BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo Caritasu - czerwony plus a w środku napis CARITAS układający się w kształt serca. Pomiędzy bokami plusa po trzy pofalowane linie.

III Plenerowe Spotkanie Integracyjne w Milanowie

„Spotkania takie są doskonałą okazją nie tylko do integrowania środowiska, ale również służą do popularyzacji sportu wśród osób z niepełnosprawnością, uczenia właściwych postaw i zachowań, rywalizacji oraz zachęcają do prowadzenia zdrowego stylu życia”

– podsumowuje III Plenerowe Spotkanie Integracyjne w Milanowie Elżbieta Zielińska-Gomółka, kierownik Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztatu Terapii Zajęciowej (CDS WTZ) w Parczewie.

Impreza zorganizowana przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Parczewie, odbyła się w czwartek 12 lipca 2018 roku w zespole pałacowo-parkowym w Milanowie. Zgromadziła uczestników z dwunastu jednostek zajmujących się rehabilitacją i terapią osób niepełnosprawnych z czterech powiatów województwa lubelskiego.

„Ogromnie cieszy fakt, że z roku na rok, coraz więcej osób angażuje się w organizację imprezy, przez co jest bogatsza w swojej formie i jest dowodem na to, że lokalne wspólnoty chętnie dzielą się swoim czasem i umiejętnościami z innymi” – podkreśla Elżbieta Zielińska-Gomółka.

Grupa dzieci i dorosłych siedzi przy stole. Przed nimi znajdują się udekorowane kartki papieru. Grupa ta znajduję się na zewnątrz pod namiotem. W tle jest duża grupa ludzi, niektórzy stoją, a niektórzy siedzą na ławkach

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Parczewie, Wójt Gminy Milanów Paweł Krępski, a także radni i przedsiębiorcy działający na terenie gminy. W części oficjalnej nawiązano do obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, odśpiewano hymn państwowy, a następnie został zasadzony Dąb Niepodległości z okazji 100-lecia odzyskania jej przez Polskę.

 Zaplanowane atrakcje przystosowane były do możliwości wszystkich zgromadzonych uczestników spotkania, a czteroosobowe reprezentacje brały udział w zawodach sportowo-zręcznościowych przeprowadzonych na kompleksie sportowym „Orlik”. W zmaganiach tych najlepszy okazał się Warsztat Terapii Zajęciowej przy SI „Elremet” z Białej Podlaskiej, drugie miejsce zajął Warsztat Terapii Zajęciowej w Kocku, a trzecie Dom Pomocy Społecznej w Kalince. Spotkaniu towarzyszyły również tańce integracyjne, warsztaty manualne i plastyczne, pokaz przeprowadzony przez ratowników medycznych oraz jazda gokartami.

Grupa ludzi stoi na podium. Część stoi na pierwszym stopniu podium, część na drugim, a część na trzecim stopniu podium. Niektórzy z nich mają medale, dyplomy i torby.

W trakcie spotkania chętni pomagali chorej na serce 5-letniej Joasi Mierzwie z Białej Podlaskiej. Zbierali plastikowe nakrętki, pieniądze uzyskane po ich sprzedaży pozwolą rodzicom sfinansować bieżące koszty związane z leczeniem.

Milanów to miejsce wyjątkowe dla Caritas Diecezji Siedleckiej.

„Na początku tego roku nabyliśmy tamtejszy zespół pałacowo-parkowy i obecnie jesteśmy na etapie projektowania – dostosowania obiektu do osób niepełnosprawnych. Chcemy, aby w tym obiekcie był Warsztat Terapii Zajęciowej, przeniesiony z Parczewa, a w nim – poszerzona liczba uczestników. Ponadto planujemy otworzyć tam spółdzielnię socjalną, w której pracować będą osoby niepełnosprawne” – wyjaśnia ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. I dodaje: – „Spotkania integracyjne osób niepełnosprawnych, czy to będzie np. spartakiada czy bal karnawałowy, są bardzo ważne. Powodują, że niepełnosprawni czują się akceptowani, czują między sobą więź, integrują się z pełnosprawnymi. Każdy ruch w postaci zabawy, tańca, rzucania piłką jest formą rehabilitacji. Uczestnicy zawsze doceniają tego typu imprezy.”

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy: dyrekcji i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Milanowie, ratownikom Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Białej Podlaskiej, druhom strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Milanowie, członkom Kapeli Ludowej „Czeremcha”, dyrekcji, nauczycielom i dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Milanowie, jak również dyrekcji i pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Milanowie. Serdeczne podziękowania należą się sponsorom, którymi byli: Tomasz Ignatowicz Biuro Ubezpieczeń w Parczewie, Mariusz Czuryło Cukiernia „Markiza” w Milanowie, Janusz Zieliński, Hubert Nowacki i Adrian Ostapiuk oraz Urząd Gminy Parczew.

Anna Nowińska
Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej
ul. Budowlana 1
08-110 Siedlce
tel.: 25 640 71 30 wew. 122
tel. kom.: 502 384 135
www.siedlce.caritas.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies