie się w Katowicach, a którego adresatami są zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i tzw. pełnosprawni.

Laboratorium Doświadczeń Sensorycznych to cykl warsztatów, których głównym celem jest edukacja społeczna oraz promowanie inkluzywności w społeczeństwie. W ten sposób Sieć Badawcza Łukasiewicz chce zwiększyć świadomość uczestników na temat codziennych wyzwań, z jakimi borykają się osoby z różnymi formami niepełnosprawności w miejscach publicznych oraz naukę właściwego reagowania i wsparcia dla tych osób. Laboratorium dostarczy też informacji na temat nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które pomagają przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu.

Laboratorium to warsztaty adresowane w szczególności do:

  • uczniów klas 7. i 8. szkoły podstawowej oraz z 1. i 2. klasy szkoły średniej
  • seniorów
  • osób niesłyszących, niewidzących, niedosłyszących i niedowidzących.

W zajęciach będą uczestniczyć 20-osobowe grupy, w tym 18 uczniów i 2 opiekunów. Grupy te zostaną podzielone na dwuosobowe pary. Do realizacji zadań angażowani są zarówno uczniowie, jak i opiekunowie.

Na uczniów i ich opiekunów czekają quizy, zabawy, ćwiczenia i wyzwania, które pozwolą im lepiej zrozumieć codzienne wyzwania osób z niepełnosprawnościami.

Warsztaty

Uczestnicy będą eksplorować przestrzenie z ekspozycjami, które naśladują typowe miejsca publiczne, takie jak hol dworca, urząd czy muzeum. W pomieszczeniach tych będą także prezentowane innowacyjne rozwiązania technologiczne opracowane przez Łukasiewicz – EMAG, które przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu.

Wcielając się w sytuacje, które napotykają osoby z niepełnosprawnościami w życiu codziennym, pary będą wykonywać przydzielone im różnorodne zadania, np. na stanowisku kasjera, urzędnika czy osoby z niepełnosprawnością. Dostępne będą niezbędne rekwizyty, laski dla niewidomych, maski, które uczynią te doświadczenia jeszcze bardziej autentycznymi.

Część praktyczna warsztatów zostanie poprzedzona krótką sesją szkoleniową, na której zostaną przekazane podstawowe umiejętności niezbędne do udziału w zadaniach. Zajęcia będą także przeplatane przerwą z poczęstunkiem, by dać okazję do odpoczynku i dyskusji.

Warsztaty dla pojedynczej grupy odbywać się będą w jednym dniu, w godzinach 9:00-14:00. Program trwa od października do marca, z podziałem na 2 warsztaty w miesiącu. Aby wziąć udział w warsztatach, należy wysłać zgłoszenie na adres: warsztaty@emag.lukasiewicz.gov.pl. Warto być pierwszym, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona.

Konferencja inauguracyjna

Cykl warsztatów poprzedzać będzie bezpłatna konferencja inauguracyjna adresowana do osób zainteresowanych projektem, szczególnie przyszłych uczestników warsztatów – uczniów i opiekunów. Wydarzenie dostarczy cennych informacji o zajęciach, pozwoli poznać innych uczestników, a także będzie doskonałą okazją do zadawania pytań.

W trakcie konferencji zaserwujemy pokaz przedpremierowego filmu “Falcon Lake”, wzbogaconego o audiodeskrypcję z napisami oraz lektora, dostępnego w języku polskim i ukraińskim, co zapewni pełną dostępność treści dla wszystkich uczestników.

Konferencja odbędzie się już 4 października w kinie “Światowid” w Katowicach przy ul. 3 Maja 7. Rozpocznie się o godzinie 11:30 i potrwa do godzin popołudniowych. Udział w konferencji jest możliwy po wysłaniu zgłoszenia na adres: warsztaty@emag.lukasiewicz.gov.pl. Zachęcamy do wysłania zgłoszeń do udziału w konferencji do 3 października.

Po formalnym sprawdzeniu wniosków każda zainteresowana osoba będzie miała możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa w zakresie wybranych technologii w jednym z 19 Ośrodków Wsparcia i Testów w całej Polsce. Następnie wniosek z już zatwierdzoną technologią będzie przekazywany do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG

Łukasiewicz – EMAG jest instytutem badawczo-rozwojowym, który pracuje nad nowymi technologiami, m.in. wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami w funkcjonowaniu w społeczeństwie (aplikacja AudioMovie, która pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym samodzielnie uczestniczyć w seansie kinowym, awatar do tłumaczenia języka polskiego na Polski Język Migowy, czyli projekt Avatar2PJM, OPENArt, czyli aplikacja umożliwiająca dostęp do dzieł sztuki eksponowanych w muzeach osobom niewidomym i niesłyszącym oraz osobom pełnosprawnym).

Wierzymy, że technologia powinna być dostępna dla wszystkich, niezależnie od indywidualnych potrzeb. Nasza specjalizacja w dziedzinie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz technologii informacyjnych pozwala nam tworzyć innowacyjne rozwiązania, które nie tylko przyczyniają się do rozwoju biznesu, ale także wspierają różne grupy społeczne. W ramach tych działań stworzyliśmy m.in. Centrum Kompetencyjne Dostępności i Komunikacji Dostępność Plus.

Miło nam poinformować, że Łukasiewicz – EMAG w środę 27 września został uhonorowany prestiżową nagrodą w regionalnym etapie ogólnopolskiego konkursie Lodołamacze 2023. Zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii “Pracodawca Odpowiedzialny Społecznie – Zrównoważony Rozwój Biznesu”. 

Osobą do kontaktu w Łukasiewicz – EMAG pozostaje Dorota Biłek: dorota.bilek@emag.lukasiewicz.gov.pl i tel. 45 36 58 424.

Więcej informacji na temat konferencji i warsztatów dostępnych jest na:

Agnieszka Krawiec
Główny specjalista
Departament Społecznej Odpowiedzialności Nauki

Centrum Łukasiewicz,
ul. Poleczki 19, 02-822 Warszawa

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies