BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat kilometry dobra. Droga układa się w czerwone serce.

Kilometry dobra

Dzień 8.03.2018 r. to kolejny wyjazd zespołów „Figiel”, „Bębnoludy” i solisty Łukasza Liska z WTZ w Janowicy. Tym razem występowaliśmy w Szkole Podstawowej w Zezulinie.

Nasz program związany był z Dniem Kobiet i Kampanią Społeczną „Kilometry Dobra”. Zespoły zaprezentowały program artystyczny – spektakl „Bezdenna sadzawka”, wędrówkę muzyczną z melodiami świata – „Bębnoludy” oraz repertuar dedykowany kobietom, solista Łukasz Lisek.

Jest sala gimnastyczna. Na środku stoją dwie kobiety. Jedna z nich trzyma w dłoniach zapakowane pudełko w przeźroczystą folię. Obok kobiet stoją w pudełku rolki papierów do pakowania i mikrofon stojący.

W szkole zostaliśmy powitani przez dyrektor Monikę Gramoszek oraz uczniów ze Szkolnego Koła Wolontariatu, którzy pomogli nam w przeniesieniu sprzętu i rekwizytów. Gdy zebrała się już cała społeczność szkolna i po pokonaniu kilku problemów technicznych, można było przystąpić do prezentacji. W pierwszej kolejności zespół teatralny Figiel przedstawił swój spektakl w formie pantomimy pt. „Bezdenna sadzawka”, oparty na jednej z legend łęczyńskich, mówiący o zgubnych skutkach chciwości i nie liczenia się z ludźmi, ani zwierzętami.

Mężczyźni i kobieta z chustą na głowie klęczą przed nakrytym obrusem stolikiem. W tle ściana z granatowych długich zasłon.

Kolejnym punktem programu był występ solisty Łukasza Liska, który w imieniu wszystkich przybyłych, złożył kobietom śpiewane życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zaśpiewał wiązankę różnych utworów o kobietach oraz piosenkę „Taka miłość” i „Kochaj ile sił”.

Mężczyzna stoi z mikrofonem w dłoni. Jest ubrany w białą koszule. W tle drabinki gimnastyczne.

Zespół „Bębnoludy” zabrał dzieci i młodzież w muzyczną wędrówkę przez świat. Zespół zagrał składankę utworów rock’n’rollowych, grecki utwór „Safti ti gitonia”. Do wspólnego grania zaprosił uczniów i nauczycieli szkoły, w tym dyrektor Monikę Gramoszek, do utworów „Ciap ciap” oraz składanki „Kankan-Kadryl”. Na koniec Łukasz zaśpiewał hymn kampanii „Kilometry Dobra” pod takim samym tytułem.

Ludzie stoją na środku sali gimnaistycznej.Niektórzy z nich trzymają w dłonaich grzechotki, tamburyny. Jeden mężczyzna siedzący pośrodku ludzi ma między nogami bębenek afrykański.

Uczennice klasy VII Andżelika Wójcik, Iza Sawuła, Weronika Dziadko i Klaudia Teper zaśpiewały dla nas kilka piosenek, w tym „Najtrudniejszy pierwszy krok” i „Laleczkę z saskiej porcelany”. Dyrektor podziękowała kierownik WTZ, Marii Lisek-Ziębie za przybycie i zaprezentowanie działalności Warsztatu. Wręczając anioła wykonanego metodą powertex, powiedziała: „ Dla anioła dobra, przekazujemy anioła, aby dalej obdzielał innych ludzi swoim dobrem”.

Pani dyrektor zapewniła nas o aktywnym włączeniu się uczniów, rodziców, nauczycieli, wolontariaszy w Kampanię „Kilometry Dobra”.

Uczniowie szkoły w Zezulinie zorganizowali kiermasz ciast. Zebrane fundusze przekazali na ręce przewodniczącej Koła. Działania te były prowadzone w ramach akcji „Kilometry Dobra”, czyli ogólnopolskiej akcji zbierania funduszy przez organizacje na wybrany przez siebie cel. Naszym celem jest zebranie środków finansowych na rozbudowę ośrodka o „Całodobowy Dom Rodzinny” w Janowicy. Pieniądze przekazane przez młodzież w wysokości 310,00 zł zostały wpłacone na konto, a wpłatę można zobaczyć na oficjalnej stronie Kampanii pod pozycją Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej – Pozyskanie środków na rozbudowę ośrodka wsparcia o „Całodobowy Dom Rodzinny” w Janowicy.

Konto na które można wpłacać środki finansowe wspierając Janowickie Kilometry dobra:

41 8693 0006 2001 0000 3812 0001

W chwili obecnej zebraliśmy na nasz cel – 4167.00 zł co stanowi – 94,70 metrów DOBRA. Na pamiątkę spotkania uczniowie zostali obdarowani pracami wykonanymi w Warsztacie.

Gospodarze szkoły przy pomocy Rady Rodziców przygotowali dla nas słodki poczęstunek w postaci pysznych ciast.

Młoda dziewczyna w stroju wizytowym stoi na scenie. W dłoniach trzyma mikrofon przyłożony blisko ust.

Spotkaniu w Zezulinie towarzyszyła wystawa prac wykonywanych w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy. Społeczność szkolna mogła zobaczyć i nabyć różne prace wykonane przez uczestników Warsztatu.

Szkoła Podstawowa w Zezulinie odpowiedziała na nasz apel w zbieraniu funduszy na rozbudowę ośrodka po konferencji „Integracja środowisk”, która odbyła się 1.03.2018 r. Dyrektor szkoły uczestniczyła w konferencji organizowanej przez PSONI Koło w Łęcznej, pobrała specjalną puszkę i pozwolenie na zbiórkę publiczną, opowiedziała o przedsięwzięciu nauczycielom, rodzicom i uczniom, a na efekty nie trzeba było długo czekać.

Dzieci siedzą na krzesłach i ławach w sali gimnastycznej. Ich twarze są skierowane na wprost.

Podobna akcja z obsadą artystyczną została przeprowadzona w Zespole Szkół im. VII Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie.

Dyrektor szkoły Zbigniew Rutkowski bardzo ciepło wypowiedział się o kampanii podczas konferencji „Integracja środowisk”. Rozbudowa Warsztatu o „Całodobowy Dom Rodzinny” to zadbanie o bezpieczeństwo, domowe warunki dla będących w potrzebie. Spektakl „Bezdenna sadzawka” idealnie wpisuje się w Kampanię Kilometrów Dobra i nie tylko… Legenda mówi, że zachłanność, egoizm i samolubność doprowadzają do zguby każdego kto widzi tylko siebie.

Ludzie stoją na scenie na sali gimnastycznej. Są ubrani w różne stroje - księdza, psa, niektóre kobiety mają długie kolorowe spódnice. W tle dekoracje w stylu japońskim.

Uczniowie będą z nami przez cały czas trwania kampanii i mają swoje pomysły na zbieranie złotówek DOBRA. Finał Kampanii za zgodą dyrektora odbędzie się w Zespole Szkół w Cycowie.

Mężczyzna w stroju księdza stoi na środku sali gimnastycznej. W tle kobieta w czarnym płaszczu schyla się w stronę nakrytego niebieskim obrusem stołu. Na stole stoi dzban. W tle malowidło kominka.

Będąc w Zezulinie uzgodniliśmy kolejne akcje na rzecz pozyskiwania środków na rozbudowę ośrodka. Najbliższe, to Szkoła Podstawowa w Piasecznie i Parafia świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Zezulinie. Dziękujemy dyrektor Elżbiecie Wróbel i księdzu proboszczowi Edmundowi Borycy za rozumienie sercem i otwartość.

„Dobroczynność płynąca z potrzeby serca nie szuka poklasku ani splendoru, nie pyszni się ile dla innych zrobiła”

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, uczniom szkół i ich dyrekcjom, społeczności lokalnej za ich dobroczynność.

Próba bicia Rekordu Guinnessa przyciąga media, dzięki czemu jesteśmy organizacją coraz lepiej rozpoznawalną i budzącą społeczne zaufanie na terenie naszego województwa i w skali kraju.

M. Lisek-Zięba

E. Cyfra

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies