W Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny został udostępniony projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030.
Link do projektu: legislacja.rcl.gov.pl
Termin konsultacji: 21 dni od dnia 13.01.2023
Zachęcamy Państwa – organizacje działające w obszarze ochrony zdrowia do wzięcia udziału w konsultacjach.
Zgłaszenie ewentualnych uwag do przedmiotowego projektu w terminie 21 dni odbywa się w wersji elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP, a także mailowo na adres: dep-zp@mz.gov.pl w wersji umożliwiającej edytowanie tekstu.
Skrócenie terminu konsultacji publicznych i opiniowania jest podyktowane potrzebą zapewnienia kontynuacji działania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017–2022.
Niezgłoszenie uwag w powyższym terminie będzie traktowane jako rezygnacja z przedstawienia stanowiska i akceptacja treści przedmiotowego projektu.
Istota rozwiązań ujętych w projekcie
Projektowane rozporządzenie określi katalog działań podejmowanych przez administrację publiczną mających na celu przede wszystkim zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi zintegrowanej, kompleksowej, wielostronnej wszechstronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym oraz kształtowanie wobec osób z zaburzeniami psychicznymi właściwych postaw społecznych, w szczególności zrozumienia, akceptacji, życzliwości, a także przeciwdziałania ich dyskryminacji.
Program zakłada:
- W zakresie zapewniania osobom z zaburzeniami psychicznymi wszechstronnej opieki adekwatnej do ich potrzeb przez:
a) upowszechnienie zintegrowanego i kompleksowego modelu ochrony zdrowia psychicznego w oparciu o model opieki środowiskowej,
b) upowszechnienie nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży opartego o trzy poziomy referencyjne,
c) upowszechnienie zróżnicowanych form pomocy i oparcia społecznego,
d) wprowadzenie aktywizacji zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi,
e) skoordynowanie dostępnych form opieki i pomocy,
f) udzielanie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniom, rodzicom i nauczycielom; - W zakresie prowadzenia działań na rzecz zapobiegania stygmatyzacji i dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi:
a) prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych dotyczących przedstawiania wizerunku osób z zaburzeniami psychicznymi w mediach,
b) prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych dotyczących konieczności respektowania praw osób z zaburzeniami psychicznymi; - W zakresie monitorowania i oceny skuteczności działań realizowanych w ramach Programu – gromadzenie i analizowanie sprawozdań zawierających informacje dotyczące realizacji zadań wynikających z Programu, przekazywanych przez podmioty wskazane w Programie.
Projektowany Program na lata 2023–2030 w porównaniu z obowiązującym Programem na lata 2017–2022 zakłada:
- rozszerzenie Programu o zadania ukierunkowane na upowszechnienia nowego modelu ochrony zdrowia
psychicznego dzieci i młodzieży opartego o trzy poziomy referencyjne, jak również wskazanie nowych zadań dotyczących zapobiegania stygmatyzacji i wykluczeniu dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi np. w jednostkach systemu oświaty; - aktualizację zadań, w tym np. dokonywanie aktualizacji regulacji ułatwiających objęcie kompleksową opieką osób z zaburzeniami psychicznymi;
- usprawnienie zasad sprawozdawczości przez zmianę terminu sprawozdawania z realizacji Programu tj. za ostatnie 3 lata w porównaniu do wcześniejszego terminu corocznie przekazywanych sprawozdań za ostatnie dwa lata;
- zobowiązanie do zawierania w sprawozdaniach informacji odnoszących się do stanu wyjściowego oraz wskaźników zawartych w załączniku do Programu.