Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice serdecznie zaprasza na cykl plenerowych wydarzeń kulturalno-historycznych w dzielnicach Lublina: Bronowice i Kośminek! WSTĘP WOLNY!
22 lipca 2021 roku (czwartek) – godz. 16:00 – Park Bronowice (dzielnica Bronowice)
30 lipca 2021 roku (piątek) – godz. 16:00 – tereny zielone przy ul. Sulisławickiej (dzielnica Kośminek)
Organizatorzy pod szyldem Kultura na resorach pragną zaprosić Państwa w podróż do lat świetności lubelskiego przemysłu. Każda z trzech dzielnic Lublina na jeden dzień zamieni się w miasteczko przemysłowe.
Na terenie miasteczek zaaranżowane zostanie stoisko dawnego rzemiosła: krawcowa zaprezentuje i pomoże uczestnikom wydarzenia wykonać stroje z epoki, które zostaną później wykorzystane w studio fotografii dawnej. Każdy, kto odwiedzi to stoisko będzie mógł na chwilę stać się modelem rodem z lat 50. – zostanie sfotografowany i otrzyma zdjęcie wydrukowane metodą sublimacyjną, które będzie niezwykłą pamiątką z tego wydarzenia.
Całość dopełnią stoiska warsztatowe: warsztaty tworzenia modeli samolotów ze sklejki, warsztaty drukowania na tkaninach oraz warsztaty malarskie, a także liczne animacje i konkursy.
Całym rodzinom proponujemy familijną grę terenową zatytułowaną Tropem lubelskich fabrykantów, która będzie żywą i interaktywną lekcją o lubelskim przemyśle. Podczas pokonywania ścieżki edukacyjnej, uczestnicy poznają historię fabryk, odkryją zagadki oraz rozwiążą rebusy. Z pomocą instruktorów przejdą trasę gry, posługując się specjalnie przygotowaną mapą. Na uczestników gry terenowej będzie czekał szereg zadań, a także zagadkowych postaci związanych z historią fabryk. Każde z zadań będzie punktowane, a dla zwycięskich grup zostaną przygotowane nagrody.
Dodatkowo podczas wydarzenia będzie można podziwiać ekspozycję muzeum społecznego z fotografiami, eksponatami i artefaktami związanymi z przemysłem lubelskim. Wszystkie eksponaty zostały pozyskane od mieszkańców Lublina – tych, którzy żyli w czasach świetności lubelskich fabryk, ale także od ich potomków i pasjonatów historii Miasta i regionu.
Od godziny 18:00 zapraszamy natomiast na koncerty i potańcówki w rytm muzyki lat pięćdziesiątych.
Na terenie miasteczek znajdzie się ponadto punkt informacyjny, w którym do dyspozycji uczestników będzie tłumacz Polskiego Języka Migowego .
Wideozaproszenie w języku migowym:
Wydarzenie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.