BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logotypy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych

Konferencja pt. „Cień, który pozwala wyjść z cienia – asystencja osobista dla OzN w Polsce i Norwegii”

Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają do udziału w konferencji pt. „Cień, który pozwala wyjść z cienia – asystencja osobista dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce i Norwegii”.

Konferencja odbędzie się w dniu 18 listopada 2022 r. (piątek) w godz. 9:30-14:30 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 55/66, Warszawa (sala nr 316).

Konferencja poświęcona jest problematyce asystencji osobistej w kontekście realizacji praw osób z niepełnosprawnością, w tym prowadzenia niezależnego życia oraz rozwiązań systemowych. W trakcie konferencji zaprezentujemy wyniki projektu badawczego pt. „Polityki prowadzenia niezależnego życia w Polsce i Norwegii na przykładzie polityki aktywizacji zawodowej i zatrudnienia studentów i absolwentów szkół wyższych” prowadzonego w latach 2019-2022 w ramach grantu norweskiego we współpracy z Inland Norway University of Applied Sciences, Uloba Independent Living Norge SA oraz Medvind Assistanse. Wśród zaproszonych prelegentów są przedstawiciele partnerów projektu z Norwegii oraz polscy eksperci zajmujący się rozwojem i wdrożeniem usług asystencji osobistej w Polsce.

W trakcie konferencji podejmiemy tematykę miejsca usług asystenckich w wachlarzu usług oferowanych osobom z niepełnosprawnościami przez samorządy, wyzwań związanych z rozwojem i wdrożeniem usług asystencji na przykładzie Norwegii oraz roli i doświadczeń asystenta osobistego.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa przez rejestrację na stronie forms.gle do dnia 16 listopada 2022 r.

Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne angielsko-polskie.

Budynek jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. W wypadku pytań prosimy o kontakt z organizatorem.

Zapraszamy!

Ilustracja przedstawiająca kobietę z kręconymi włosami siedzącą na wózku elektrycznym, ubraną w niebieską kamizelkę i zieloną spódnicę i rajstopy żółte w kropki. Ręka podaje jej napój w plastikowym kubku.
Rysunek Angeli Greniuk pt. Wsparcie asystenta

Program konferencji

9:30 – 10:00 Powitanie i otwarcie konferencji: dr hab. Aneta Gawkowska, Dziekan WSNSiR UW, dr hab. Marek Rymsza, Prodziekan d/s rozwoju i współpracy z otoczeniem społecznym WSNSiR UW, Marta Marciniak, Zastępca Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Część I. Norweskie doświadczenia we wdrażaniu i rozwoju asystencji osobistej

10:00 – 10:20 “Personal assistance in Norway: Recent experiences and suggested changes for the future”, prof. Ole Petter Askheim, Inland Norway University of Applied Sciences.

10:20 – 10:40 “NOU 2021:11 Personal assistance in Norway”, Martine Eliasson, Uloba –Independent Living Norge SA.

10:40 – 11:00 “The value of failing, and learning”, Ola Schrøder Røyset, Medvind Assistanse.

11:00 – 11:20 “Zawód asystent”, Wojciech Kobryń, Medvind Assistanse.

11:20 – 11:40 Dyskusja.

11:40 – 12:00 Przerwa kawowa.

Część II. Wyniki badań porównawczych i wyzwania na przyszłość

12:00 – 12:30 „Cień, który pozwala wyjść z cienia – asystencja osobista dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce i Norwegii”, dr hab. Ewa Giermanowska, dr hab. Mariola Racław, dr Dorota Szawarska, ISNS UW.

12:30 – 13:30 Panel dyskusyjny z udziałem ekspertów do spraw wdrażania asystencji osobistej.

13:30 – 13:45 Dyskusja.

13:45 – 14:00 Podsumowanie i zakończenie konferencji.

14:00 – 14:30 Lunch.

Komitet Organizacyjny

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies