Dzień 8.03.2018 r. to kolejny wyjazd zespołów „Figiel”, „Bębnoludy” i solisty Łukasza Liska z WTZ w Janowicy. Tym razem występowaliśmy w Szkole Podstawowej w Zezulinie.
Nasz program związany był z Dniem Kobiet i Kampanią Społeczną „Kilometry Dobra”. Zespoły zaprezentowały program artystyczny – spektakl „Bezdenna sadzawka”, wędrówkę muzyczną z melodiami świata – „Bębnoludy” oraz repertuar dedykowany kobietom, solista Łukasz Lisek.

W szkole zostaliśmy powitani przez dyrektor Monikę Gramoszek oraz uczniów ze Szkolnego Koła Wolontariatu, którzy pomogli nam w przeniesieniu sprzętu i rekwizytów. Gdy zebrała się już cała społeczność szkolna i po pokonaniu kilku problemów technicznych, można było przystąpić do prezentacji. W pierwszej kolejności zespół teatralny Figiel przedstawił swój spektakl w formie pantomimy pt. „Bezdenna sadzawka”, oparty na jednej z legend łęczyńskich, mówiący o zgubnych skutkach chciwości i nie liczenia się z ludźmi, ani zwierzętami.

Kolejnym punktem programu był występ solisty Łukasza Liska, który w imieniu wszystkich przybyłych, złożył kobietom śpiewane życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zaśpiewał wiązankę różnych utworów o kobietach oraz piosenkę „Taka miłość” i „Kochaj ile sił”.

Zespół „Bębnoludy” zabrał dzieci i młodzież w muzyczną wędrówkę przez świat. Zespół zagrał składankę utworów rock’n’rollowych, grecki utwór „Safti ti gitonia”. Do wspólnego grania zaprosił uczniów i nauczycieli szkoły, w tym dyrektor Monikę Gramoszek, do utworów „Ciap ciap” oraz składanki „Kankan-Kadryl”. Na koniec Łukasz zaśpiewał hymn kampanii „Kilometry Dobra” pod takim samym tytułem.

Uczennice klasy VII Andżelika Wójcik, Iza Sawuła, Weronika Dziadko i Klaudia Teper zaśpiewały dla nas kilka piosenek, w tym „Najtrudniejszy pierwszy krok” i „Laleczkę z saskiej porcelany”. Dyrektor podziękowała kierownik WTZ, Marii Lisek-Ziębie za przybycie i zaprezentowanie działalności Warsztatu. Wręczając anioła wykonanego metodą powertex, powiedziała: „ Dla anioła dobra, przekazujemy anioła, aby dalej obdzielał innych ludzi swoim dobrem”.
Pani dyrektor zapewniła nas o aktywnym włączeniu się uczniów, rodziców, nauczycieli, wolontariaszy w Kampanię „Kilometry Dobra”.
Uczniowie szkoły w Zezulinie zorganizowali kiermasz ciast. Zebrane fundusze przekazali na ręce przewodniczącej Koła. Działania te były prowadzone w ramach akcji „Kilometry Dobra”, czyli ogólnopolskiej akcji zbierania funduszy przez organizacje na wybrany przez siebie cel. Naszym celem jest zebranie środków finansowych na rozbudowę ośrodka o „Całodobowy Dom Rodzinny” w Janowicy. Pieniądze przekazane przez młodzież w wysokości 310,00 zł zostały wpłacone na konto, a wpłatę można zobaczyć na oficjalnej stronie Kampanii pod pozycją Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej – Pozyskanie środków na rozbudowę ośrodka wsparcia o „Całodobowy Dom Rodzinny” w Janowicy.
Konto na które można wpłacać środki finansowe wspierając Janowickie Kilometry dobra:
41 8693 0006 2001 0000 3812 0001
W chwili obecnej zebraliśmy na nasz cel – 4167.00 zł co stanowi – 94,70 metrów DOBRA. Na pamiątkę spotkania uczniowie zostali obdarowani pracami wykonanymi w Warsztacie.
Gospodarze szkoły przy pomocy Rady Rodziców przygotowali dla nas słodki poczęstunek w postaci pysznych ciast.

Spotkaniu w Zezulinie towarzyszyła wystawa prac wykonywanych w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy. Społeczność szkolna mogła zobaczyć i nabyć różne prace wykonane przez uczestników Warsztatu.
Szkoła Podstawowa w Zezulinie odpowiedziała na nasz apel w zbieraniu funduszy na rozbudowę ośrodka po konferencji „Integracja środowisk”, która odbyła się 1.03.2018 r. Dyrektor szkoły uczestniczyła w konferencji organizowanej przez PSONI Koło w Łęcznej, pobrała specjalną puszkę i pozwolenie na zbiórkę publiczną, opowiedziała o przedsięwzięciu nauczycielom, rodzicom i uczniom, a na efekty nie trzeba było długo czekać.

Podobna akcja z obsadą artystyczną została przeprowadzona w Zespole Szkół im. VII Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie.
Dyrektor szkoły Zbigniew Rutkowski bardzo ciepło wypowiedział się o kampanii podczas konferencji „Integracja środowisk”. Rozbudowa Warsztatu o „Całodobowy Dom Rodzinny” to zadbanie o bezpieczeństwo, domowe warunki dla będących w potrzebie. Spektakl „Bezdenna sadzawka” idealnie wpisuje się w Kampanię Kilometrów Dobra i nie tylko… Legenda mówi, że zachłanność, egoizm i samolubność doprowadzają do zguby każdego kto widzi tylko siebie.

Uczniowie będą z nami przez cały czas trwania kampanii i mają swoje pomysły na zbieranie złotówek DOBRA. Finał Kampanii za zgodą dyrektora odbędzie się w Zespole Szkół w Cycowie.

Będąc w Zezulinie uzgodniliśmy kolejne akcje na rzecz pozyskiwania środków na rozbudowę ośrodka. Najbliższe, to Szkoła Podstawowa w Piasecznie i Parafia świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Zezulinie. Dziękujemy dyrektor Elżbiecie Wróbel i księdzu proboszczowi Edmundowi Borycy za rozumienie sercem i otwartość.
„Dobroczynność płynąca z potrzeby serca nie szuka poklasku ani splendoru, nie pyszni się ile dla innych zrobiła”
Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, uczniom szkół i ich dyrekcjom, społeczności lokalnej za ich dobroczynność.
Próba bicia Rekordu Guinnessa przyciąga media, dzięki czemu jesteśmy organizacją coraz lepiej rozpoznawalną i budzącą społeczne zaufanie na terenie naszego województwa i w skali kraju.
M. Lisek-Zięba
E. Cyfra