BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grupa różnych osób siedzących i oglądających projekcję filmu w sali wykładowej uniwersytetu.

„Filmoteka empatii” – rusza wyjątkowy cykl spotkań na Politechnice Lubelskiej

„Filmoteka empatii” to cykl spotkań, który zachęca do zastanowienia się nad tym, czym jest inność, akceptacja oraz prawdziwa otwartość i wrażliwość na drugiego człowieka. 

 – To będą nie tylko seanse filmowe, ale również przestrzeń do rozmowy i poszukiwania sposobów na zwiększenie świadomości społecznej na temat osób z niepełnosprawnościami – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek, 20 marca o godzinie 16:30 w auli E201 budynku Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej (ul. Nadbystrzycka 38A). Otworzy go projekcja filmu „Król rozrywki” (The Greatest Showman) w reżyserii Michaela Graceya. To opowieść o P.T. Barnumie, który stworzył legendarny cyrk, dając przestrzeń ludziom wyróżniającym się niecodziennymi cechami i historiami. Film porusza tematykę akceptacji inności i pokazuje, jak różnorodność może stać się siłą, zamiast być postrzeganą jako przeszkoda.

– „Król rozrywki” stawia ważne pytanie o granice społecznych norm i zachęca do spojrzenia na odmienność z szerszej perspektywy. Podkreśla, że to, co często traktujemy jako „inne”, jest równie wartościowe i zasługuje na akceptację – mówi dr hab. Halina Rarot, prof. uczelni, z Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej.

Po filmie odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem ekspertów z zakresu filozofii i psychiatrii. Wśród panelistów będą: dr hab. Andrzej Kapusta, prof. uczelni oraz dr Justyna Rynkiewicz z Instytutu Filozofii UMCS, a także dr hab. Halina Rarot, prof. uczelni z Politechniki Lubelskiej. Będzie to okazja do refleksji nad tematami poruszonymi w filmie, w tym kwestiami związanymi z akceptacją osób z niepełnosprawnościami, ich miejscem w społeczeństwie i sposobami przełamywania stereotypów.

„Filmoteka empatii” jest jednym z działań projektu pt. „Otwarci dla każdego, dostępni dla wszystkich – Politechnika Lubelska uczelnia bez barier” w ramach Programu FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU SPOŁECZNEGO 2021-2027, umowa nr FERS.03.01-IP.08-114/24).

Iwona Czajkowska-Deneka
rzecznik prasowy

Facebook