BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Pamiątkowe zdjęcie społeczności szkolnej oraz gości uczestniczących w inscenizacji pt. “Orszak z darami dla rodziny królewskiej w Kozim Grodzie na Wyścigowej”

Jarmark Regionalny “Żyj zdrowo zgodnie z naturą”, 29.11.2023 r.

W środę, 29 listopada 2023 r. w Sali Konferencyjnej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie odbył się Jarmark Regionalny "Żyj zdrowo zgodnie z naturą".

III edycję wydarzenia pod nazwą “Kuchnia i Magia Dawnych Słowian w Kozim Grodzie na Wyścigowej” zorganizowano w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie poprowadzili: Pani Agnieszka Dziedzic oraz Pan Grzegorz Orłowski.

Celem organizatorów było promowanie zdrowego odżywiania i trybu życia, regionalnej żywności i wyrobów, kultywowanie historii i tradycji naszych przodków, zwrócenie uwagi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, ich zaangażowanie i kreatywność, integracja rożnych środowisk oraz promocja SOSW im. Prof. Z. Sękowskiej w środowisku lokalnym.

“Niepełnosprawni są wśród nas.
Na pewno niejednego z nich znasz.
Lecz my, zdrowi ich nie dostrzegamy,
Dużym łukiem omijamy.

Zajęci swoimi sprawami
Nie przejmujemy się ich problemami,
A może przyjdzie taki czas,
Że niepełnosprawność dotknie nas.

Więc się od nich nie odwracajcie,
Swoją miłość i serce im dajcie.
Kochajmy i wspomagajmy ich
Przez cały czas,
Aby nie czuli się osamotnieni,
Przez nas zdrowych odrzuceni.”

Powyższy cytat jako refleksja i drogowskaz właściwego postępowania, pochodzi z krótkiego wystąpienia ucznia Jakuba Ćwieka, który przybliżył zgromadzonym gościom ideę obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Ponadto w programie wydarzenia znalazły się:

W inscenizacji pt. “Orszak z darami dla rodziny królewskiej w Kozim Grodzie na Wyścigowej” udział wzięli uczniowie oraz zaproszeni goście, którzy wcielili się w odgrywane role:

 • Królowa: Klara S.
 • Król: Jan J.
 • Królewska Piastunka: Magdalena S.
 • Rycerze: Paweł G i Kacper D.
 • I para z Koziego Grodu na Wyścigowej: Natalia B., Kacper B.
 • II para z Koziego Grodu na Wyścigowej: Karolina I., Sebastian O.
 • Rusałki: Aleksandra W., Diana K.
 • Wiedźmy: Daria I., Liliana
 • Grodzianin z Koziego Grodu na Wyścigowej: Rafał Sz.
 • Dzieci z Koziego Grodu na Wyścigowej: dzieci ze świetlicy szkolnej SP nr 52 na ul. Hirszfelda
 • Giermkowie: Adaś, Kuba
 • Goście z Grodu w Wólce Bieleckiej.

Przedstawienie zakończył występ muzyczny uczennicy Klary, która wspólnie z mamą zaśpiewała utwór “Stara Baśń”  pochodzący ze ścieżki dźwiękowej do filmu Jerzego Hoffmana „Stara Baśń. Kiedy słońce było Bogiem”:

“(…)

Znaki tamtych czasów są wśród nasNastrój, niekoniecznie trzeba mieć nastrójWiatru, żeby wiatru chwycić sięI poznasz ten świat, jakby ze szkłaMoże go stłuc jeden ruch rękąTo był świat, jakby ze szkłaPostaraj się o tym pamiętaćZanim spełnisz cud miłościWybierz jedną z dróg”.

W konkursach na “Najsmaczniejsze i najokazalsze ciasto starosłowiańskie” oraz na “Najładniejszy stragan słowiański” wzięli udział wystawcy, prezentujący swoje wyroby, produkty i usługi oraz uczniowie i rodzice Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie. Zadania polegały na artystycznym udekorowaniu stanowiska a także przygotowaniu ciasta zgodnie z tematyką wiodącą.

Celem rywalizacji było kultywowanie tradycji naszych przodków, promowanie produktów regionalnych, ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Intencją organizacji obu konkursów było także rozwijanie kreatywności, pasji i zdrowej rywalizacji oraz integracja zarówno międzyszkolna, jak też międzyśrodowiskowa.

Laureaci konkursu na “Najsmaczniejsze i najokazalsze ciasto starosłowiańskie”:

 • I miejsce – Klara S. z mamą za wyrób “Słowiańskie ciasto z sękacza”
 • II miejsce – Klasa III kz za wyrób “Słowiański korowaj weselny”
 • III miejsce – Kamila L. z mamą za wyrób “Gryczak słowiański

Laureaci konkursu na “Najładniejszy stragan słowiański”:

 • I miejsce – Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej
 • II miejsce – Branżowa Szkoła Usługowa I stopnia w zawodzie Ogrodnik
 • III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 54 – świetlica szkolna

Podczas wydarzenia wręczono również podziękowania sponsorom oraz rodzicom za wsparcie i zaangażowanie w organizację uroczystości.

W SOSW przy ul. Wyścigowej kształcą się uczniowie w liceum ogólnokształcącym, technikum w zawodach: informatyk, masażysta oraz introligator, szkole branżowej w zawodach: kucharz i ogrodnik, szkole policealnej w zawodach: archiwista i florysta oraz w szkole przysposabiającej do pracy. Szkoła ma na swoim koncie wiele osiągnięć – uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach oraz projektach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies