BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat promujący spacer Nie wymigasz się od historii/herstorii.

Kobiety lubelskiej “Solidarności” / z tłum. PJM

Organizator Inna Fundacja zaprasza 19 września 2020 (sobota) o 14:00 na spacer po miejscach symbolicznych dla lubelskiej Solidarności, w których będziemy mówić o kobietach, bez których przemiana ustrojowa nie byłaby możliwa.

Wycieczka będzie z tłumaczką PJM – Magdaleną Gach-Leziak.

Start spaceru: Mełgiewska – Mural poświęcony wydarzeniom Lipca 1980. 

Czas spaceru: około 2 godziny, oprowadza Jolanta Prochowicz.

Trasa spaceru: ul. Mełgiewska – Mural poświęcony wydarzeniom Lipca 1980 – Dawna Lubelska Fabryka Samochodów Ciężarowych – Lubelska Fabryka Wag – Krzyż Wdzięczności – Dworzec Główny PKP.

Lublin ma szczególne miejsce w historii strajków prowadzących do powstania Solidarności, a w konsekwencji do pokojowej przemiany ustrojowej w Polsce. To tutaj, w lipcu 1980 roku wybuchły protesty przeciwko podwyżkom cen i to tutaj tak naprawdę swój początek miał okres nazywany później „karnawałem Solidarności”.

W organizacji strajków, redakcji pism i broszur prasy podziemnej, wreszcie w zarządzaniu związkiem zawodowym swój znaczący udział miały kobiety. Wciąż jednak w niewystarczający sposób odzwierciedla to narracja historyczna głównego nurtu.

Spacer odbywa się w ramach projektu „Nie wymigasz się od historii/herstorii”.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies