BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat promujący wydarzenie

Konferencja “Włącz się w przyszłość innowacji” – 09 października w Krakowie

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie zaprasza na Konferencję "Włącz się w przyszłość innowacji", która odbędzie się w dniu 9 października 2023 r. w Premier Kraków Hotel ul. Opolska 14 A.

Będzie to unikatowa okazja do poznania nowatorskich rozwiązań skierowanych do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, wypracowanych w “Inkubatorze Włączenia Społecznego”. Nie zabraknie również rozmów z Innowatorami i Innowatorkami, którzy za nimi stoją i wspólnego spojrzenia na ich dalsze perspektywy rozwoju. W trakcie wydarzenia będzie dostępna Strefa Innowacji, w której będzie można poznać, dotknąć i skorzystać z innowacji społecznych.

Organizatorzy dbają o to, aby wydarzenie było dostępne dla osób z różnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, dlatego przestrzenie, w których spotkamy się podczas konferencji są dostosowane do potrzeb osób z ograniczeniami ruchu a całość będzie udostępniona przez tłumacza PJM.

O innych szczególnych potrzebach np. konieczność zapewnienia opieki nad osobą zależną, prosimy poinformować podczas zgłaszania udziału.

W celu zgłoszenia uczestnictwa, należy przesłać informację mailowo na adres: iws@rops.krakow.pl w terminie do 29.09.2023 r.

Program Konferecji

◼ 9:30 – 10:00

Z kawą przy Innowacjach.
Na poranną kawę zapraszamy do Strefy Innowacji, w której będzie można poznać innowacje wytworzone w Inkubatorze Włączenia Społecznego.

◼ 10:00 – 10:20

Jedno pytanie. Wiele odpowiedzi.
Jak często zadajemy sobie pytanie: DLACZEGO? W tej części wrócimy do początku Inkubatora Włączenia Społecznego i pierwszych kroków innowacji.

◼ 10:20 – 10:30

Przestrzeń dla innowacji ma na imię Małopolska.
Uroczyste otwarcie konferencji przez Pana Łukasza Smółkę Wicemarszałka Województwa Małopolskiego.

◼ 10:30 – 10:50

Oddolne pomysły, odgórne wsparcie.
Rola Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w inkubacji innowacji społecznych– Pani Małgorzata Jarosińska – Jedynak, Sekretarz Stanu MFiPR.

◼ 10:50 – 11:20

Jak to robimy? Czyli MIGAWKI ze świata innowacji społecznych.
W ciągu 30 minut przybliżymy 3 lata Inkubatora Włączenia Społecznego tworzonego przez 3 partnerów. W tej części nagrodzimy też tych, którzy stoją za prezentowanymi innowacjami.

◼ 11:20 – 12:00

Z kawą przy Innowacjach.
Sprawdź jak wyglądają, dowiedz się jak działają, odkryj ich mocne strony i niezwykłe funkcjonalności. Jest to też okazja do spotkania twórców innowacji.

◼ 12:00 – 12:30

Innowacje społeczne dla systemu, system dla innowacji społecznych
O dalszej perspektywie rozwoju innowacji w Polsce, kondycji systemu i tym, czy warto budować kulturę eksperymentowania, opowie Jakub Wygnański Prezes Zarządu Fundacji Stocznia

◼ 12:30 – 14:00

Poznajcie lepiej innowacje, które zmienią przyszłość.
Rozmowy z innowatorami i innowatorkami o innowacjach.

◼ Rozmowa pierwsza: innowacje dla włączenia społecznego

  • Przenośne, modularne łazienki dla ubogich – OK NON PROFIT Sp. z o.o.

Niedrogie, łatwe w montażu, przenośne łazienki do samodzielnej instalacji w mieszkaniach bez infrastruktury sanitarnej.

  • Merkury – symulator kiosków samoobsługowych – Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej “Meritum”

Symulator oswajający seniorów z obsługą bankomatów, paczkomatów, kas samoobsługowych itp. Rozwiązanie wspiera seniorów w kontakcie z technologią spotykaną na co dzień.

  • Głuchy czytelnik w bibliotece – Dominika Wiśniewska, Anna Antos

Przewodnik po bibliotece napisany w polskim języku migowym. Dzięki niemu osoby ze społeczności osób Głuchych dowiedzą się, że biblioteka to miejsce otwarte i atrakcyjne również dla nich i ich dzieci.

  • Rodzina adopcyjna dorasta – Agnieszka Sokołowska, Anna Leśniowska Jaros

Pigułka wiedzy i zestawy ćwiczeń, które pomagają rodzicom adopcyjnym zrozumieć, akceptować i mądrze radzić sobie z emocjami nastoletnich dzieci.

  • BaWita – tablica manipulacyjna jako dorosła zabawka terapeutyczna dla seniorów – Maria Lorenc, Maciej Parol

Kreatywne narzędzie, pomagające seniorom z chorobami dementywnymi mierzyć się z codziennością, ćwiczyć pamięć i organizować swój dzień.

◼ Rozmowa druga: innowacje dla rozwoju

  • Patryk i Kropka – opowiadania w ETR – Maria Tkaczyk, Maria Mazińska

Literatura nieoczywista umożliwiająca młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną obcowanie z książką napisaną w ETR.

  • koMIX życiowy – gra terapeutyczna dla wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych – Stowarzyszenie Mam Dom

Gra planszowa, dzięki której nastolatkowie wychowujący się w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oswajają trudne emocje pojawiające się w ich codziennym życiu.

  • Terapeutyczne kredki dla dzieci ze spastycznością kończyny górnej – Aleksandra Satława

Kredki do samodzielnego wytworzenia, które dzięki swojemu unikatowemu kształtowi pozwalają najmłodszym artystom z niepełnosprawnością tworzyć, bawić się i uczyć.

  • Hear–IT – Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej “Meritum”

Kurs elearningowy w polskim języku migowym, który pozwala osobom Głuchym rozpocząć przygodę z programowaniem, dając możliwość rozwoju w tej dziedzinie.

◼ 14:00 – 14:30

Jak inwestować w przyszłość innowacji społecznych i dlaczego warto?
Jeśli jesteś ciekawy jak biznes widzi innowacje społeczne i jak projektuje ich przyszłość, posłuchaj Pana Jakuba Jasiczaka Prezesa Zarządu PUEB Knowledge Transfer Company, który przybliży kontekst komercjalizacji nowatorskich rozwiązań w warunkach biznesowych.

◼ 14:30 – 15:30

Lunch i Strefa Innowacji
Jeśli, któreś z rozwiązań zainspirowało Cię do działania, chcesz zastosować je w pracy lub życiu? Nie wahaj się. I Ty możesz włączyć się w przyszłość innowacji społecznych.

9 października wspólnie włączmy się w przyszłość innowacji!

Dominika Marszałek – Rojek
Konsultant ds realizacji projektu
Dział Innowacji Społecznej
tel.: 12 422 06 36 w. 34
e-mail: drojek@rops.krakow.pl

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie
ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków
tel.: 12 422 06 36
www.rops.krakow.pl
FB – @ROPS.Krakow

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies