BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

„Integracja pod żaglami” – Międzyrzec Podlaski 2021

9 września na zaproszenie Podlaskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym, które przygotował i przeprowadził zespół pracowników i uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Międzyrzecu Podlaskim.

„Integracja pod żaglami” – Międzyrzec Podlaski 2021

Zaproszeni goście i uczestnicy spotkania zgromadzili się przy restauracji ,,Zacisze”. Wszystkich powitała pani Monika Andrzejuk – kierownik WTZ i prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych – pan Kazimierz Telega.
W imprezie integracyjnej wzięli udział uczestnicy zaprzyjaźnionych placówek z Międzyrzeca Podlaskiego – Powiatowy Ośrodek Wsparcia, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kodnia, Białej Podlaskiej – WTZ Caritas i ,, Elremet”, Kolembrodów, Kostantynowa, Parczewa, gospodarze oraz zaproszeni goście: przedstawiciele Miasta Międzyrzec Podlaski – Burmistrz Miasta Pan Zbigniew Kot i pani Anna Kaliszuk, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z Białej Podlaskiej – Dyrektor pani Małgorzata Malczuk i pan Grzegorz Panasiuk.
Program spotkania był bardzo bogaty.

Drużyny z zaprzyjaźnionych ośrodków rywalizowały w kilku konkurencjach o tematyce marynistycznej. Pierwszą z nich była układanka z motywem kotwicy, a druga polegała na ułożeniu z papieru kolorowego – parostatku. Trzecia gra wymagała rozwiązania krzyżówki. Ta trzecia konkurencja przysporzyła uczestnikom małych problemów, ale również przyniosła ze sobą dużo radości. Na przykład w jednym z pytań można było odpowiedzieć na dwa różne sposoby. Uczestnicy mylnie wpisali śpiwór zamiast namiot. Pomimo tego, każda drużyna bezbłędnie odczytała hasło z krzyżówki tj. WAKACJE. Na samym końcu, prowadząca zaprosiła uczestników na zielony teren, na którym odbyły się bitwy na papierowe kule. To była najlepsza zabawa i podopieczni z ogromną ochotą przystąpili do rywalizacji. Gra polegała na przerzuceniu, jak największej ilości kul na stronę przeciwnika w wyznaczonym czasie. Sposoby były przeróżne i z dużym zainteresowaniem wszyscy przyglądali się tym zmaganiom. Było przy tym wiele emocji i ogólnego śmiechu.

Gości szczególnie zainteresował kolejny element spotkania – zwiedzanie nowego budynku WTZ i jego pracowni. Przewodnikiem była pani Monika Andrzejuk – kierownik Warsztatów. Jego pomieszczenia i wyposażenie są imponujące. W bardzo dobrych warunkach można pracować, tworzyć, rozwijać się i snuć ambitne plany na przyszłość.

Po skończonej wycieczce, był czas na relaks i krótki rejs po Jeziorkach Międzyrzeckich. Tę atrakcję zapewniła Ochotnicza Straż Pożarna „Stołpno” z Międzyrzeca Podlaskiego oraz Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa „Stanica”. Można było popłynąć skuterem wodnym, motorówką lub skorzystać z innych propozycji: jazda quadem, symulator dachowania, pokaz wozu ratownictwa wodnego. Każdy mógł coś dla siebie wybrać.
Potem był czas na obiad i rozmowy przy stole. Można było bardzo smacznie zjeść , zregenerować swoje siły i pomarzyć.
To była wspaniała wyprawa.

Dziękuję wszystkim, którzy tak serdecznie nas przyjęli i ugościli, w szczególności pani Monice Andrzejuk z WTZ i panu Kazimierzowi Teledze z PSON. Bardzo serdecznie wspominam też inne, zaproszone osoby na tę uroczystość. Nie mogę pominąć sympatycznych, młodych strażaków, którzy czuwali nad nami i pozostałymi uczestnikami spotkania w czasie szalonej jazdy po Jeziorkach Międzyrzeckich.
Do zobaczenia za rok na kolejnej już dziewiątej edycji tego wydarzenia.

Magdalena Smyl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies