BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Festiwal Teatrów Ludzi Niepełnosprawnych

W dniach 13-14 grudnia 2016 roku w Centrum Kultury w Lublinie odbył się Festiwal Teatrów Ludzi Niepełnosprawnych 2016/2017, który jest symbolicznym, specjalnym wydarzeniem kulturalno-społecznym Fundacji Teatroterapia Lubelska włączającym środowisko osób niepełnosprawnych w obchody 700 rocznicy powstania Lublina. Lublin jest miastem nowoczesnym, obywatelskim, bo przyjaznym dla człowieka defaworyzowanego przez wieki, wyklucz(a)onego/(nie)pełnosprawnego/INNEGO -a współtworzącego kulturę i sztukę w swoim mieście z przyzwoleniem politycznym i … ludzkim …

W czasie Festiwalu zostały zaprezentowane szerokiej publiczności wybitne emancypacyjne dzieła trzech teatrów polskich. Dzieła filmowe zagraniczne i dzieła sztuki artbrut (Galeria w C.K. w Lublinie), wokół których w czasie dwóch konferencji prasowych z udziałem znaczących przedstawicieli kultury i sztuki, nauki, teatru, filmu, aktorów TLN, władz samorządowych, została ukazana współczesna historia Lublina z udziałem Teatru Ludzi Niepełnosprawnych, potwierdzając symbolicznie nową lokację Lublina na prawie obywatelskim.

 MOJA SPRAWA

Przedstawienie pt: Moja sprawa jest eksperymentem artystycznym angażującym niepełnosprawnych intelektualnie aktorów gdyńskiego Teatru Biuro Rzeczy Osobistych (BRO) i profesjonalnych twórców teatru. Dramat jest konstrukcją teatru w teatrze, a zespół BRO pracujący nad sztuką, centralną osią dramaturgii. W trakcie pracy nad spektaklem jedna z bohaterek dramatu, którą kreuje niepełnosprawna aktorka zachodzi w ciążę. Jest to opowieść o jej losie i skomplikowanej sytuacji rodzinnej.

Reżyseria: Iwona Siekierzyńska
Scenariusz: Radosław Paczocha
Kostiumy, scenografia: Izabela Stronias
Muzyka: Marzena Majcher
Obsada: Aleksandrą Nieśpielak, Krzysztofem Grabowskim, Marzena Gajewska, Renata Klinkosz, Adam Siekierzyński, Tomasz Macniak, Marcin Wenta, Oliwia Cubala

www.kultura.trojmiasto.pl

GATUNKI CHRONIONE 

Czworo tancerzy, w niezwykłej przestrzeni śląskich Mazur. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, rezerwat przyrody, gatunki, które by przeżyć muszą zostać objęte ochroną państwa i młodzi ludzie o alternatywnej motoryce. Choreografia skomponowana dla zaangażowanych w projekt tancerzy, stawia przed nimi nie tylko wyzwania ruchowe, ale również aktorskie. „Gatunki chronione” są próbą krytycznej refleksji na temat sposobu postrzegania osób o alternatywnej motoryce, bez nadużywanych w mediach narracji „ofiary” albo „superbohatera”. „Gatunki chronione” to film dokumentalny i performens ruchowy. To projekt łączący dwie formy, projekt mówiący o różności i równości bez nachalnej dydaktyki. Gatunki są dynamiczne, nieustannie poszukują języka, w którym mogą opowiedzieć o swoich alternatywnych ciałach tu i teraz: w zastanym czasie i w danych im okolicznościach przyrody.
W „Gatunkach”, jak i w przyrodzie następują naturalne mechanizmy obronne. Bohaterowie odnajdują prawdę o swoich ciałach gdzieś na styku performensu scenicznego i realnego życia. W zderzeniu z codziennymi doświadczeniami, scena staje się dla nich bezpiecznym schronieniem, rezerwatem, jedynym miejscem gdzie mogą szczerze, choć nie bez leku, opowiedzieć o swojej tożsamości.
Z początku był to projekt opowiadający o ciałach i o tym, jak się na nie patrzy. Z biegiem czasu, „Gatunki” stały się interdyscyplinarną opowieścią o tożsamościach, o poszukiwaniu prawdy o sobie w nie do końca przygotowanym na nasze przyjęcie świecie. „Gatunki chronione” to projekt społeczny, który dzięki formule kino dokumentalne+taniec, zaprasza w progi rezerwatu każdego, nawet najdziwniejszego widza.

Tańczą: Tatiana Cholewa, Radosław Lis, Kinga Kobylińska, Dominika Mendel, Bożena Ufniarz, Michał Piędzia, Norbert Góźdź
Autorzy: Rafał Urbacki, Anu Czerwiński
Choreografia, działania performatywne: Rafał Urbacki
Światła: Marek Kutnik
Asystent: Marlena Hermanowicz,
Koncepcja filmu, montaż: Anu Czerwiński, Rafał Urbacki
Realizacja filmu, zdjęcia: Anu Czerwiński
W filmie występują : Tatiana Cholewa, Filip Pawlak, Karolina Stroisz, Katarzyna Szarawara
Narratorka: Karolina Kędziora
Koordynatorka projektu: Natalia Starowieyska
Produkcja: Teatr Rozbark
Patronat TVP Kultura.

www.dziennikteatralny.pl

 Iwona Siekierzyńska

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies