BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Goście z Kijowa w WTZ Hrubieszów

Idea i postulat integracji włączającej dorosłe osoby niepełnosprawne, a zwłaszcza osoby niepełnosprawne intelektualnie w aktywne życie społeczności lokalnej są także bardzo popularne na Ukrainie.

W ramach wymiany doświadczeń ze środowiska dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz instytucji świadczących im pomoc i wsparcie gościliśmy dnia 10 grudnia 2018 roku siedmioosobową delegację przedstawicieli Fundacji Charytatywnej „Dżereła” z Kijowa pod przewodnictwem Ludmiły Chepurnej, prodziekan Wydziału Edukacji Specjalnej i Włączającej o działalności edukacyjnej Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. MP Dragomanova, profesor Pedagogiki Psychoprofilaktycznej. W tej grupie pracowników fundacji odwiedzili nas między innymi: wiceprezes Zarządu „Dżereła” Olha Maruda, kierownik pracowni teatralnej „Dżereła” Tamara Nauk i tamtejszy psycholog, Pavlo Ruban.

Ludzie stoją na wprost do zdjęcia. Uśmiechają się. W tle przyozdobiona choinka świąteczna.

Goście z Kijowa uważnie przyglądali się pracowniom warsztatu, wytworom uczestników w ramach terapii zajęciowej, chętnie i szczegółowo wypytywali o inne, stosowane u nas formy i metody oddziaływań terapeutycznych. Dowiedzieliśmy się, że Towarzystwo Dobroczynne na rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w wyniku intelektualnych naruszeń „Dżereła” jest jedną z pięciu podobnych organizacji w stolicy Ukrainy. Zapotrzebowanie na formalną pomoc oraz specjalistów służących wsparciem dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną jest więc w Kijowie i w całym państwie ukraińskim bardzo duże. Troska o umożliwienie podopiecznym możliwie jak najszerszego i najpełniejszego udziału w życiu społecznym oraz wspólny obszar pracy terapeutycznej przyczyniły się do powstania bardzo otwartej atmosfery między pracownikami WTZ a zespołem fachowców z Kijowa. Mamy nadzieję, że tak sympatycznie rozpoczęta współpraca będzie początkiem naszych dalszych, równie satysfakcjonujących, zawodowych kontaktów.

Grupa ludzi stoi i pozuje do zdjęcia. Wiele osób uśmiecha się.

WTZ Hrubieszów

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies