W dniach 9-11 października 2023 r. w Hotelu Mercure Lublin Centrum odbył się Kongres Współpracy Transgranicznej.
W nawiązaniu do otrzymanego przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży, tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem “Miasto Młodych”.
Przez trzy dni 412 Uczestników z 13 krajów: Polski, Belgii, Chorwacji, Czech, Gruzji, Mołdawii, Norwegii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Danii, Węgier, Cypru i Indonezji brało udział w panelach, warsztatach oraz wizytach studyjnych w młodzieżowych przestrzeniach Lublina.
Podczas paneli zaproszeni eksperci dyskutowali na temat m.in. młodych migrantów, rynku pracy, funduszy, zaangażowania obywatelskiego, tworzenia lokalnych polityk młodzieżowych czy roli pracowników młodzieżowych. Praca warsztatowa tegorocznej edycji skupiona była na tworzeniu miast i miejscowości przyjaznych młodzieży, zmianie oblicza turystyki a także programowi Stronger Together – British Council.
Wydarzenie było tłumaczone na języki: polski, angielski oraz ukraiński.
Otwarcie Kongresu
Uroczystego otwarcia dokonali:
- Pan dr Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin,
- Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak – Zastępca Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023,
- Pan Paweł Prokop – Przewodniczący Komitetu Organizacyjno-Programowego Kongresu.
Jako pierwszy do Uczestników zwrócił się Pan dr Krzysztof Żuk:
“Witam Państwa bardzo serdecznie w tych burzliwych czasach, ale przychodzi nam podejmować działania i planować przyszłość również i wtedy, kiedy dokoła nas jest wojna, kiedy wielu ludzi cierpi z racji skutków tej wojny. Chciałbym wyrazić – tak, jak to robimy od początku wojny w Ukrainie – tę solidarność z naszymi braćmi z Ukrainy – nic nie jest w stanie tej solidarności i sympatii ograniczyć.
My jesteśmy z Wami i będziemy, ponieważ wspólnie razem walczymy o to samo: o wolność, o niepodległą Ukrainę, ale również w tym kontekście o niepodległą Polskę. Walczymy również o to, byście mieli szanse tak, jak wszyscy inni planować swoją przyszłość, jako państwo europejskie, jako Europejczycy. Ten ubiegły rok pokazał, że potrafimy sobie pomóc, zarówno w tym wymiarze ludzkim, przyjęcie ogromnej ilości uchodźców w Polsce, w tym również tu w Lublinie uruchomiło ogromne siły społeczne. Organizacje pozarządowe, które w tym zakresie otrzymały wsparcie z organizacji międzynarodowych i tym organizacjom międzynarodowym chciałbym bardzo podziękować. Duńska Rada do spraw Uchodźców, z którą rozpoczęliśmy rozmowy bardzo szybko udzieliła nam bardzo dużej pomocy, ale tę pomoc otrzymaliśmy również od UNICEF-u, od Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, od miast francuskich, które bardzo szybko się zorganizowały i udzieliły tu wsparcia a tak naprawdę wszystkie kraje europejskie: również miasta niemieckie, holenderskie zaangażowały się w tę pomoc humanitarną a część organizacji stanęła na wysokości zadania i pomogła nam zorganizować kształcenie młodych Ukraińców.
Chciałem powiedzieć, że nadal w Lublinie jest około 2000 uczniów w naszych szkołach. Ukraińców, którzy zapewne te szkoły skończą, którzy mieszkają tutaj z swoimi rodzinami i to, co jest ważne uczą się w klasach w pełni zintegrowanych, w klasach gdzie są i Polacy, ale też zdarza się i Białorusini i przedstawiciele innych narodów. To w kontekście dzisiejszego Kongresu też jest istotne i ważne, jak zapewnić kształcenie młodych ludzi, dając im jednocześnie pewność zachowywania ich dziedzictwa kulturowego. To, że będąc na emigracji będą mogli ciągle odwoływać się do swojej kultury, swojej tradycji, swojego języka i my tę misję realizujemy. Wystarczy powiedzieć, że we wszystkich szkołach, w których są uczniowie ukraińscy, dzięki pomocy UNICEF-u i PCPM-u mieliśmy zatrudnionych nauczycieli ukraińskich, którzy pełnili tę funkcję pomocniczą i w sensie bycia nauczycielem i opiekunem i psychologiem a czasami matką, bo też taka potrzeba zaistniała, jeśli te dzieci przeszły horror wojny. W Lublinie potrafiliśmy wspólnie z organizacjami pozarządowymi uczynić to, czego najbardziej potrzeba uchodźcom – tym młodym uchodźcom i zapewne dzisiaj o tym będzie okazję mówić. Ale jest to teraz przed kolejnymi trudnymi latami dla społeczeństwa ukraińskiego, bo kraj wyniszczony wojną będzie musiał być odbudowany, ale zanim do tego dojdzie to przecież dzieci muszą się kształcić, dzieci muszą się czuć bezpieczne. To samo można powiedzieć o rodzinach, które nie mając często stabilizacji finansowej liczą na pomoc państwa. Powinni liczyć również skutecznie na pomoc i na naszą i organizacji pozarządowych.
Dzisiejszy Kongres oczywiście ma szerszy wymiar – on również powinien pokazać rolę młodych ludzi w sensie ich aktywności w zarządzaniu miastem czy w funkcjonowaniu tych organizacji społecznych, w których jesteśmy. Nie jest to łatwe, my to widzimy na przykładzie Lublina. Lublin jest miastem partycypacji społecznej – miastem, w którym partnerami od dawna są organizacje społeczne – tego się trzeba nauczyć, trzeba stworzyć mechanizmy do tego, żeby w tym partnerstwie właściwie definiować cele i osiągać to, czego oczekują od nas mieszkańcy. Ale najgorsze, co byłoby, gdybyśmy realizując swoje strategie rozwoju czy miasta, czy regionu zostawili z boku te pokolenia, które właśnie powinny brać odpowiedzialność na siebie w większym stopniu za przyszłość regionu, miasta czy całego kraju. My to próbujemy od kilku lat robić i ten tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży bardzo nam w tym pomógł. Zaktywizował społeczność młodych ludzi i już podjęliśmy decyzję, że tytuł minie, ale wszystkie narzędzia, wszystkie rozwiązania systemowe, które wdrożyliśmy – zostają. Będziemy utrzymywać finansowanie z budżetu, grantów różnych form aktywności organizacji pozarządowych, ale również tych grup młodych ludzi niekoniecznie zorganizowanych. Tak, jak to często się robi, żeby profesjonalnie działać. Będziemy promowali wszelką aktywność i o tym zapewne Pani Prezydent Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, jako Wiceprezydent odpowiedzialna za Europejską Stolicę Młodzieży.
Chcemy również realizować duży projekt, który może dla młodych ludzi być bardzo interesujący – startujemy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, ale startujemy znowuż z tym samym przesłaniem, że tu – w tej części Europy, nawiązując do naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego – możemy razem budować tę aktywność w tym wymiarze społecznym, o którym mówię – w tym kontekście razem tworzyć płaszczyznę do bycia tą Europejską Stolicą Kultury i kładziemy ogromny nacisk na tę współpracę. Ja się cieszę, że nasze instytucje kultury wydają pisarzy ukraińskich, białoruskich, że sięgają do współpracy z instytucjami kultury w tych krajach. No, w Białorusi to już na uchodźstwie, ale to też jest istotne i ważne, że w Lublinie mamy kilka tysięcy z studentów z Ukrainy i Białorusi, że coraz więcej młodych Białorusinów, którzy są w Polsce wybiera również Lublin na miejsce swojego pobytu. Stajemy się takim miastem bardzo otwartym i może dzięki tej naszej historii, temu wspólnemu dziedzictwu, takim miastem przyjaznym dla uchodźców tych, którzy chcą być na chwilę, ale może się okazać, że ta chwila będzie bardzo, bardzo długa i musimy sprostać ich oczekiwaniom, tym wyzwaniom, które definiuje nam życie.
Witam Państwa w Lublinie i mam nadzieję, że te kilka dni Waszego pobytu dobrze wykorzystamy – nie tylko do zdefiniowania wzajemnych oczekiwań, również i możliwości budowania wspólnych projektów, ale że będzie to też okazja do takich trwałych powiązań między nami. My mamy z miastami ukraińskimi bardzo dużo partnerstw, chociażby dlatego, że aż 10 miast to są miasta partnerskie i te projekty są zakotwiczone już w tej kilkunastoletniej wspólnej historii, ale też z drugiej strony my chętnie uczestniczymy, jako partner dla każdego miasta ukraińskiego i chociażby w ramach programu Polska – Ukraina, szukać tam będziemy źródeł finansowania. Nasze instytucje i organizacje kultury i organizacje pozarządowe również takie partnerstwo budują. Myśmy się uczyli bardzo wiele od naszych partnerów z zachodniej Europy. Dzisiaj oddajemy tę swoją wiedzę, ale ja to podkreślam zawsze – zawsze się od siebie uczymy. Myśmy od miast ukraińskich również czerpali dobre praktyki związane z zarządzaniem tych miast, uczyliśmy się od nich – oni się uczą od nas. To samo dotyczy miast francuskich czy niemieckich, z którymi współpracujemy. My jesteśmy również częścią tych struktur europejskich, takich jak Eurocities, gdzie wspólne problemy definiujemy z Madrytem, Barceloną czy Amsterdamem, więc jest płaszczyzna do tego, żeby dyskutując uczyć się od innych i uczyć się na błędach innych a nie na swoich. I tego sobie życzmy. Dziękuję bardzo.”
Następnie głos zabrała Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak:
„Dzień dobry Szanowni Państwo, witam Państwa bardzo serdecznie. Kiedy planowaliśmy i projektowaliśmy rok 2023, w którym miasto Lublin nosi tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży jednym z naszych wyzwań było to, żeby Lublin stał się miejscem debaty międzynarodowej na temat młodych ludzi, szeroko rozumianych młodych ludzi ze wszystkimi aspektami, które interesują czy dotyczą młodego człowieka. Jesteśmy Drodzy Państwo po dziewięciu niezwykle intensywnych miesiącach tego roku i muszę przyznać, że ten plan udało nam się zrealizować dużo bardziej optymistycznie nawet, niż to zakładaliśmy. Możemy śmiało powiedzieć, że po tych 9 miesiącach, co najmniej kilka tysięcy młodych ludzi pojawiło się tu w Lublinie, właśnie za sprawą wydarzeń o charakterze debat, spotkań międzynarodowych, kiedy poruszaliśmy wiele ważnych tematów. Były to oczywiście tematy dotyczące ekologii, dotyczące mowy nienawiści, były to tematy dotyczące chociażby zdrowia psychicznego bardzo ważnego szczególnie w ostatnich latach, ale także Drodzy Państwo mówiliśmy wiele o nowoczesnej szkole takiej, która jest interesująca dla młodego człowieka. Jesteśmy właśnie teraz w październiku, kiedy wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na tegoroczną edycję Kongresu – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych debat naszego miasta. Dziękuję państwu za obecność, dziękuję tym, którzy przyjęli nasze zaproszenie w charakterze paneli stów. Jesteśmy bardzo ciekawi państwa spojrzenia na sprawy, dotyczące młodych ludzi. Dziękujemy tak licznie zgromadzonej publiczności tutaj na żywo, jak i tych, którzy śledzą nas przed ekranami telefonów czy komputerów, Drodzy Państwo to co łączy tych, którzy za chwilę tutaj za naszymi plecami zasiądą, jak i Państwa – to wielki głód wiedzy na temat młodego człowieka, ale także wielka potrzeba szukania rozwiązań żeby świat, na który mamy wpływ, który możemy kreować rzeczywiście był przyjazny dla młodego człowieka, był atrakcyjny w rozumieniu takim, by sprostać tym wyzwaniom, które przed młodym człowiekiem stoją. Mamy taką świadomość, że nasze dzisiejsze spotkanie i także kolejne dni mogą być bardzo formujące dla ludzi. Mamy nadzieję, że zainspirują się tutaj i rzeczywiście będą mieli taką odwagę zdobywania świata, tego byśmy sobie – myślę – wszyscy życzyli. Drodzy Państwo, kiedy patrzymy na bogaty program tegorocznego panelu jeszcze raz naprawdę chciałabym Państwu bardzo serdecznie podziękować za to, że będziecie chcieli się z nami podzielić tymi wyjątkowymi doświadczeniami. To jest jedna wartość, wynikająca bezpośrednio z tego spotkania. Druga, którą obserwujemy każdorocznie to relacje i partnerstwa, które nawiązujemy podczas Kongresu a które procentują w przyszłości. Wiele, wiele z projektów, które dzisiaj realizujemy właśnie zrodziło się – ich koncepcja, pomysł, idea – zrodziły się podczas Kongresu a wspólnie nawiązując partnerstwa mogliśmy korzystać chociażby ze środków zewnętrznych, aby te idee urealnić i urzeczywistniać. Życzę Państwu niezwykle owocnych obrad, wspaniałych chwil, emocji, wrażeń, bo jak wiemy Kongres to nie tylko debaty warsztaty, ale także doświadczenia kulturalne. Wszystkiego dobrego i do zobaczenia na kolejnych etapach Kongresu. Dziękuję.”
Jako ostatni wystąpił Pan Paweł Prokop:
„Dzień dobry w imieniu Komitetu Organizacyjno-Programowego. Witam Państwa bardzo serdecznie na naszym Kongresie. W tym roku zaproponowaliśmy tytuł „Miasto Młodych” a ten tytuł zobowiązuje, ale przede wszystkim zobowiązuje fakt, że w tym roku Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży. Dlatego też bardzo dużo w trakcie paneli, warsztatów, wizyt studyjnych będziemy mówili o młodych ludziach – młodych ludziach, których widzimy tutaj na s; będziemy mówili o ich potrzebach; będziemy mówili o tym, w jaki sposób te potrzeby zaspakajać; w jakiś sposób budować samorządy, żeby były inkluzywne, żeby były włączające młodzież, ale żeby również były partycypacyjnie zarządzane. Przez kilka dni Kongresu będziemy prowadzili warsztaty o miejscach, o miastach przyjaznych dla młodzieży, powstanie tam mnóstwo różnych praktycznych rekomendacji, co dla młodych ludzi jest ważne i ostatniego dnia – podczas podsumowania – będziemy to analizować, szczegółowo o tym mówić. W ramach Kongresu oczywiście, jak zwykle będziemy mówili o wyborach migracyjnych młodych ludzi, będziemy mówili o polityce, będziemy mówili o polityce równościowej, będziemy mówili o tym jak rozmawiać o wspólnej historii – często bardzo trudnej. Wreszcie w bardzo ciekawym panelu będziemy mówili o tym, jak na współczesnym rynku pracy współpracują ze sobą różne pokolenia: pokolenie X, pokolenie Y i pokolenie Z, czyli symboliczne pokolenie pięćdziesięciolatków, pokolenie czterdziesto-, trzydziestolatków i właśnie dzisiejszej młodzieży. A pytanie, co będzie jak na rynek pracy wejdzie to najmłodsze pokolenie – pokolenie Alfa? Co zrobić, żeby współpracować a nie konkurować? – Tak wspierać się wzajemnie a nie walczyć ze sobą. Kongres, jak co roku to oczywiście Giełda Grantodawców, czyli spotkanie z donatorami, dzięki którym możemy realizować projekty, samorządy, organizacje pozarządowe z krajów Unii Europejskiej i z krajów partnerstwa wschodniego, to również forum partnerów. Pani Prezydent mówiła o tym, jak wiele przyjaźni, formalnych i nieformalnych partnerstw powstało. Gorąco zachęcam ukraińskie samorządy do nawiązywania takich partnerstw, bliższej współpracy z samorządami z Polski, z Unii Europejskiej – to będzie miało ogromne znaczenie, gdy rozpoczniemy proces odbudowy Ukrainy i jej akcesji do Unii Europejskiej. Oczywiście wydarzenia kulturalne, które zawsze były solą naszego Kongresu, oczywiście też w tym roku będą doskonałe i dwie rzeczy na koniec, które chciałem podkreślić: w tym roku będziemy mieli bardzo dużo wizyt studyjnych – one są integralną, immanentną częścią Kongresu! To nie jest dodatek, to nie jest uzupełnienie – będziemy zwiedzali miejsca, przestrzenie szczególnie przyjazne dla młodzieży, tam gdzie młodzież czuje się bardzo dobrze, tam gdzie młodzież może uzyskać informację, pomoc zarówno stali mieszkańcy Lublina czy Lubelszczyzny, jak i również ci nowi – uchodźczynie, uchodźcy, którzy pojawili się tutaj niedawno. No i wreszcie na koniec element promocyjny a mianowicie fantastyczny wyjazd, na który zachęcamy w ramach „Study in Lublin” a zobaczymy kilka ciekawych miejsc, które opowiadają o historii gospodarczej Lublina. Ja już żyję wystarczająco długo, żeby pamiętać te trochę smutniejsze czasy, gdzie o Lublinie mówiło się że to fantastyczne miejsce do życia, zielone, kompaktowe, przyjazne, doskonałe do studiowania miasto akademickie – natomiast słabe do pracy i słabe do robienia biznesu. Te ostatnie lata zmieniły to, dlatego w ramach tego wyjazdu będziemy chcieli pokazać Lublin gospodarczy, Lublin przemysłowy, Lublin akademicki, pokazać jak te sektory potrafią ze sobą współpracować. Wreszcie będziemy w specjalnej strefie ekonomicznej, gdzie zobaczymy jak te zmiany szczególnie w ostatnim czasie w Lublinie występują, Szanowni Państwo, stęskniliśmy się za Wami – rok minął i widzimy się na Kongresie, bardzo cieszymy się że jesteście z nami. Mamy nadzieję, że każdy w trakcie Kongresu znajdzie coś ciekawego, coś inspirującego zarówno intelektualnie, jak i też towarzysko, bo do tych spotkań i rozmów szczególnie gorąco zachęcamy. Witajcie na Kongresie. Dziękuję bardzo.”
Wizyty studyjne
Ważnym elementem programu były wizyty studyjne, które odbywały się w drugim dniu Kongresu. Uczestnicy odwiedzili m.in. przestrzenie, w których prowadzone są działania na rzecz i wspólnie z młodzieżą. Do wyboru były: “Study in Lublin i poznaj gospodarczy Lublin”, “Teatr Imaginarium”, “Przestrzenie Młodzieżowe (Hej, Piwnice Labiryntu, Po prostu Fajne Miejsce, Kosmos)”, “Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży w Lublinie / Centrum Pomocy Dzieciom (Sempre a Frente) oraz Baobab”. Do pełnoletnich uczestników wydarzenia skierowano natomiast propozycję wizyty w podziemiach Browaru Perła.
Ze względu na równoległe odbywanie się wizyt studyjnych niemożliwe było skorzystanie ze wszystkich propozycji.
Wizyta studyjna "Study in Lublin i poznaj gospodarczy Lublin"
Przejazd „Study in Lublin i Poznaj gospodarczy Lublin” był skierowany do osób zainteresowanych poznaniem gospodarczego i akademickiego oblicza miasta. Uczestnicy odwiedzili Lubelską Specjalną Strefę Ekonomiczną na osiedlu Felin. Podczas przejazdu, podstawionym autobusem komunikacji miejskiej pracownicy Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin opowiedzieli historię rozwoju przemysłu w tej części miasta, przedstawiając siedziby inwestorów oraz profile ich działalności. Następnie Uczestnicy odwiedzili Miasteczko Akademickie, gdzie w budynku Stołówki Studenckiej UMCS “Trójka” spotkali się z Panem Maciejem Cieciorą – Członkiem Rady Programowej Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie, Przewodniczącym Rady Studentów Lublina oraz Panią Małgorzatą Czarnomską z Biura Rozwoju Kompetencji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Wizyta studyjna "Podziemia Browaru Perła"
Historia Browaru Perła przy ulicy Bernardyńskiej w Lublinie sięga połowy XIX wieku. Jest to zabytek lubelskiego przemysłu – zmodernizowany dawny klasztor i kościół Ojców Reformatów, w którym w latach 1846 – 2001 warzono piwo. Podziemia Browaru Perła udostępniono zwiedzającym w 2014 roku. Trasa turystyczna pozwalała poznać historię i tradycję lubelskiego browaru, proces warzenia oraz składniki piwa. Zwieńczeniem zwiedzania była degustacja w sali, w której niegdyś dojrzewało piwo, nabierając pełni smaku i zapachu. Niestety, podziemia nie są przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Kongres był transmitowany online. Retransmisję wydarzenia można obejrzeć w serwisie YouTube:
- Kongres Współpracy Transgranicznej – transmisja na żywo – 09.10.2023
- Kongres Współpracy Transgranicznej – transmisja na żywo – 10.10.2023
- Kongres Współpracy Transgranicznej – transmisja na żywo – 11.10.2023
Galeria zdjęć
Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień
Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego
UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.