BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
logo 3 świeta chleba i makaronu na białym tle

III święto chleba i makaronu w Ludwinie

„Należy każdego dnia posłuchać krótkiej pieśni, 

przeczytać dobry wiersz, zobaczyć wspaniały obraz

i – jeśli byłoby to możliwe – wypowiedzieć kilka rozsądnych słów.”

Przytoczony cytat Johana Wolfganga von Goethego oddaje obraz tego co działo się na Placu Targowym 16 lipca 2017 r. przy Urzędzie Gminy Ludwin.

Organizatorzy III święta chleba i makaronu w tym roku postawili na kulinaria, sport i rozrywkę.

Jest plakat 3 świeta chleba i makaronu. Zdjecia twarzy ludzi. Napisy na białym tle.

Świętowanie rozpoczęli wójt Gminy oraz Grzegorz Polak – prezes Wytwórni Makaronu „Polmak”. Po powitaniu wszystkich zebranych przez Wójta Gminy Ludwin Andrzeja Chabrosa, rozpoczęła się część artystyczna, rozstrzygnięcie konkursów, degustacje… .

Konkurs kulinarny w ramach „III święta chleba i makaronu w Ludwinie” na przysmak z Ludwina, był wyzwaniem i atrakcją. Celem konkursu było promowanie Gminy Ludwin poprzez niepowtarzalne smaki rodzimych potraw. Zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach tradycyjnych wytworzonych w gospodarstwach domowych oraz przez rzemieślników. Poszukiwanie produktów charakterystycznych dla danej gminy i wsi, które mogą stać się wizytówką regionu. Możliwość wykorzystania specyficznych walorów danych potraw w żywieniu.

Pokazy taneczne w wykonaniu uczniów szkół z terenu Gminy Ludwin ukazały piękno strojów i tradycji. Gwiazdą imprezy był Piotr Selim z zespołem. 

Organizatorzy hojnie nagradzali zgromadzoną publiczność biorącą udział w konkursie na hasła związane z Ludwinem.Każdy mógł spróbować swoich sił np. w lepieniu form z ciasta, młóceniu zboża, tworzeniu obrazków czy biżuterii z makaronu. Nie zabrakło lokalnych producentów żywności. Firma Pol-Mak wystawiła swoje makarony,  GS „Samopomoc Chłopska” zaprezentowała pieczywo. Były też stoiska z lokalnymi wędlinami, winami domowymi czy koronkami Barbary Dados.

Dmuchane zjeżdżalnie i malowanie twarzy, terenowa gra rowerowa, konkursy, koncert Piotra Selima z zespołem i pokaz sztucznych ogni to wszystko było dla uczestników III Święta Chleba i Makaronu w Ludwinie. Jak w latach ubiegłych na święcie nie zabrakło wczasowiczów oraz wszystkich, którym tradycja i jej kultywowanie jest bliska sercu.

Organizatorzy święta, jak przystało na gospodarzy, wszystkich ugościli na „bogato”. Czego tam nie było…

Ludzie są przy stole z rękosziełami. W tle baner reklamowy z warsztatów terapi zajeciowej.

Na zaproszenie pani Ani Czarneckiej, dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu nasza placówka Warsztat Terapii Zajęciowej z Janowicy – PSONI Łęczna wzięła udział w spotkaniu. Podczas święta zaprezentowane zostały prace wykonywane podczas zajęć przez uczestników poszczególnych pracowni. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pluszaki. Oczywiście były  też podpałki ekologiczne do grilla i kominka.

Podczas świętowania można się było zaopatrzyć w makaron z Wytwórni Makaronu Domowego Pol-Mak S.A, pyszne pieczywo. Promocja zachęcała do większych zakupów.

Oczywiście na Ludwińskim święcie nie zabrakło wielu przedstawicieli władz samorządowych różnych szczebli, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz gości z Ukrainy.

„Sztuka życia polega na tym, aby cuda zauważać. 

We wszystkim tkwi wspomnienie raju” 

Bycie w Ludwinie dało wielu osobom możliwość spotkania znajomych i przyjaciół.

Maria Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies