BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Festyn osiedlowy SM Czechów i Piknik integracyjny “Jestem wśród Was!” - uczestnicy festynu zebrani wokół stoiska Stowarzyszenia na rzecz osób potrzebujących wsparcia IUVO

Festyn osiedlowy SM “Czechów” i Piknik integracyjny “Jestem wśród Was!”, 24 czerwca 2023 r.

W sobotę, 24 czerwca 2023 r. w godzinach 9:00 - 15:00 na osiedlu im. Mieczysława Karłowicza, należącym do lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Czechów" odbył się Festyn Osiedlowy oraz Piknik Integracyjny pn. "Jestem wśród Was!".

Wydarzenie rozpoczął pokaz tańca hawajskiego w wykonaniu tancerek ze szkoły AktivGen, prowadzonej przez Panią Iwonę Torbicką. Podczas festynu panie pojawiały się na scenie wielokrotnie, za każdym razem występując w innych, barwnych i połyskujących strojach, doskonale dobranych do charakteru prezentowanych tańców orientalnych. Co warto podkreślić, jedną z utalentowanych tancerek była 10-letnia Katia, która pomimo młodego wieku jest już zdobywczynią ponad stu medali.

Następnie na scenie wystąpili mężczyźni oraz chłopcy z Domu Kultury “3D-trzy przestrzenie kultury”, którzy pod okiem instruktora Pana Marka Jabłońskiego zaprezentowali pokaz treningu koreańskiej sztuki walki – Taekwondo. Jak wyjaśniono “tae” to stopa, “kwon” to pięść a “do” oznacza drogę. Zatem nazwę “taekwondo” możemy tłumaczyć jako “drogę życia”.

Częścią osiedlowego festynu był piknik integracyjny pod hasłem: “Jestem wśród Was!”, zorganizowany przez Stowarzyszenie IUVO. Na stoisku i wokół niego najmłodsi brali udział w zajęciach plastycznych, podczas których pod okiem Pani Małgosi z Pracowni Rękodzieła oraz instruktorów i wolontariuszy, w tym osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów można było wykonać fantastyczne rzeczy: magnesy, wianki, opaski, ozdoby na patyczkach, malunki na szablonach i tkaninach – torbach i koszulkach, balonowe i papierowe zwierzęta oraz postacie z bajek. Doprawdy, jedynym ograniczeniem mogła być wyłącznie wyobraźnia twórców!

Następnie dorośli i dzieci mogli wziąć udział w konkursie pn. “Zwierzę z bajkowej krainy”. Zadaniem uczestników, których podzielono na 4 grupy było stworzenie zwierząt z materiałów pochodzących z recyklingu. W ruch poszły więc: kartony, butelki, gazety i wiele innych przedmiotów, które na pierwszy rzut oka, wydawały się być niepotrzebnymi “odpadami” a pod wpływem kreatywnych głów i zdolnych rąk zamieniły się w kolorowe stwory: pandę, żółwia, lwa oraz pająka. Jury konkursowe miało “trudny orzech do zgryzienia”, aby wybrać zwycięzców tego starcia. Ostatecznie pierwsze miejsce ex æquo zajęli twórcy pająka i pandy, natomiast drugie miejsce ex æquo twórcy żółwia oraz lwa. Wszyscy zwycięzcy otrzymali od Stowarzyszenia fantastyczne nagrody, składające się z materiałów plastycznych i kreatywnych, starannie dobranych do wieku uczestników.

Atrakcje na stoisku Stowarzyszenia oraz zorganizowany konkurs były doskonałym przykładem kształtowania pozytywnych postaw wobec osób z niepełnosprawnościami u osób w każdym wieku. Miały one charakter integracyjny, ponad podziałami – łącząc we wspólnej zabawie nie tylko pokolenia, ale także sprawiając, że w idealnej harmonii i poczuciu równości współpracowali ze sobą mieszkańcy osiedla, rodzicie, dziadkowie i dzieci – sprawne i z różnymi rodzajami niepełnosprawności, dając dobry przykład do naśladowania.

Tuż obok Stowarzyszenia IUVO rozstawiono inne stoiska: Pracowni Garncarstwa Piotra Skiby, gdzie prowadzono zajęcia manualne na kole garncarskim; stanowisko, na którym odbywały się warsztaty tworzenia bransoletek ozdobnych oraz to, należące do Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną CAMINO, którego Członkowie zaprezentowali na scenie nowoczesny i niezwykle dynamiczny układ taneczny w stylu Hip-Hop.

Różnorodne występy wokalne i taneczne odbywały się na scenie przez cały czas. Występowały m.in. dzieci i młodzież z osiedlowych domów kultury, instruktorki szkoły tańca jazzowego Jazzymotion Studio czy animatorki z Bajkowe Animacje dla Dzieci Lublin, które zadbały także o rozrywkę i animacje najmłodszych w postaci malowania twarzy, brokatowych tatuaży oraz wplatania we włosy kolorowych warkoczyków. Dużo radości sprawiła dzieciom wizyta Elzy i Anny z Krainy Lodu, które pomimo letniej aury, “wyczarowały” śnieg. Ponadto zaśpiewały kilka piosenek znanych z animacji Disney’a, zapraszając wszystkich do wspólnego tańca i zabawy. Efektowny, choć “nieco” ulotny pokaz puszczania baniek mydlanych, wzbudził wiele radości wśród dzieci, które próbowały złapać unoszące się na wietrze i pękające, tęczowe kule.

Przez cały Piknik, dostępne były dmuchane zjeżdżalnie oraz dmuchany plac zabaw dla dzieci. Można było rodzinnie skorzystać z usługi wygodnego i szybkiego zwiedzania mało ruchliwych uliczek osiedlowych, elektrycznym busem Lublin City-Tour. Nie zabrakło również gorących potraw z grilla, oferowanych przez Restaurację Koncertowa. Wiejskie pierogi w kilku smakach serwowało Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Tuszowa, którego Członkinie i Członkowie w strojach ludowych z regionu krzczonowskiego, chwilę wcześniej – iście śpiewająco – zaprezentowali się na scenie w wiązance pieśni oraz piosenek ludowych. Równie śpiewająco pod okiem Pań z Koła, szła wszystkim chętnym, nauka lepienia pierogów z truskawkami a co bardziej dociekliwi adepci kulinarni mogli poznać “tajemny” przepis na niezwykle smaczne i elastyczne ciasto na pierogi.

Na deser można było nabyć różnego rodzaju apetyczne słodkości. Od drobnej galanterii cukierniczej, serwowanej przez pracownię tortów artystycznych “To Ci się Upiecze”, aż po sorbety, gofry i lody. Te ostatnie były również nagrodami w licznych konkursach, w których prawidłowa odpowiedź na pytanie zadane przez prowadzącego wydarzenie Pana Daniela Drobika, gwarantowało voucher na zimny przysmak.

Dla równowagi – po atrakcjach dla podniebienia, zadbano o wysiłek dla ciała – na chętnych czekała zatem instruktorka nordic walking z przygotowanymi kijkami. Można było zaczerpnąć informacji oraz instruktażu, w jaki sposób bezpiecznie i z korzyścią dla zdrowia właściwie przygotować się do wykonywania tej formy rekreacji.

Bez cienia wątpliwości mogę stwierdzić, że Organizatorzy zadbali, aby podczas festynu nikt się nie nudził. Zarówno starsi, jak i młodsi uczestnicy mogli znaleźć dla siebie coś interesującego a z każdą godziną przybywało coraz więcej mieszkańców osiedla. Przygotowano szereg stoisk konsultacyjnych, na których można było uzyskać informacje dotyczące pielęgnacji włosów, dłoni, twarzy i makijażu oraz zdrowego stylu życia.

O bezpieczeństwo dbali funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy udostępnili do zwiedzania radiowóz. Atrakcja cieszyła się powodzeniem zwłaszcza wśród chłopców, którzy mogli również przymierzyć czapkę strażnika, czy kajdanki.

Nie zapomniano o właścicielach czworonogów, do których skierowano pokaz posłuszeństwa psa i prawidłowych komend. 

Ostatnią atrakcją wydarzenia był występ zespołu Pozytyvni.pl, który zaśpiewał znane przeboje muzyki rockowej. Z zespołem gościnnie wystąpiła urodzona w Lublinie, ale mieszkająca na stałe w Norwegii wokalistka – Magda Adamek.

W trakcie festynu prowadzona była zbiórka artykułów szkolnych, zabawek, gier, itp. na wsparcie podopiecznych – dzieci i młodzieży w spektrum Autyzmu i ADHD dla Centrum Innovum z siedzibą w Lublinie przy ul. Obywatelskiej 11.

Celem wydarzenia zorganizowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową “Czechów” była prezentacja zasobów kulturalnych, którymi dysponuje Spółdzielnia oraz przybliżenie firm, które są zaangażowane w programy związane z seniorami.

Drugim elementem była integracja mieszkańców osiedla, wspólna rekreacja i nauka dla dzieci, oddziaływanie artystyczne oraz aktywne zabawy pod okiem animatorów.

Trzecim elementem była pomoc przez umożliwienie skorzystania z różnorodnych konsultacji, w których uczestniczyły zaproszone instytucje i firmy, które doskonale znają problemy zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców.

Ostatnim elementem było umożliwienie osobom z niepełnosprawnością pokazania swoich zdolności i pasji oraz odnalezienie nowych zajęć lub hobby. Natomiast dla rodziców i opiekunów była to sposobność na dostrzeżenie nowych możliwości i edukacji w praktycznych zajęciach dla swoich dzieci.

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach
życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies