BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Ekspozycja multimedialna na Placu Litewskim w Lublinie

Ekspozycja multimedialna “Powstali 1863-64” na Placu Litewskim w Lublinie, 31.08 – 10.09.2023 r.

Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Czy kosa była lepsza od karabinu? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa "Powstali 1863-64", prezentowana do 10 września 2023 r. na Placu Litewskim w Lublinie.

Wystawę zorganizowało Muzeum Historii Polski w Warszawie we współpracy z Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie w związku ze 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego.

Dostępność

Pawilony ustawione są na trawie, do każdego z nich jest wygodny dostęp dla osób poruszających się na wózku.
 
Do kopuły multimedialnej prowadzi krótki podjazd, którego pierwszy fragment wyłożono ażurową, gumową matą antypoślizgową, natomiast drugi – podobnie jak wnętrze kopuły – wykładziną dywanową.
W środku znajduje się 14 miejsc siedzących (pufy) oraz 3 ekrany multimedialne. Na ekranach prezentowane są barwne animacje, opatrzone napisami jedynie w języku angielskim. Jak udało mi się dowiedzieć, istnieje możliwość podgłośnienia dźwięku prezentacji.

Wystawa

W ramach ekspozycji na terenach zielonych przed siedzibą Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej na Placu Litewskim w Lublinie, prezentowane są:
  • pawilony (16), przedstawiające: historię powstania 1863-1864, sylwetki bohaterów, manifestacje patriotyczne, modę, udział wybranych grup społecznych, represje, pamięć o zrywie;
  • stanowiska multimedialne, zawierające mapę bitew, wycinki gazet z epoki;
  • wielkoformatowe puzzle z sylwetkami bohaterów powstania;
  • kopuła multimedialna, a w niej projekcja 30-minutowego pokazu animacji na temat wybranych epizodów zrywu powstańczego oraz możliwość zebrania sześciu pieczęci powstańczych.

Zwiedzanie

Wystawa będzie czynna codziennie w dniach 31 sierpnia – 10 września 2023 r. w godz. 10.00-18.00 na Placu Litewskim 3 w Lublinie.

Wstęp wolny!

Dodatkowe informacje

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies