BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat. Po lewej stronie widnieje napis Konkurs na najlepszą modernizację likwidującą bariery architektoniczne. Po prawej umieszczony jest wizerunek starszej kobiety z siwymi włosami, która szeroko się uśmiecha. Stoi przy wejściu do windy. na dole plakatu napisano: od lewej strony - Nabór zgłoszeń trwa do 12 lipca! Od prawej umieszczono symbol Lauru Dostępności czyli napis Laur Dostępności obok schematycznie narysowanego liścia. U gury umieszczono pasek na którym napisano nazwy instytucji, które organizują Laur Dostępności. Do lewej, kolejno, jest Integracja, Dostępność Plus. Fundusz Dostępności, Bank BGK.

Konkurs Laur Dostępności 2024 – II edycja. Rusza nabór zgłoszeń!

Dziś 12 czerwca rusza kolejna edycja konkursu Laur Dostępności, którego celem jest wyróżnienie najlepszych, najciekawszych rozwiązań, za sprawą których wspólna przestrzeń staje się bezpieczna, przyjazna i dostępna dla każdego użytkownika.

Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji po raz kolejny zachęca do zgłaszania obiektów, które dzięki wprowadzonym modernizacjom stały się bardziej dostępne dla seniorów, rodzin z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami.

- Spełnianie standardów dostępności jest jednym ze szczebli bycia przyjaznym dla społeczeństwa. Jeśli jakaś instytucja chce być blisko mieszkańców, to musi spełniać standardy dostępności – mówi Jarosław Bondyra, Zastępca Burmistrza Miasta Biłgoraj, ubiegłorocznego laureata konkursu. – Wybudowanie windy w bloku, który jej wcześniej nie posiadał, bezpiecznego podjazdu, poręczy, zlikwidowanie wysokich krawężników lub poszerzenie wejścia do budynku znacząco wpływa na jakość życia. To tylko pozornie niewielkie zmiany, które w praktyce nie tylko podnoszą komfort, ale są szansą na włączenie się w życie społeczne, dają poczucie sprawczości i samodzielności.

Najważniejsze informacje

Konkurs skierowany jest do instytucji publicznych jak również spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych czy Towarzystw Budownictwa Społecznego, które zrealizowały inwestycje likwidujące bariery architektoniczne i skorzystały ze wsparcia Funduszu Dostępności będącego elementem rządowego programu Dostępność Plus.

Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach:

  • Obiekt mieszkalny, w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności,
  • Obiekt użyteczności publicznej i usług lokalnych, który po przeprowadzonych zmianach wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością, osób starszych i rodzin z dziećmi.

W każdej z kategorii Laureat otrzyma nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł, którą będzie mógł przeznaczyć na dalszą poprawę dostępności, uatrakcyjnienie obiektu i jego otoczenia lub inne działania sprzyjające integracji mieszkańców.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas Wielkiej Gali Integracji organizowanej 16 listopada 2024 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Nabór zgłoszeń do konkursu trwa do 12 lipca 2024 r.

Regulamin Konkursu oraz Formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej Lauru Dostępności.

Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji

Współorganizator: Bank Gospodarstwa Krajowego

Patronat medialny: Architektura&Biznes, portal Niepelnosprawni.pl

Więcej informacji:

Joanna Krok, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, tel. 519 066 474, e-mail: joanna.krok@integracja.org

Katarzyna Figura, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, tel. 505 602 711, e-mail: katarzyna.figura@integracja.org

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies