Tegoroczna, 12. edycja Festiwalu odbędzie się w 25 miastach Polski, w dniach od 15 do 20 października 2024 r, pod hasłem „Możesz, co chcesz”.
Zaproszenie w Polskim Języku Migowym
Odbywające się wydarzenia będą dostępne dla osób z różnymi potrzebami: z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, ruchu, niepełnosprawnością intelektualną, osób w spektrum autyzmu, a także dla osób koordynujących dostępność, rodziców dzieci z niepełnosprawnościami oraz dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego.
Na wydarzenia zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, niezależnie od stopnia sprawności.
Wśród wydarzeń są propozycje kulturalne i nie tylko. Uczestnicy i uczestniczki będą mogli skorzystać z bogatej oferty spektakli teatralnych, wystaw, warsztatów, koncertów, pokazów filmowych oraz spotkań z twórcami.
Miasta biorące udział w 12. edycji Festiwalu to: Warszawa, Białystok, Bielsko-Biała, Gdańsk, Jelenia Góra, Katowice, Kielce, Koszęcin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Piaseczno, Piekary Śląskie, Płock, Poznań, Rzeszów, Sierpc, Sucha Beskidzka, Szczecin, Toruń, Wągrowiec, Wieliczka, Wrocław.
Zachęcamy do zapoznania się z opisami wydarzeń, które instytucje kultury i organizacje przygotowały w tym roku zgodnie z ideą „Możesz, co chcesz”.
Program
Pełny program wydarzenia można znaleźć tu: https://fkbb.pl/program/.
Program wydarzeń w Lublinie (stan na 1 października)
Zwiedzanie: Mówi obraz – wystawa sensoryczna
Data: 17 października 2024
Godz: 10:00 – 12:00
Czas trwania: 2h
Organizator: Muzeum Narodowe w Lublinie
Miejsce: Muzeum Narodowe w Lublinie
Po dokonaniu rezerwacji otrzymają Państwo informację na temat sposobu zakupu biletów (internetowo lub w kasie muzealnej).
Opis: Wystawa sensoryczna „Mówi obraz” wprowadza w świat malarstwa, przybliża środki wyrazu plastycznego, którymi posługują się artyści oraz oswaja z koncepcjami muzeum i galerii sztuki. Wystawa wzbogacona o interaktywne instalacje inspirowane muzealnymi dziełami sztuki sprawia, że odbiorcy na własnej skórze poznają podręcznikowe i niejednokrotnie trudne do zdefiniowania pojęcia takie jak: barwa i linia, technika i faktura, kompozycja oraz perspektywa.
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją na żywo oraz wykorzystaniem tyflografik i innych materiałów dotykowych. Zwiedzanie potrwa do 1,5 godziny.
Dostępność miejsca: Muzeum Narodowe w Lublinie – czytaj więcej o dostępności
Warsztaty: Pomigajmy o s*ksie – warsztaty w PJM
Data: 19 października 2024
Godz: 11:00 – 14:00
Czas trwania: 3h
Organizator: Fundacja Ośmiornice Kreatywności
Miejsce: Fundacja Art System
Dodatkowe informacje o biletach i wejściówkach:
Termin wykupienia biletów/rezerwacji do: 11 października 12:00
Opis: Na warsztatach poznasz słownictwo związanego z seksualnością: zdrowiem i higieną, zaburzeniami seksualnymi. Porozmawiamy o tym co jest ważny w przypadku niezrozumienia komunikatów w PJM, o rozmowach z głuchymi bez tabu, edukacji seksualnej w szkole i poza szkołą (różnice między miejscami – co mówią przepisy prawa), o głuchych LGBTQ, o dyskryminacji i stereotypach związanych z seksualnością.
Zajęcia skierowane są do osób znających PJM na poziomie minimum A2, do osób G/głuchych, słabosłyszących i słyszących.
Prowadzący:
Łukasz Krysa – Głuchy od urodzenia. Zamieszkały od wielu lat w Warszawie. Ukończył sześć kierunków studiów z różnych specjalizacji, w tym pedagogiką, seksuologią oraz polskim językiem migowym ze specjalizacją lektorską. Obecnie wykorzystuje te kwalifikacje w swojej pracy dydaktycznej, pracując jako wychowawca i nauczyciel w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Głuchych w Warszawie oraz jako lektor PJM na Uniwersytecie Warszawskim.
Warsztaty, Zwiedzanie: Mówi obraz – wystawa sensoryczna
Data: 20 października 2024
Godz: 12:00 – 14:00
Czas trwania: 2 h
Organizator: Muzeum Narodowe w Lublinie
Miejsce: Muzeum Narodowe w Lublinie
Dodatkowe informacje o biletach i wejściówkach:
Bilet w cenie 15 zł od osoby (bilet ulgowy, dla wszystkich uczestników).
Po dokonaniu rezerwacji otrzymają Państwo informację na temat sposobu zakupu biletów (internetowo lub w kasie muzealnej).
Opis:
Wystawa sensoryczna „Mówi obraz” wprowadza w świat malarstwa, przybliża środki wyrazu plastycznego, którymi posługują się artyści oraz oswaja z koncepcjami muzeum i galerii sztuki. Wystawa wzbogacona o interaktywne instalacje inspirowane muzealnymi dziełami sztuki sprawia, że odbiorcy na własnej skórze poznają podręcznikowe i niejednokrotnie trudne do zdefiniowania pojęcia takie jak: barwa i linia, technika i faktura, kompozycja oraz perspektywa.
Oprowadzanie będzie prowadzone w języku polskim z tłumaczeniem na polski język migowy. Zwiedzanie potrwa 1,5 godziny, a część warsztatowa pół godziny.
Zapoznajcie się z opisami wydarzeń, wybierzcie swoje ulubione.
Rezerwacje miejsc i biletów na festiwalowe wydarzenia ruszą 3 października.
Organizatorzy Festiwalu
Festiwal Kultury bez Barier organizują: Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich, Mazowiecki Instytut Kultury.
Notatka powstała na podstawie informacji zawartych na portalu: Festiwal Kultury Bez Barier