BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Galeria na Płocie z okazji 25-lecia działania ŚDS"Misericordia"na ogrodzeniu przy Kościele Rektoralnym pw. św. Judy Tadeusza przy ul. Abramowickiej

“Galeria na Płocie” – twórczość uczestników ŚDS “Misericordia”

Aktualnie prezentowana wystawa prac "Galerii na Płocie" powstała z okazji 25-lecia działania Środowiskowego Domu Samopomocy "Misericordia". W galerii umieszczono tablice z reprodukcjami prac wykonanych przez domowników.

Środowiskowy Dom Samopomocy Misericordia to najstarszy ośrodek dla osób z zaburzeniami psychicznymi na Lubelszczyźnie, powstał w 1998 r. z inicjatywy Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym “Misericordia”. Mieści się w budynku przy ul. Abramowickiej 2 w Lublinie, natomiast przy ulicy Abramowickiej 122 mieści się otwarta 2014 r. – Filia Środowiskowego Domu Samopomocy.

W placówce prowadzona jest terapia oraz rehabilitacja dla 75 osób z różnymi zaburzeniami psychicznymi, mająca na celu poprawę jakości ich życia oraz codziennego, aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Dostępność

Ekspozycję prac zamocowano na ogrodzeniu przy Kościele Rektoralnym pw. św. Judy Tadeusza przy ul. Abramowickiej. Tuż przed samym ogrodzeniem znajduje się pas trawnika o szerokości ok. 90 cm, którego teren od pewnego momentu jest pochylony pod znacznym kątem, co uniemożliwia podejście lub podjechanie bezpośrednio pod sam płot. Bezpieczne oglądanie wystawy zapewnia pozostanie na chodniku w pewnej odległości, co może być utrudnieniem dla osób słabo- i niedowidzących.

Wystawa

Wystawa składa się z 47 plansz z reprodukcjami prac, które zostały wykonane przez domowników ŚDS w pracowniach: plastycznej, ceramicznej, dekoratorskiej i stolarskiej. Prace plastyczne prezentują różnorodną tematykę – są to m.in. koty, kwiaty, pejzaże czy budynki, wykonane głównie w technikach rysunku i malarstwa. Reprodukcje prac wykonanych w pracowni ceramicznej przedstawiają naczynia użytkowe oraz koraliki. Natomiast prace wykonane w pracowni stolarskiej to głównie powstałe z drewna przedmioty codziennego użytku, dekoracyjne, zabawki oraz przedmioty o charakterze sakralnym.

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies