BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Stojąca przy drzewie, patrząca w dal kobieta w kolorowej bluzce - Ida Tymina, fot. Sabina Markowska, 2022

Jak mówić o autyzmie? Warsztaty z Idą Tyminą w Galerii Labirynt – tłum. PJM

Osoba z autyzmem czy osoba autystyczna? Skoro autyzm nie jest chorobą, to dlaczego podlega diagnozie medycznej? O co chodzi z „zespołem Aspergera”? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, odwołując się do historii badań nad autyzmem i do najnowszych publikacji naukowych, a przede wszystkim: odczuć i doświadczeń samych zainteresowanych. Odpowiedzi nie zawsze będą proste i jednoznaczne, ponieważ wiedza na temat autyzmu pozostaje fragmentaryczna. Dziury w faktach wypełniamy słowami, a być może najważniejszym pytaniem jest: kto decyduje o tym, których słów użyjemy?

Wydarzenie towarzyszy wystawie: „Piosenka o mojej rodzinie”, którą relacjonowaliśmy dla Państwa tutaj.

Wideozaproszenie w języku migowym Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego

Kiedy: 25.02.2023 (sobota), godz. 15.00–16.30
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Warsztaty odbywają się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z pętli należy kierować na adres: edu@labirynt.com lub zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym na warsztaty.
Warsztaty tłumaczone na PJM.
Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych i młodzieży od 16. roku życia.
Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy.

Zapisy: online – link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/q2htKoGwKBVimTGJ6

Zapisy na warsztaty przyjmowane są do 23.02 lub do wyczerpania miejsc.
 
Prowadzenie: Ida Tymina.
Tłumaczenie PJM: Jolanta Gromada.

Ida Tymina – o tym, że jest w spektrum autyzmu i ADHD dowiedziała się dopiero jako dorosła kobieta. Dzięki zrozumieniu swojej (neuro)odmienności mogła zmierzyć się z własnymi trudnościami i zacząć żyć bardziej świadomie. Swoje doświadczenia opisuje na profilu @ida_ma_autyzm na Instagramie. Tworzy też podcast „Ida rozmawia”, a wcześniej kanał „Neuroatypowe” na YouTube. Razem z psycholożką i specjalistką HR Martą Walczak-Augustyn prowadzi webinary i szkolenia dla firm na temat neuroróżnorodności w procesie rekrutacyjnym i w miejscu pracy. Jako samorzeczniczka reprezentuje osoby autystyczne w mediach i na międzynarodowych konferencjach, swoją elokwencją i otwartością, przełamując utarte stereotypy na temat autyzmu. Z wykształcenia magisterka filologii, specjalność: filologia angielska z romańską.

Alicja Gieleta

Galeria Labirynt – Dział Promocji

tel. (81) 466 59 20 wewn. 24

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies