BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Kobiety i mężczyźni siedzą na sali. Za nimi stoją banery z napisami m.in. “ My nie czekamy my dożywiamy!”. Trzeci mężczyzna od lewej trzyma w rękach kartki papieru.

„Kromka chleba od serca”

27 września 2018 roku Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, zespół Bębnoludy i solista Łukasz Lisek z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, na zaproszenie prezes Fundacji Bank Żywności w Lublinie Marzeny Pieńkosz-Sapiehy wzięli udział w III Konferencji pt. „Kromka chleba od serca”.

„ Dobro, im więcej go dajesz
tym więcej dostajesz”.

Konferencja została podzielona na 3 części. Cześć oficjalna Konferencji odbyła się w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (PO PŻ) 2014-2020 finansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Konferencję otworzył Przemysław Czarnek Wojewoda Lubelski. Tematem przewodnim było poszukiwanie skutecznych metod pomocy osobom najuboższym. Następnie odbył się wspólny obiad w restauracji „Lawendowy Dworek”.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się wizyta studyjna w „Centrum Integracji Społecznej 2020” przy Banku Żywności w Lublinie na ul. Młyńskiej 18 (wizualizacja możliwej integracji usług społecznych w rzeczywistości roku 2020). Zaproszenie skierowane zostało do szerokiego grona przedstawicieli samorządów, instytucji i organizacji, które realizują Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020.

Na sali w rzędach siedzą ludzie. Wszyscy patrzą poza obiektyw.

W województwie lubelskim pomoc żywnościową z PO PŻ otrzymało 76 368 osób potrzebujących zagrożonych ubóstwem. Wśród otrzymujących pomoc jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej. Supermarket TESCO Polska w Łęcznej przekazuje nam pieczywo i inne artykuły spożywcze, które wykorzystujemy w placówce PSONI Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy, a nadwyżkę dystrybuujemy pomiędzy członków Stowarzyszenia.

W ramach PO PŻ 2017 Banki Żywności przekazywały organizacjom społecznym różnorodne produkty spożywcze. Osoby najbardziej potrzebujące mogły skorzystać ze wsparcia w formie paczki żywnościowej lub gotowego posiłku. Forma pomocy uzależniona była od rodzaju działalności, jaką prowadzi organizacja.

Grupa osób stoi na zewnątrz. Sześć osób najbliżej obiektywu patrzy prosto w niego. Trzy kobiety mają na sobie spódnice ze stroju regionalnego.

Podczas konferencji miało miejsce wiele wydarzeń – zdjęcia i filmy robione wszystkim przy wykorzystaniu drona, pomoc medyczna, popisy kulinarne, degustacja ciast i przekąsek, wywiady. W ramach realizowanego programu wszyscy uczestnicy programu otrzymali okolicznościowe ciepłe bluzy polarowe.

Duza grupa osób stoi na zewnątrz. Wszyscy patrzą w górę i mają wyciągnięte ręce wysoko i machają.

Część kulinarną przygotowali uczniowie szkoły „LIDER”, podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Niewidomych im. Modesta Sękowskiego w Lublinie oraz Restauracja „Lawendowy Dworek”.

Bank Żywności w Lublinie realizuje misję przeciwdziałania ubóstwu i walki z marnowaniem żywności. Każdego roku przeprowadza kilka zbiórek żywności, które angażują i edukują rzeszę wolontariuszy, są źródłem pełnowartościowej żywności, którą przekazuje osobom najuboższym. Ponadto Fundacja Bank Żywności w Lublinie organizuje akcje promocyjne, m.in. z okazji Światowego Dnia Żywności, warsztaty kulinarne, koncerty, wystawy, „Wigilię pod gwiazdami”, które integrują środowisko beneficjentów, wolontariuszy i darczyńców.

Mężczyzna stoi na scenie z mikrofonem blisko twarzy. Za nim stoją krzesła i bębny. Po prawej stronie jest kilka osób stojących za mężczyzna.

Zespół Bębnoludy i solista Łukasz Lisek z WTZ w Janowicy zadbali o artystyczną oprawę konferencji. Łukasz zaśpiewał następujące piosenki z ludowego repertuaru: „Oj nie, nie, nie”, „Zaświeć księżycu”, „Pod mostem na moście”, „Nie pójdę do domu” i „Zielona traweczka”. Następnie swój program zaprezentowały „Bębnoludy”. Przygotowali oni również ludowe utwory, z kraju i zagranicy, do których przygrywają na bębnach i perkusjonaliach, tj. tamburyna, marakasy i inne.

Grupa osób jest na środku sali. Dwóch mężczyzn siedzi na krzesłach i trzyma w dłoniach bębny. Wokół nich stoją kobiety i meżczyzna. Niektóre z nich mają grzechotki.

Jedną z tradycji zespołu jest zapraszanie publiczności do wspólnego grania. Tak było i tym razem. Do wspólnej zabawy dołączyła prezes Banku Żywności p. Marzena.

„Można nie pomagać, można znaleźć
wiele racjonalnych argumentów
dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać.
Ale to nic nie zmieni.
Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący.
Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności,
niż nadmiarem kalkulacji i nieufności.

  o. Fabian Kaltbach

Bank Żywności w Lublinie powstał w 2000 roku jako związek stowarzyszeń. Była to pierwsza organizacja tego typu na tzw. ścianie wschodniej. W 2004 roku Bank Żywności w Lublinie dołączył do Federacji Polskich Banków Żywności.

Marzenko serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Twoja praca jest nie do przecenienia a Twoja skromność wielka. Życzymy samych radosnych dni i jeszcze większej satysfakcji z tego co robisz.

M.Lisek-Zięba, Eliza Cyfra

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies