BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grafika Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Filmy “Tajemnice obozu – nieznana historia KL Auschwitz-Birkenau” z tłumaczeniem na PJM

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau przygotowała dla osób niesłyszących pięć wirtualnych wycieczek do miejsc związanych z Auschwitz w formie 12-minutowych filmów z tłumaczeniem na Polski Język Migowy Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego.

Zapraszamy do obejrzenia cyklu filmów o Miejscach Pamięci.

W każdym z filmów z serii “Tajemnice obozu – nieznana historia KL Auschwitz-Birkenau” Dagmar Kopijasz z Fundacji opowiada o historii obiektów, które znajdują się w pobliżu byłego obozu, ale nie należą do Muzeum. To obiekty zabytkowe. W czasie funkcjonowania obozu każdy z nich odgrywał istotną rolę. Każdym z nich opiekuje się brzeszczańska Fundacja.

Artur Ciągała podkreślił, że filmy kierowane są dla każdego, kogo interesuje historia i chce poznać miejsca pamięci, o których się nie mówi.

Linki do filmów poniżej – wersja w języku polskim z polskim językiem migowym Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego

Fundacja przybliżyła historię dawnej kantyny SS, która znajduje się w pobliżu byłego obozu Auschwitz I. “To budynek, który był związany z więźniarskim ruchem oporu. Stąd udało się uciec trzem więźniom, m.in. Kazimierzowi Albinowi, więźniowie z pierwszego transportu Polaków do Auschwitz” – mówił w filmie Dagmar Kopijasz, działacz Fundacji. Film jest dostępny pod linkiem: Kantyna SS.

Fundacja ukazała też historię budynków magazynów żywnościowych KL Auschwitz-Birkenau, tzw. ziemniaczarek i kwaszarni, które były przy rampie kolejowej zwanej Judenrampe. Bieg kończyły tam transporty deportowanych do obozu, głównie Żydów skazanych przez Niemców na zagładę. Film można zobaczyć pod adresem: Fünf Kartoffellagerhalle und Krautsilos.

“KL Auschwitz-Jawischowitz” przybliża historię podobozu w Jawiszowicach. Więźniowie, blisko 2 tys., pracowali w tutejszej kopalni. Wykorzystano tu m.in. fragmenty niemieckiego filmu o kopalni. Do czasów współczesnych po podobozie zachowało się niewiele pamiątek. Wśród nich jest budynek łaźni. Opiekuje się nim brzeszczańska Fundacja. Zgromadzone tam eksponaty przybliżają więźniarski los. Link do filmu KL Auschwitz – Jawischowitz.

Los karnej kompanii kobiet w Budach, ok. 7 km od Oświęcimia, poznać można pod linkiem Bor/Budy. Zdjęcia zostały wykonane w budynku, w którym stacjonowała kompania. Była to dawna szkoła. Karna kompania powstała w czerwcu 1942 r. po ucieczce z komanda kobiecego polskiej więźniarki Janiny Nowak. 200 więźniarkom ogolono głowy i 25 czerwca odesłano je wraz z 200 Żydówkami z różnych krajów do nowo utworzonego podobozu w Budach. Jesienią 1942 r. niemieckie więźniarki funkcyjne i esesmani zabili tam w ciągu jednej nocy 90 francuskich Żydówek.

Piąty film przybliża wystawę tematyczną dotyczącą funkcjonowania KL Auschwitz III – Monowitz: Link do wystawy KL Auschwitz III – Monowitz.

Artykuł pochodzi ze strony internetowej: wnp.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies