BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat kilometry dobra. Droga układa się w czerwone serce.

Kilometry Dobra w Zezulinie

W dniu 22.03.2019 r. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, na zaproszenie Pani Moniki Gramoszek Dyrektora Szkoły Podstawowej w Zezulinie, w ramach Kampanii Społecznej Kilometry Dobra przedstawili program artystyczny dzieciom, młodzieży szkolnej, nauczycielom.

„Jakże byłoby pięknie,

gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć:

dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”

 Papież Franciszek

Do zdjęcia pozuje grupa osób. Są oni przebrani- kobiety mają sukienki i fartuchy.

Spotkanie zostało zorganizowane po raz kolejny w tej szkole.

Łęczyńskie Koło PSONI uczestniczy w kampanii społecznej Kilometry Dobra, po raz drugi. Patronat nad Kampanią Kilometry Dobra objął Pan Starosta Łęczyński Krzysztof Niewiadomski. Szkoła w Zezulinie, podobnie jak w ubiegłym roku, włączyła się bardzo aktywnie do prowadzonej przez Stowarzyszenie Kampanii. Wolontariusze zbierają złotówki dobra, wykonują i rozprowadzają różne prace wykonane specjalnie z przeznaczeniem na ten cel. Pani Maria Lisek-Zięba opowiedziała, czym się zajmuje Stowarzyszenie i Warsztat Terapii Zajęciowej a także o celu na jaki zbierane są złotówki. Podziękowała za zaangażowanie i aktywne włączenie się w kampanię uczniom, nauczycielom oraz obecnemu księdzu proboszczowi Parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe. W 2018 roku Parafianie z Zezulina złożyli do puszek największą kwotę, jaką udało się zebrać jednorazowo w czasie trwania kampanii. To wielka zasługa księdza proboszcza, dziękujemy.

Kobieta i mężczyzna są na scenie. Kobieta gestykuluje bardzo silnie, ma otwarte usta. Mężczyzna naprzeciwko trzyma ręce nisko rozłożone. Po lewej stronie jest stolik z niebieskim obrusem i krzesłami.

Zespół teatralny Figiel przedstawił dla zebranej społeczności szkolnej swój najnowszy spektakl pt. „W lesie w Malinówce”, który oparty jest na prawdziwym wydarzeniu mającym miejsce we wsi w Malinówce. Opowiada on o nieodpowiednich wyborach, miłości i pożądaniu prowadzącym do zbrodni. Spektakl prezentowany jest w formie pantomimy, ale całe wydarzenie prezentowane przez zespół przedstawione zostaje na zakończenie, w formie piosenki wykonanej przez solistę.

Solista Łukasz Lisek śpiewając hymn „Kilometry Dobra” przypomniał wszystkim o czynieniu dobra, płynącej z tego radości i zbieraniu złotówek, by pobić rekord Guinnessa. Kobietom zadedykował najnowsze piosenki ze swego repertuaru: „Anioł i Diabeł” oraz ludowy utwór „Ja mam jaja”.

Zespół Bębnoludy, grający na instrumentach perkusyjnych, zabrał społeczność szkolną w muzyczną wędrówkę po Europie i Polsce. Bębniarze zagrali ukraińską składankę utworów, polską polkę „Kijem Capa” i składankę „Kankan”. Tradycyjnie do wspólnego grania zaproszona została publiczność. Wspólnie zagrany został hiszpański utwór „Ciap Ciap”.

Na sali gimnastycznej jest grupa osób. Dwóch mężczyzn siedzi na krzesłach i ma bębny. Za nimi w półkolu stoją kobiety i mężczyźnie, którzy trzymają grzechotki i tamburyna.
Mężczyzna stoi z mikrofonem blisko twarzy. Jest ubrany w starodawną kamizelkę i surdut. Po prawej stronie leżą grzechotki i bęben.

Na zakończenie, w ramach podziękowań, na ręce pani dyrektor Moniki Gramoszek przekazaliśmy Szkole Anioła Dobroci. Został on wykonany przez Uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy. W rewanżu, na ręce pani kierownik Marii Lisek-Zięby S​zkoła podarowała pisanki wykonane techniką decoupage.

Na sali jest grupa osób . Dwie kobiety stojące obok siebie trzymają mały upominek .Obok nich stoi kobieta z podarkiem w dłoni.

Po podziękowaniach, uczniowie i nauczyciele poprosili o bis – specjalnie dla publiczności piosenkę „Siwe gołębisie” zaśpiewał Łukasz a pieśń „Tłumy serc” zadedykował obecnemu księdzu Edmundowi Boryca, proboszczowi parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zezulinie. Owacje na stojąco i prośba o bis, były największą nagrodą jaką otrzymaliśmy tego dnia.

Po prawej stronie jest ksiądz, który trzyma mikrofon i gestykuluje drugą ręką. Obok niego stoją kobiety a jedna z nich trzyma mikrofony i klawesy ( pałeczki rytmiczne).

Dzięki zaangażowaniu i współpracy ze szkołą w Zezulinie rozpoczęła się nasza współpraca z księdzem Edmundem Borycą i parafią pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Ksiądz proboszcz powiedział: „już dzisiaj serdecznie zapraszamy na występ w kościele w pierwszy weekend maja.”

Po występach, zaproszeni zostaliśmy na słodki poczęstunek przygotowany przez młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariatu.

Na dzień 22.03.2019 r. w rankingu organizacji uczestniczących w Kampanii Kilometry Dobra zajmujemy 5 miejsce z kwotą 8979,12 zł, co daje 204,07 metrów dobra.

Konto na które można wpłacać środki finansowe wspierając Janowickie Kilometry dobra:

41 8693 0006 2001 0000 3812 0001. 

Prosimy o przyłączenie się do nas i wsparcie naszej inicjatywy. Celem jaki nam przyświeca jest zebranie środków na rozbudowę ośrodka o mieszkania chronione/treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

„Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych

argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać.

Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący,

potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i

naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności.”

 o. Fabian Kaltbach OFM

Kochani dziękujemy Wam.

Eliza Cyfra

Maria Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies