BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grupa osób pozuje do zdjęcia przy figurze łosia. Starszy mężczyzna trzyma zapakowane pudełko.

Edukacja w terenie

Dnia 25.09.2020 roku (piątek) uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej wraz z instruktorami i p. kierownik udali się na wycieczkę po pięknych okolicach stosując odwrotność zasady „Cudze chwalicie, swojego nie znacie”. 

Wyjazd rozpoczął się od wizyty w Poleskim Parku Narodowym, gdzie spotkaliśmy się z panią Ewą Piasecką zastępcą dyrektora Poleskiego Parku Narodowego.

Poleski Park Narodowy jest bardzo przychylny naszej organizacji, współpracujemy z nim od kilku lat, to stąd od lat otrzymujemy drewno na podpałki. Uczestnicy na ręce pani dyrektor przekazali upominek w postaci skrzata uszytego przez pracownię krawiecko – zabawkarską oraz podpałki ekologiczne wykonane przez uczestników pracowni plastyczno – rękodzielniczej. Łukasz wraz innymi zaśpiewał piosenkę specjalnie dla p. dyrektor pod tytułem „Dobrze, że jesteś”.

Trzy osoby stoją obok siebie. Kobieta trzyma zapakowane pudełko. Naprzeciwko niej stoi starszy mężczyzna.

Po zrobieniu kilku pamiątkowych zdjęć udaliśmy się w dalszą drogę.

Grupa osób pozuje do zdjęcia. Jest sześć kobiet i jeden mężczyzna. Wszyscy stoją przed ogrodzeniem.

Kolejnym przystankiem był targ w Urszulinie. Uczestnicy wybrali się na poszukiwania ciekawych ubrań i nie tylko. Była to świetna okazja obserwacji ich przez instruktorów, jak radzą sobie w takim miejscu, badanie umiejętności posługiwania się pieniędzmi itp. Każdy w busie chwalił się zakupami dokonanymi samodzielnie.

Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie „Majątku Rutka”. Majątek Rutka w Puchaczowie to wyjątkowe gospodarstwo agroturystyczne, w którym można obejrzeć wiele ciekawych gatunków zwierząt. Rasowe gęsi, owce, krowy, koniki polskie, egzotyczne strusie stanowią nie lada atrakcję nie tylko dla dzieci. Wiele z nich stanowi polskie rasy zachowawcze. Zwierzęta znajdujące się w gospodarstwie można podziwiać także na wielu krajowych wystawach zwierząt hodowlanych.

Był to czas spędzony aktywnie pośród natury i zwierząt. Chętni mieli nawet możliwość karmienia strusi, kóz oraz owiec. Była również możliwość odpoczynku na huśtawkach, krzesełkach a także zabawy na trampolinie czy placu zabaw.

Starszy mężczyzna stoi przy kratce. Po drugiej stronie są kozy. Mężczyzna karmi jedna kozę, a kobieta obok trzyma go za rękę.

Łukasz karmiący kozę

Kobiety huśtają się na huśtawce wśród drzew. Jedna z nich uśmiecha się do obiektywu.

Wypoczynek na huśtawce

Kobiety są na trampolinie. Jedna klęczy a druga stoi i pochyla się do przodu.

Zabawa na trampolinie

 

Był również czas na podziwianie drzewek, roślin, krzewów i zwyczajny relaks. Uczestnicy poznali wiele historii związanych z miejscem, w którym byli. Dowiedzieli się wszystkiego od przewodnika a zarazem właściciela posesji. Historia dawnego miasta Puchaczów nad Jagielnicą (obecnie Świnka) bardzo bogata i ciekawa ale o tym innym razem.

Nie zabrakło również posiłku po wyczerpującym dniu. Każdy zmęczony lecz radosny udał się do drewnianej altany i zasiadł do stołu. Panie przygotowały obiad oraz napoje. Każdy najadł się do syta i udał się do busa.

Osoby jedzą posiłek przy dużym stole na powietrzu.

Spotkanie było owocne również pod kątem współpracy. Ofiarowane w prezencie podpałki ekologiczne były elementem rozmowy i nakłonienia do nagrania filmu o produkcji i wrzucenie filmiku zarówno na stronę „Majątku Rutka”, jak i na youtube. Pani kierownik opowiedziała historię Warsztatu Terapii Zajęciowej, czym się zajmujemy na co dzień, zaowocowało to zaproszeniem zespołu teatralnego „Figiel” na „Święto Pieczonej Gęsi” z prezentacją artystyczną „Stworzenie świata” oraz solowym występem Łukasza.

Dziękujemy wszystkim za miło i aktywnie spędzony czas. Oby takich wyjazdów było jak najwięcej.

“Ten kto żyje widzi dużo,
ten kto podróżuje widzi więcej.” 
arabskie przysłowie 
P. Maj, M. Lisek-Zięba
Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies