BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Trzy rozłożone niebieskie karty ze zdjęciem i tytułem EU Disability Card

Europa bez ograniczeń – Europejska karta osób niepełnosprawnych

Od 2016 roku na terenie Unii Europejskiej wejdzie w życie karta osób niepełnosprawnych, która ma na celu równouprawnienie osób z niepełnosprawnościami.

Odtąd każda osoba niepełnosprawna bez względu na to jakie ma obywatelstwo będzie mogła swobodnie poruszać się po Europie i korzystać ze wszystkich udogodnień i przywilejów, które niegdyś dostępne były tylko dla mieszkańców danego kraju.

Karta nazywana również kartą mobilności znacznie usprawni i ułatwi podróżowanie po Europie. Dzięki niej niepełnosprawni otrzymają zniżki, upusty bądź ulgi czy darmowe bilety komunikacji miejskiej.

Niepełnosprawni goście zza granicy odwiedzający obce państwo będą mogli pełnoprawnie korzystać z takich samych przywilejów co lokalni niepełnosprawni. Karta stanowić więc będzie swoiste zniesienie granic i umożliwi bezproblemową migrację dzięki zwiększonej mobilności.

Inicjatywa stworzy idealne możliwości na zwiedzanie i poznawanie nowych zakątków Europy, gdyż program obejmuje również asystentów i opiekunów, których obecność w pewnych przypadkach jest obowiązkowa. Karta gwarantować będzie swobodne przemieszczanie się co jest jednym z głównych praw każdego obywatela UE. Będzie również konsolidować niepełnosprawnych w życiu społecznym i kulturowym.

Źródło: razemztoba.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies