BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grupowe zdjęcie pamiątkowe Organizatorów, Uczestników i Kibiców I Integracyjnego Turnieju o Puchar JM Rektora UMCS w Piłce Siatkowej na Siedząco

I Integracyjny Turniej o Puchar JM Rektora UMCS w Piłce Siatkowej na Siedząco

W późne piątkowe popołudnie, 27 stycznia 2023 r. w Sali Sportowej nr 1 Centrum Kultury Fizycznej UMCS przy ul. Langiewicza 22, rozegrano „I Integracyjny Turniej o Puchar JM Rektora UMCS w Piłce Siatkowej na Siedząco”.

Pomysłodawcami wydarzenia byli: dr Tomasz Bielecki, prof. UMCS – Dyrektor Centrum Kultury Fizycznej UMCS, pełniący również rolę trenera Sekcji oraz dr hab. Stanisława Byra, prof. uczelni – Dyrektor Instytutu Pedagogiki UMCS.

W rozgrywkach rywalizowało około trzydziestu zawodników, reprezentujących:

Na potrzeby turnieju, siatkarze zostali podzieleni na cztery drużyny:

  1. WTZ Wallenroda,
  2. AOS UMCS 1,
  3. AOS UMCS 2,
  4. Instytut Pedagogiki.

Zawody odbyły się według ustalonego wcześniej i podanego do publicznej wiadomości, harmonogramu:

17:00 – Odprawa techniczna, rozgrzewka zawodników,
17:20 – Oficjalne otwarcie zawodów
17:30 – Rozpoczęcie gier
19:30 – Zakończenie turnieju i wręczenie nagród

Turniej rozpoczęli dr Tomasz Bielecki, prof. UMCS oraz dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS od wygłoszenia kilku słów powitania, skierowanych do wszystkich zgromadzonych na sali: społeczności akademickiej, organizatorów, zawodników, kibiców i wszystkich przybyłych gości.

Rozgrywki sędziował trener Piotr Jasiulewicz z Centrum Kultury Fizycznej UMCS.

Ostatecznie, Puchar JM Rektora UMCS trafił do drużyny Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Środowiskowym Domu Samopomocy “Roztocze” w Lublinie.

Ponadto, wszyscy siatkarze, biorący udział w turnieju otrzymali medal, dyplom oraz pamiątkową koszulkę z logotypem uczelni.

Cel wydarzenia

Celem turnieju – oprócz integracji środowiska akademickiego – było upowszechnienie piłki siatkowej na siedząco, będącej dyscypliną paraolimpijską oraz promocja zajęć sportowych dla osób z niepełnosprawnościami, realizowanych przez Fundację Akademia Odkrywców Sportu UMCS.

Wydarzenie miało także wymiar charytatywny, wynikający z potrzeby finansowego wsparcia dr Magdaleny Barabas, pracownika Instytutu Pedagogiki UMCS, w prowadzonej zbiórce na rehabilitację 18-letniej córki Julii, przebywającej w olsztyńskiej Klinice “Budzik”, https://zrzutka.pl/vf6493.

Piłka siatkowa na siedząco

Piłka siatkowa na siedząco jest dyscypliną paraolimpijską, będącą odmianą tradycyjnej gry w piłkę siatkową, która swój debiut miała na paraolimpiadzie w 1980 roku. Zasady gry są bardzo podobne do reguł piłki siatkowej.

Mecz trwa do trzech wygranych setów. Set wygrywa drużyna, która zdobyła 25 punktów z dwupunktową przewagą. Punkt dla drużyny przyznaje się, gdy po prawidłowym zagraniu piłka dotknie boiska przeciwnika. Zdobywa się również punkt wtedy, kiedy przeciwnik popełni błąd.

Piłka może być odbijana każdą częścią ciała. Jeśli piłka jest podnoszona, pchana czy rzucana, uznaje się ją za przetrzymaną i wtedy punkt trafia do drużyny przeciwnej. Gracz podczas zagrania piłki musi być w pozycji siedzącej i mieć kontakt z boiskiem, co najmniej jednym pośladkiem.

Tekst na podstawie informacji prasowej Biura Prasowego UMCS.

Foto: Wiktoria Kwiecień

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies